ÇETİN’DEN "KARA CUMA" VE "MİLLİ PİYANGO" TEPKİSİ

İlahiyatçı Yazar Ekrem Çetin, Kasım ayının son cumasında yaşanan Black Friday (Kara Cuma) çılgınlığı ile yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezleri arasında giren milli piyango ve yılbaşı çekilişlerine tepki gösterdi.

ÇETİN’DEN "KARA CUMA" VE "MİLLİ PİYANGO" TEPKİSİ

Denizlili İlahiyatçı Yazar Ekrem Çetin, Kasım ayının son cumasında yaşanan Black Friday (Kara Cuma) çılgınlığı ile yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezleri arasında giren milli piyango ve yılbaşı çekilişlerine tepki gösterdi. İlk olarak Kara Cuma hakkında açıklama yapan Çetin, “Bizler, Müslümanız ve inancımıza göre Cuma günü, İslam’ın aydınlık günlerinin müjdecisi bir bayram günüdür. Onu ‘kara’ olarak nitelemek, ancak ruhu, vicdanı, hayatı kara olanların had bilmezliğidir. Biz Müslümanlara düşen bu karanlık zihinlere, düşüncelere, hayatlara uymamak, Cuma’nın aydınlığını göstermektir. Bizlere düşen görev onlara benzemeyerek aziz İslam davasının o nurlu yolunda sancağı burçlara dikme gayretidir” şeklinde konuştu.

“HALKIMIZIN KATILIMI KABUL EDİLEMEZ”

İlahiyatçı Yazar Çetin, şunları aktardı: “Irkçı emperyalist düzenin marifetiyle de tüketim çılgınlığına dönüştürülen bu günde dünya genelinde milyarlarca Dolar para bir günde müsrifçe harcanmaktadır. Yürekleri ve toprakları yangın yerine çevrilmiş, açlıkla boğuşan milyonlarca insanın hayatta kalma mücadelesi verdiği şu zaman dilimlerinde Müslüman halkımızın bu çılgınlığa katılmaları kabul edilebilir değildir. Temelinde İngiliz ve Amerikan kültürü ve tahrif edilmiş inanışlar yatan, Kasım ayının son perşembesinden sonraki Cuma’yı Black Friday olarak kutlayan bu anlayış, Müslümanların en önemli bayram günlerinden biri olan Cuma gününün kutsiyetini hedef almaktadır.”

“BU KANSERDEN KURTULMALIYIZ”

İlahiyatçı Yazar Çetin, yılbaşı eğlencelerinin vazgeçilmezi haline gelen Milli Piyango ve yılbaşı çekilişlerine tepki gösterdi. Çetin, Milli Piyango’nun devlet eliyle insanları günaha teşvik ettiğinin altını çizdi. Devletin ‘Milli’ ifadelerle kumar gibi sömürü sistemlerinin içinde yer almaması gerektiğini söyleyen Çetin, ülkemizin başına bela olan bu sömürü sisteminin artık son bulması gerektiğine vurgu yaptı. Çetin, şunları kaydetti: “Bizler her yıl bıkmadan bu işin yanlış olduğunu hatırlattığımız halde hâlâ bu tarz bir sömürü sisteminin devam ediyor olması bizleri derinden üzmektedir. Müslüman’ın helal aşına haram katıldığı gibi isminin içinde ‘milli’ geçen bu durumun artık sonlandırılması gerekmektedir. Milli Piyango’nun özelleştirilmesini değil, ülke gündeminden çıkarılması gerektiğini söylüyoruz. Dünyanın birçok yerinde bu tarz şans oyunları var diye bizde de olacağı anlamına gelmez. Biz inançları olan bir milletiz ki bizim inancımızda emek verilmeden kazanma gibi bir olgu hiç bir surette kabul edilemez. Bu bir sömürüdür ve yapılması son derece yanlıştır. Devletin bu durumu artık değerlendirmesi gerekmektedir. Yanlıştan dönmenin hazırlıkları yapılmalı, bu ur, bu kanserden arınmalı, kurtulmalıyız.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER