ÇEVRECİLER, BÜYÜK MENDERES İÇİN TOPLANDI

Çevreciler,Büyük Menderes Nehri Havzası'nda artan kirlilikle mücadele için harekete geçti. Aydın, Uşak, Afyonkarahisar İlleri’nden Denizli’ye gelen çevreciler, Makine Mühendisleri Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda önerilerini paylaştı.

Batı Anadolu’nun en büyük nehri ve Menderes Havzası’nın ana sulama kaynağı olan Büyük Menderes Nehri’nde kirliliğin artması çevrecileri harekete geçirdi. Büyük Menderes’in yok olmasını önlemek amacıyla Aydın, Uşak, Afyonkarahisar İlleri’nden Denizli’ye gelen çevreciler, Makine Mühendisleri Odası’nda bir araya geldi. Toplantıya, Aydın’dan, Germencik Çevre ve Dayanışma Derneği ve AYÇEP; Uşak’tan ÇEDAY, AVGAN Banaz Çayı Yaşatma Derneği, Murat Dağı Platformu, Denizli’den  TMMOB, Diş Hekimleri Odası, Mimarlar Odası Denizli Şubesi, Çevre Mühendisleri Odası; bazı siyasi partiler ve doğaseverler katıldı…

“PLATFORM OLUŞTURALIM”

Toplantıya Afyonkarahisar’dan katılan çevrecilerden Mevlüt Er; “Benim önerim bir platform oluşturulmasıdır. Her bölgeyi temsil eden bir kurul oluşturalım. Hareket kabiliyetini arttırmak gerekiyor. Kaynağından denize kadar bir yol haritası oluşturalım. Menderes, Dinar’da bile ölüyor. Su azaldı. Yapılan sondajlar suyun debisini ve yoğunluğu oldukça düşürdü. ‘Son Piknik’ isimli bir organizasyon yapabiliriz. Çevrecilerin katılımıyla düzenlediğimiz piknikte dikkatleri Büyük Menderes’te yaşanan kirliliğe çekeriz. Ünlü bir sanatçıyı davet edebiliriz. Bu proje ile ilgili Haluk Levent ile görüştüm. Bireysel olarak menajerinin belirttiği rakamın altından kalkma gücüm yok. Birlik olmamız ve Menderes Nehri için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Menderes yoksa; Ege Bölgesi yok” dedi.

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER