Çaresizliğin yüzü olan Sabiha nine kurbanlık satacak

Denizli’de uçurumdan düşerek telef olan ineğinin başında ağlarken adeta çaresizliğin yüzü olan 70 yaşındaki Sabiha Özel, hayırseverlerin desteğiyle alınan 6 inek ve bir buzağısı ile Kurban Bayramı’na hazırlanıyor. Özel, yaşlı olduğundan dolayı bakamadığı için en sevdiği iki ineği dışında kalanları kurbanlık olarak satacak.

Çaresizliğin yüzü olan Sabiha nine kurbanlık satacak

Denizli’nin Merkezezefendi İlçesi Altındere Mahallesi’nde yaşayan 70 yaşındaki Sabiha Özel’in tek geçim kaynağı olan ineği, uçurumdan düşüp telef olmuştu. Geçtiğimiz Nisan Ayı’nda yaşanan olayda Özel’in ‘Sarıkız’ ismini verdiği ineğinin başında ağlarkenki görüntüsü, Türkiye’nin gündemine ‘çaresizliğin yüzü’ olarak oturmuştu. Yaşanan olayın ardından hayırseverler ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sabiha Nine’ye sahip çıkmış ve yaşlı kadına 6 inek ile bir buzağı hediye edilmişti. 1 ineği ölen ancak sonrası 6 inek ve bir buzağı sahibi olan Özel’in acı gözyaşları sevinci dönüşürken, köydeki tek göz odasında adeta bayram havası yaşanmıştı.

“EVDE DURAMIYORUM; KIRLARI, BAYIRLARI SEVİYORUM”

Nisan Ayı’ndan bu yana ineklerine bakan Özel, hayvanlarını köyün yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki meraya otlaması için bindiği atı ile getirip götürüyor. Hayvanları ile Kurban Bayramı’na hazırlanan Özel, bayramda 4 ineğini satıp ikisine bakmayı planlıyor. Kendisine yardım edenlere bol bol dua eden Özel, “Allah devlet ve millete zeval vermesin” dedi. İneği telef olduğundan çok üzüldüğünü ve ağladığını anımsatan Özel, sonrasında ise kendine uzanan yardım eli sayesinde sevindiğini ifade etti. Artık mutlu olduğunu belirten Özel, “4 tane ineği otlatıyorum ikisi besihanede. Onları her gün at ile otlatmaya getiriyorum ve atla geldiğim için yorulmuyorum. Ben evde duramıyorum; kırları, bayırları seviyorum. İşim olmadığı zaman muhakkak buraya geliyorum. İşim olduğunda gelmiyorum. Hem ben hem de hayvanlar istirahat ediyoruz” dedi.

“BU SENE ÇOK ZORLANDIM”

Yaşlandığı için sağlık sorunlarının artması nedeniyle hayvanlara bakmakta zorlandığını söyleyen Özel, “Bu sene çok zorlandım. Hayvanları satacağım. Bir-iki tanesi kalsın diğerlerini satacağım. Hepsini seviyorum ama kardeşim ‘sat’ diyor. Ben de ayrılamıyorum. Onları satmaya kıyamıyorum. Ellerde görünce ve bende olmayınca üzülüyorum, içim kötü oluyor” diye konuştu. Özel, Kurban Bayramı’na hayvanlarını kurbanlık olarak satmayı planlarken şimdiden hayvanlarına müşteri aramaya başladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211