Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’dan deprem bölgesine konut müjdesi

Denizli'de yaşanan 5,7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Denizli’ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; Bozkurt ve Çardak İlçeleri’nde incelenen 976 binanın 108'inin ağır, 868'inin hafif hasarlı olarak tespit edildiğini, Bozkurt'ta 150, Çardak'ta 100 konut ve 2 cami için yapım talimatı verdiklerini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’dan deprem bölgesine konut müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bozkurt’ta yaşanan depremin ardından Denizli’ye geldi. Depremden en fazla etkilenen Bozkurt İlçesi’nde yaptığı incelemelerin ardından kaymakamlık önünde basın açıklaması yapan Bakan Kurum, deprem sonrası valilik koordinasyonunda hızlı bir şekilde aksiyon alındığını, vatandaşın tüm ihtiyaçlarını karşılama noktasında hızlı hareket edildiğini belirtti. Hasar tespit çalışmalarına göre Bozkurt'ta incelenen 761 binadan 88'inin ağır hasarlı, 673'ünün az hasarlı, Çardak İlçesi’nde de incelenen 215 binanın 20'sinin ağır hasarlı, 195'inin hafif hasarlı olduğunu aktaran Bakan Kurum, "Toplamda Denizli'de dün meydana gelen deprem sebebiyle incelediğimiz 976 binanın 108'i ağır, 868'i de hafif hasarlı durumda. Tespitlerin tamamını tamamlayacağız. Bu tespitlerle birlikte AFAD Başkanlığımız, İçişleri Bakanlığımız hak sahipliği sürecini başlatacaklar" dedi.

“EN GEÇ 5-6 AYDA TAMAMLANACAK”

Hak sahipliği süreci ilerlerken bir yandan da TOKİ Başkanlığı’na inşaat sürecinin başlaması için talimat verdiklerini ifade eden Bakan Kurum, şu bilgileri paylaştı: “Bu çerçevede Bozkurt'ta stadyumun yanında çadırların kurulduğu alana 150 konut ve cami inşaatı başlatıyoruz. En geç ay sonunda inşaat sürecinin başlamasıyla birlikte 5-6 ay içinde bu konutları tamamlayıp hak sahibi vatandaşlarımıza vereceğiz. Tutluca Mahallesi'nde ağır hasarlı camimiz var. 800 nüfusa hitap eden bu caminin de hemen yıkım işlemini bugün itibarıyla başlatıyoruz. Yapımı da ay sonu başlamak suretiyle yöresel değerleri taşıyacak Selçuklu mimarisindeki camimizi de yapacağız. Çardak'ta da 100 konut ve 1 cami inşaatı için TOKİ'ye yapım talimatı verdik."

“DENİZLİ’DEKİ DEPREMZEDELERİMİZİN YARALARINI SARMIŞ OLACAĞIZ”

İnşaatların en geç 5-6 ay içinde tamamlanacağının altını çizen Bakan Kurum, hak sahipliği çalışmaları neticesinde evlerini kendileri yapmak isteyen vatandaşlara da hak ediş karşılığı kredinin Afet İşleri Başkanlığı tarafından verileceğinin altını çizdi. Sürecin eş zamanlı ilerleyeceğini aktaran Bakan Kurum, bu kredinin de faizsiz 15 yıl ödemeli 101 bin Lira olduğunu kaydetti. Geçen aylarda deprem yaşayan Acıyapam'da da 168 ağır hasarlı binanın bulunduğunu, TOKİ'nin yaptığı konutlardan merkez ve köylerdeki hak sahibi vatandaşların yararlanabileceğini dile getiren Bakan Kurum, "Bozkurt'ta, Çardak'ta, Acıpayam'da ve Denizli merkezdeki tüm depremzedelerimizin, hak sahiplerinin yaralarını en kısa zamanda sarmış olacağız." dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ

Çardak ve Bozkurt Belediyeleri’ne maddi yardım yapıldığını da kaydeden Kurum, ülkenin yüzde 66'sının, nüfusun ise yüzde 71'inin deprem bölgesinde yer aldığını, bu depremlerin kentsel dönüşümün ne kadar elzem olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Bakan Kurum, şunları söyledi: “Çok şükür hiç can kaybımız olmadı. Mal kaybımız oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün bize, 'hızlı bir şekilde halledelim, vatandaşımızı hiçbir şekilde mağdur etmeyecek şekilde süreci tamamlayalım' talimatları oldu. Tüm Denizli'mize, Çardak'ımıza, Bozkurt'umuza geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Hızlı bir şekilde de tüm ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğini de kararlı bir şekilde yürüteceğiz. Vatandaşımızın canı, malı bize emanettir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER