Çarşı Cami’nin restorasyonuna başlandı

Buldan Belediyesi tarafından etrafını çevreleyen dükkanların yıkılmasıyla çevresi açılan tarihi Çarşı Cami’nin restorasyonu için çalışma başlatıldı.

Çarşı Cami’nin restorasyonuna başlandı

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, uyguladığı sokak sağlıklaştırması ve restorasyon projeleriyle ilçenin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay, Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yıkım kararı doğrultusunda tarihi Çarşı Camisi’nin çevresini kapatan dükkanların yıkımını gerçekleştiren Buldan Belediyesi, caminin restorasyonunu da üstlendi. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün gözetiminde gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Başkan Şevik, “17. yüzyıla ait Çarşı Camisi’nin etrafını çevreleyen ve görüntü kirliliği oluşturan dükkanları yıkarak caminin görünürlüğünü sağladık. Caminin dış cephesinin sıva artıklarından temizlenmesi ve hasar gören bölümlerin aslına uygun olarak restore edilmesi için yürütülen çalışmayı da Buldan belediyesi olarak biz üstlendik” dedi.

“Tarihi çarşı yeniden canlanacak”

Çarşı Camisi’nin restorasyonunun ‘Buldan Kültür Ringi’ projesine ayrı bir değer katacağının da altını çizen Başkan Şevik, “İlçemize gelen yerli ve yabancı turistlerin izleyeceği kültür ringi üzerinde bulunan Çarşı Cami’nin restorasyonu kapsamında yapılacak çevre düzenlemesiyle, bir dönem bölgenin en hareketli tarihi çarşı yeniden canlanacak. Projesi Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nca onaylanan Tavacı, Tarakçı, Düzalan ve Terziler Kaşı Sokaklarımızda sağlıklaştırma, aynı güzergahta bulunan Mavi Ev, Berber Nihat ve Ballar Konağı’nı da en kısa zamanda restore ederek Kültür Ringi projemizi tamamlamış olacağız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2022, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER