ÇEVRE VE DOĞA DOSTU KONAKLAMA; ŞİİR OTEL’DE

‘Edebiyat ve sanat oteli’ olarak adlandırılan Şiir Butik Otel, gerçekleştirdiği projelerle ‘çevre ve doğa dostu otel’ olarak anılmaya başlandı. Hayata geçirdiği proje ile sokak hayvanlarını koruma ve doyurmaya devam eden Şiir Butik Otel, şimdi de ‘Daha Az Tek Kullanımlık Plastik Su Şişesi Tüketme’ kampanyası başlattı.

ÇEVRE VE DOĞA DOSTU KONAKLAMA; ŞİİR OTEL’DE

Şiir Butik Otel Denizli’de farkındalıklar yaratmaya devam ediyor. ‘Edebiyat ve sanat oteli’ olarak adlandırılan otel, şimdi de  ‘çevre ve doğa dostu otel’ olarak adlandırılıyor. Sokak hayvanlarını korumak ve doyurmak adına geçtiğimiz yıllarda başlattığı otel restoranındaki yemek artıklarını ayrıştırıp, biriktirip dağıtım işini devam ediyor. Böylece hem yemek artıkları çöpe gitmemiş hem de sokak hayvanlarının karnını doyurmuş oluyor. Elektrik ve su tasarrufu çalışmalarına katkı koymak amacıyla da çalışanlarına eğitim verip bilinçlendiriyor. Daha çok kitap okunmasını sağlamak için otelin kütüphanesindeki kitaplardan  bir yılbaşı ağacı yapıyorlar. Her yılbaşı önü yaptıkları bu kitap ağacı sayesinde kitaba karşı güzel bir ilginin oluştuğu görülüyor. Şiir otel şimdi de çevre kirliliğini önlemek ve doğayı korumak adına yeni bir kampanya başlatarak anlamlı bir farkındalık oluşturuyor. Otel Müdürü Yusuf Kaya: “Dünya üzerinde her bir dakikada bir milyon plastik şişe tüketiliyor.

Günde 2 litre su içen bir kişi su tüketiminde tek kullanımlık plastik şişe kullanmazsa yılda yaklaşık bin 500 şişenin çöpe atılıp doğayı kirletmesini engellemiş olur. Doğada kirliliğin yüzde 90’ı bu tek kullanımlık plastik şişeler yüzünden oluşuyor. Bunların yüzde 91’i geri dönüştürülemiyor. Biz şiir otel olarak restoranımızda ve lobimizde bu plastik şişeleri daha az kullanmak ve kullandırmak için 18-20 litrelik damacanalardan sürahilere doldurma sistemine geçtik. Bu sayede yılda yaklaşık 100 bin plastik şişenin çöpe atılıp doğayı kirletmesini engelliyoruz. Otele ve restorana gelen konuklarımızın bu çabamıza destek oldukları için çok mutluyuz. Doğa düşmanı olan bu pet şişeden kurtulmak için tüm kurumlara ve kişilere örnek olmak istiyoruz. Doğamızı korumak ve çevremizi temiz tutmak için başlattığımız ‘Daha Az Tek Kullanımlık Plastik Su Şişesi Tüketme’ kampanyamıza çevreye duyarlı basınımızın ve diğer kurumların desteklemesini bekliyoruz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER