'ÇEVRECİ ÜRETİM MODELİ İÇİN GELİYORUZ'

'ÇEVRECİ ÜRETİM MODELİ İÇİN GELİYORUZ'

CHP Denizli Milletvekili Adayı Kazım Arslan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde yayımladığı mesajda CHP’nin 4. Sanayi Devrimine çevreci bir üretim modeliyle hazır olduğunu belirtti. 

Milletvekili Adayı Kazım Arslan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu. Çevreye Duyarlı Enerji ve Maden politikaları geliştireceklerini söyleyen Arslan, “Binaların ısı yalıtımında devlet desteği ödeyeceğiz, iklim değişikliği politikamızla uygun bir KDV anlayışı getireceğiz. Devlet kendi madenini kendi işletecek, rodövans kalkacak, işçi güvenliği ve ileri teknolojili arama zorunlu olacak. Bor kaynakları asla özelleştirilmeyecek. Bunun için somut projelerimiz hazır. Nükleer santral projelerinin tamamı gözden geçirilecek. Enerji özelleştirmeleri en baştan denetlenecek ve gereksiz olanlar iptal edilecek. Yerli ve yenilenebilir enerji için kırsaldan kentlere, sanayiden tarıma kadar özel teşvikler vereceğiz. Meralar ortak mülk olacak, yeni bir çevreci anayasa yazacağız. Daimi yaz saati uygulaması kaldırılacak” ifadesini kullandı.

“ÇEVRE İÇİN YENİ YASALAR ÇIKARACAĞIZ”
Ekolojik bir Anayasa hazırlayacaklarının altını çizen Arslan; “İklim değişikliğinin, Türkiye’de yaratacağı etki, kırılganlık ve riskleri inceleyecek ve bu kapsamda uyum stratejileri geliştireceğiz. KDV oranlarını iklim politikalarını göz önünde bulundurarak yeniden düzenleyeceğiz. Sera gazı salınımını azaltmaya yönelik sınırlayıcı düzenlemeleri hayata geçireceğiz. Çevre davalarında mahkeme masrafı almayacak, bilirkişi masraflarını Hazine üzerinden karşılayacağız. Kamuya ait olan su kullanım hakkının devredilmesine izin vermeyecek, su hakkını düzenleyen bir Su Kanunu çıkaracağız. Çevre kirlenmesinin bedelini, kullanana ve kirletene ödeteceğiz” dedi. 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER