ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI, 26’NCI YAŞINI KUTLADI

1992 yılında kurulan Çevre Mühendisleri Odası Denizli İl Temsilciliği, 26’ncı kuruluş yıldönümünü, Şiir Otel’de gerçekleştirilen bir organizasyonla kutladı.

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI, 26’NCI YAŞINI KUTLADI

Çevre Mühendisleri Odası Denizli İl Temsilciliği, 1992 yılında kuruldu. Temsilciliğin 26’ncı kuruluş yıldönümünü nedeniyle Şiir Otel’de geceyle düzenlendi. Çevre Mühendisleri Odası Denizli İl Temsilcisi Tevfik Basmacı tarafından organize edilen geceye; Denizli Çevre İl Müdür Yardımcısı Murat Vardar, Pamukkale Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Ağdağ, Ziraat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Gülhan Saruhan, Çevre Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilcisi Sedat Başarır, Akça Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi Erol Akça ve oda üyesi  çevre mühendisleri katıldı.

“ÇEVRE GÖREVLİSİ DEĞİL ÇEVRE MÜHENDİSİ”

Gecede konuşan Çevre Mühendisleri Odası Denizli İl Temsilcisi Tevfik Basmacı, 29 Kasım’da yasalaşan Çevre Kanunu hakkında açıklama yaparak; “Bildiğimiz gibi Çevre Kanunu’nda değişiklik öngören kanun tasarısı, 13 Kasım 2018 de gündeme gelmiş ve TBMM Genel Kurulu’na iletilmiştir. Odamız söz konusu değişikliği öğrenir öğrenmez harekete geçmiş, hem çevre komisyonunda hem de Bakanlık nezdinde ‘Çevre Görevlisi’ tanımının değiştirilmesi için çalışma yürütmüştür. Diğer meslek gruplarının lobi faaliyetlerine karşı da ayrıca mücadele edilmiştir. Gelinen noktada 29 Kasım’da yasalaşan kanunla birlikte; Çevre Mühendisleri kendi diplomaları ile herhangi bir başka belgeye, eğitime ve sınava ihtiyaç duymadan koşulsuz çevre danışmanlık, çevre yönetim birimi ve çevre görevlisi faaliyetlerini yürütebileceklerdir. Yönetmelikle haklarımızın elimizden alınması riski ortadan kaldırılmıştır. İlk defa Çevre Kanununda ‘Çevre Mühendisi’ ifadesi yer almıştır. Artık ‘Çevre Görevlisi’ değil ‘Çevre Mühendisi’ ifadesine yer verildi” dedi.

“BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR”

Yapılan çalışmanın uzun süredir mücadele edilen bu alanda kazanılan büyük bir başarı olduğunun altını çizen Basmacı; “Mesleki dayanışmanın ve Çevre Mühendisleri Odası’nın önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Odamıza sahip çıkarak, oda faaliyetlerinde etkin yer alarak, odamızı daha da güçlendirmek, daha fazla hakkı elde edebilmek hepimizin elinde. Unutmayalım; birlikten güç doğar” diye konuştu.

HABER MERKEZİ​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER