Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır?

Dava dilekçesinin hazırlanması, delillerin toplanması ve sunulması, duruşmaların takibinin yapılması, müvekkile dava aşamaları hakkında bilgi verilmesi ve evrakların dosyaya eklenmesi gibi görevlerin tümünü boşanma avukatı gerçekleştirebilmektedir.

Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır?

Eşlerin boşanma davası sonucunda anlaşmaya varamadığı durumlarda çekişmeli boşanma söz konusu olmaktadır. Bu da anlaşmalı boşanma davasına göre daha uzun bir süreç gerektirmektedir. Taraflar birçok konuda ihtilafa düşebileceği için de savunmanın çok daha iyi yapılması önem kazanmaktadır. Dolayısıyla İzmir boşanma avukatı yardımı alınarak hareket edilmesi halinde lehe sonuçlanma ihtimali de yükselmiş olacaktır. Çünkü alanında deneyimli ve aile hukuku konusunda uzmanlaşmış avukatlar mahkeme heyeti önünde etkili bir savunma gerçekleştirebilmektedir. Dava dilekçesinin hazırlanması, delillerin toplanması ve sunulması, duruşmaların takibinin yapılması, müvekkile dava aşamaları hakkında bilgi verilmesi ve evrakların dosyaya eklenmesi gibi görevlerin tümünü boşanma avukatı gerçekleştirebilmektedir.

Çekişmeli boşanma davalarında sık olarak karşılaşılan durumlardan birisi nafaka talebidir. Eşler arasında maddi durumu yeterli olmayan tarafın diğer tarafa aylık olarak ödediği ücreti ifade etmektedir. Mahkeme tarafından verilecek kararda nafaka isteyen tarafın göstereceği gerekçeler oldukça önemlidir. Bu sebeple daha önce defalarca bu davalarda görev almış olan bir boşanma avukatı ile çalışmak çok büyük bir fayda sağlayacaktır. Bunun dışında bu davaların kapsamına giren velayet davaları da çekişmeliye dönebilmektedir. Müşterek çocuğa ait velayetin anne ya da babaya verilmesi konusu da aile mahkemelerinde görülmektedir. Dolayısıyla davalı taraf velayetin kendisine atanmasını istiyorsa bir avukat ile görüşerek hareket etmesi, kararın lehine olma ihtimalini arttıracaktır.

Çekişmeli boşanmalarda davacının yerleşim yerinde eğer aile mahkemesi varsa dilekçe buraya verilmektedir. Yoksa asliye hukuk mahkemesine başvuruda bulunmak yeterli olmaktadır. Tüm aşamalar İzmir boşanma avukatı tarafından yürütülebilmektedir. Bunun için ise avukata vekâlet vermek gerekmektedir. Çalışmaya başlanan avukat bu konuda da müvekkilini yönlendirmektedir. Tarafların haklılık durumları, mahkemenin belirlediği kusurluluk oranları ve iddiaların ispat edilmesi gibi süreçlere bağlı olarak çekişmeli boşanma davası çoğunlukla 1 ila 3 yıl arasında sonuçlanabilmektedir. Bunun dışında eğer bir üst mahkemeye gidilmesi durumu da söz konusu olursa boşanma avukatı devreye girerek gereken başvuruları yapmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER