ÇEVRECİ İKİ EMEKLİ 'ÇÖPTEN İŞ' ÇIKARDI

ÇEVRECİ İKİ EMEKLİ 'ÇÖPTEN İŞ' ÇIKARDI

Doğa aşığı iki girişimci ve ilginç öykülerini çevre haberleri yapmak üzere bir araya gelen Özel Ege Alsancak Koleji  “Çevrenin Genç Sözcüleri”  öğrenci grubu ortaya çıkardı.

Turan Akay ve Cevat Ülkü isimli iki emekli semt pazarlarından boş zamanlarında topladıkları atıklarla solucan gübresi üretiyor ve bu sayede hem üretim yapıp para kazanıyor hem de çevreci faaliyetlere destek oluyor. Doğa aşığı iki girişimciyi ve ilginç öykülerini çevre haberleri yapmak üzere bir araya gelen Özel Ege Alsancak Koleji  “Çevrenin Genç Sözcüleri”  öğrenci grubu ortaya çıkardı. Ve “çöpten iş kapısı” açan emekli iki girişimci ile çarpıcı bir röportaj yaptı.

Değeri ve önemi son yıllarda fark edilen ve ülkemizde ciddi bir sektör haline gelen solucan gübresi üretimi, emekliler için de önemli bir geçim kapısı haline geldi. Öyle ki; uzun yıllar devlet memurluğu yaptıktan sonra emekli olan İzmirli iki girişimci, kendi yöntemleriyle girdikleri solucan gübresi sektöründe hem çevreci hem de sıfıra yakın maliyetle kendileri için önemli bir iş kapısı açtılar.

Turan Akay. Emekli bir devlet memuru.. Turan Akay boş zamanlarında semt pazarlarından topladığı atıkları solucan gübresi üretmekte kullanarak neredeyse sıfır maliyetle ürün elde ediyor. Son yıllarda ülkemizde ciddi bir sektör haline gelen solucan gübresi üretimi, emekliler için de önemli bir geçim kapısı haline gelirken, İzmirli emekli memurlar; Turan Akay, pazaryerlerindeki artıklarını kullanarak, Cevat Ülkü ise yemek fabrikalarının atıklarını toplayarak kendilerine yeni bir gelir kapısı yarattılar. Gerek Akay, gerekse Ülkü, yeni iş hayatlarının özellikle çevreci bir yaklaşım olduğuna vurgu yapıyorlar.

AKAY HOBİ OLARAK BAŞLADI
Doğa aşığı iki girişimciyi, Çevre haberleri yapmak üzere yola çıkan Özel Ege Alsancak Koleji’nin “Çevrenin Genç Sözcüleri” isimli kulüp üyesi öğrencileri ortaya çıkardı. 40 yıl Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde memur olarak çalıştıktan sonra emekli olan Turan Akay, evinin bodrumunda hobi olarak başladığı solucan gübresi işinde geçtiğimiz yıl Balıkesir’den aldığı 1000 adet California türü solucan sayısını bugün 50 bine yükselmişti.  Solucan gübresinin faydasını bahçesindeki limon ağacında gördükten sonra bu işe dört kolla sarıldığını belirten Akay, “Evimdeki atıkların yanı sıra çevredeki semt pazarlarının atıklarını toplayarak işimi sürdürüyorum. Böylelikle bir yanda çevre kirliliğini önüne kendi çapımda geçtiğim gibi, hem de neredeyse sıfır maliyetle üretim yapıyorum. Solucan gübresini verdiğim seralar da üretimlerden son derece memnunlar. Daha önce 5 boğum domates veren fidelerin solucan gübresi sayesinde 8-9 boğum ürün verdiği  gibi daha da çiçek açtığını söylüyorlar. Elbette şu anda yolun çok başındayım. Ama bu olay beni çok heyecanlandırıyor. Özellikle doğal ve sağlıklı sebze-meyve üretimi için en hızlı ve doğru yöntem solucan gübresi” dedi.

TOPRAĞA ŞİFA VERİYOR
Cevat Ülkü. O da bir asker emeklisi..  Kısa zamanda 4 milyon solucana ulaşan Cevat Ülkü, çalışmaları konusunda Özel Ege Alsancak Koleji ‘Çevrenin Genç Sözcüleri’ habercilerinin sorularını yanıtladı. Asker emeklisi olan Cevat Ülkü’nün ise sektöre girişi biraz daha  hızlı. Ülkü 200 bin solucan ile başladığı üretim çalışmalarında 9 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 4 milyon solucana ulaştığını belirtti. Bir yandan üretim yaparken diğer yandan da pazarlama ağını oluşturduğunu belirten Ülkü de Turan Akay gibi çok hassas bir çevreci. Solucanların üretim aşamasında yemek fabrikalarının atıklarını kullanarak çevre dostu bir üretim gerçekleştirdiğini dile getiren Cevat Ülkü de şöyle konuştu:  “Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri  ‘Sölom’ sıvısı sayesinde bitkinin, kök hastalıklarına karşıda direnci artıyor. Pek çok bitki için yararlı olan solucan gübresi ayrıca çok faydalı bir toprak düzenleyicisidir. Toprağa şifa verir, besin değerini arttırır, bitkiyi hastalıklara karşı korur. Gübrenin su tutma kapasitesinin yüksek olmasından dolayı su sarfiyatını minimuma indirerek su tasarruf sağlanır. Üstelik fazlası bitkiye kesinlikle zarar vermez.”SOLUCAN GÜBRESİNİN YARARLARI
Yüzde 100 organik gübredir. Zararlı kimyasalları içermez ve kullanırken herhangi bir şeyle karıştırılması gerekmez.. Ürün verimi artar. Bitki büyümesini hızlandırması, sağlıklı bitki oluşumunu desteklemesi sonucunda ürün verimi de artar. Bitki büyümesini hızlandırır. Tohumların çimlenmesini teşvik ederek bitkinin daha kuvvetli büyümesi sağlanır.  İçeriğindeki besleyici maddeler bitkiler tarafından kolayca emilir. Kimyasal gübrelerin aksine içerdiği solucan mukusundan dolayı topraktan kolayca akmaz. Bakterilerce zenginleşmiş bir gübredir. Bu bakteri ve mikroorganizmalar bitkilere hastalıklara karşı direnç kazandırır ve bazı bitki zararlılarını uzaklaştırır. Sağlıklı kök oluşumunu sağlar. Solucan gübresinin toprağa dağılmasıyla bitkinin kökleri de faydalanır. Bitkinin su tutma kapasitesini arttırır. Özellikle kuraklık yaşanan bölgeler için çok faydalı bir özelliktir. Kurak olan bölgelerde su tutma kapasitesini arttırarak bitkinin nemli kalmasını sağlar. Yüzde 30-50 yüksek verim sağlar. Tohum çimlenmesi enerjisinde %40 oranında artış sağlayarak tohum maliyetini düşürür.  10-15 gün erken fide oluşumu sağlar.  10-15 gün hasatta erkencilik sağlar.  Ekolojik olması nedeniyle solucan gübresi ile beslenen sebzeler orijinal renk, aroma ve lezzete sahip olur.

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER