ÇEYREK YÜZYILLIK RESTORANDAN ÖRNEK DAVA

ÇEYREK YÜZYILLIK RESTORANDAN ÖRNEK DAVA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı taklit ve tağşişyapan firmalar araştırmasında haklarında işlem gerçekleştirilen 229 firma ve355 parti ürününü liste halinde açıklarken, Denizli’den bu listeye giren 10firmaarasında yer alan çeyrek asırlık Tuğba Restoran bu sonucu kendineyakıştıramadı. Denizlili firmakendilerine ceza getiren hazır köfteyi aldıklarıkasapla ilgili hukuki süreç başlatarak dava açtı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit ve tağşişyaptığı belirlenen yurt genelindeki 229 firma ve 355 parti ürünü saptadı. Ve,Bakanlığın internet sitesinde açıklandı. Bu listede Denizli’den de 10firma yer aldı. Listeyle kamuoyuna duyurulanDenizlili Tuğba Restoran sahipleriise bu sonucu kendi isimlerine yakıştıramadı ve hazır köfteyi aldıkları kasaplailgili hukuki süreç başlattı. Tarım Bakanlığı’nın taklit ve tağşiş listesinegöre Tuğba Restoran ürününde yüzde 20 tavuk eti ve yüzde 80 dana etisaptanmıştı. Köfteyi hazır bir şekilde kasaptan aldıklarını iddia eden TuğbaRestoran İşletme Müdürü Musa Özgenç, “Tarım Bakanlığı’nın listesini görünceşaşırıp kaldık. Bizim için gıda yönetmeliklerine uymak çok önemli. Böyle birlistede olmayı kendimize yakıştıramadık. Onun için de köfteyi aldığımız kasaplailgili hukuki süreci başlattık” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, aralarında et vesüt ürünü, bal, zeytinyağı, alkollü içeceğin bulunduğu taklit ve tağşiş yapılanveya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 355parti ürünü internet sitesinden açıkladı. Bakanlığın internet sitesinde yapılanaçıklamada 10 Denizli firmasının ismi de yer aldı. Denizlili 10 firmaiçerisinde yer alan Tuğba Restoran’da sunulan köftenin içerisinde dana etininyanı sıra yüzde 20 oranında ‘kanatlı eti tespiti’ gerekçesiyle işlem yapıldı.İşletmeye yaklaşık 16 bin TL ceza kesildi. Söz konusu köfteyi bir kasaptanaldıklarını iddia eden firma İşletme Müdürü Musa Özgenç, “Kasabımızı aradık.Neden böyle yapıldığını sorduk. O da bunu inkar etti. Ayrıca köfteyi aldığımızkasapla ilgili hemen hukuki süreç başlattık. Suç bizde oldu. Çünkü malzemebizde çıktı.  Bir kusurumuz olmamasınarağmen Denizli kamuoyundan özür diliyoruz” dedi.

“KÖFTENİN İÇERİSİ YÜZDE 20 TAVUK ETİ, YÜZDE 80’İ DANAETİDİR”

Yapılan inceleme sonuçlarının işletmeye geldiğinibelirten Özgenç, “köftenin içerisi yüzde 20 tavuk eti, yüzde 80’i dana etidir.Elimizdeki rapor bu yönde. Biz buna binaen suçlanıyoruz. Karşı firmaya davamızıaçtık. Şimdiye kadar hiç biz böyle bir şey yapmadık. Bu numuneden aldığımız etidışarıdan aldık. Adı, sanı olan ve güvendiğimiz firma olduğu için de şaşırdıkkaldık” diye konuştu.

“YILIN 12 AYI KONTROL EDİLİYORUZ, ŞİMDİYE

KADAR HİÇBİR OLUMSUZLUKLA KARŞILAŞMADIK”

Restoranlarının 24 yıldır Denizlililere hizmet ettiğininaltını çizen Özgenç devamla şunları söyledi: “Tuğba Restaurant hem Pamukkale’dehem de Acıpayam’da şubesi olan bir mekan. Pamukkale’de 45-50, Acıpayam’da 35-40tane düğün yapan bir mekanız.  Biz bumekanlarda, totalinde; yıllık 40-50 bin kişiye bakıyoruz. Aynı zamanda birturizm işiyle uğraşıyoruz. Biz her yıl yaz-kış Kuşadası, Marmaris’ten gelenturları ağırlıyoruz. Devlet tarafını bir kenara bırakın biz bu firmalartarafından  yılın 12 ayı kontrolediliyoruz. Bizden habersiz gelip numunelerimizden yemek alıp götürüyorlar.Şimdiye kadar biz, hiçbir şekilde olumsuz bir durumla karşılaşmadık.”

“BU YIL DA NUMUNE VERDİK, HERHANGİ BİR ŞEY ÇIKMADI”

Tuğba Restaurant olarak bu yıl da numune verdiklerininaltını çizen Özgenç, “Araştırılacak olunursa biz bu numuneyi 1 yıl öncesindenvermiştik. Bu yıl da numune verdik. Herhangi bir şey çıkmadı. Biz, bütünçalıştığımız partnerlerimizle, güvene dayalı çalışıyoruz. Biz başka firmalardansadece et almıyoruz ki. Peynir, zeytin gibi çok değişik ürünler alıyoruz. Suçlumuyuz? Evet suçluyuz. İşlenmiş olarak alıyorduk” ifadelerine yer verdi.

“BUNDAN SONRA ASLA BUNU YAPMAYACAĞIZ”

Güvene dayalı yapılan çalışma sonucunda büyük cezaödediklerini belirten Musa Özgenç şunları aktardı: “Bundan sonra bunuyapmıyoruz ve yapmayacağız. Malzemeyi işlenmemiş olarak alıyoruz. Kendi mutfağımızdabunu işliyoruz. Biz bu olaydan çok büyük zarar gördük. Bu olayda bize destekverenler de oldu. İlk önce ben onlara çok teşekkür ediyorum. 30 Liralıkkıymanın içine yüzde 20 tavuk eti koyuyor. Bundan kazancımız ne kadar olur? 3-5Lira olur. Bu bizim için çok küçük bir rakam. Bu küçük bir rakam için kendimiziküçük düşüremeyiz. Biz bu haksızlığa karşıyız. Olay bizim mekanımızdaçıkmıştır. Biz buna karşı mücadelemizi yapacağız. Biz bu savaşın içinegireceğiz. Bizim yapmadığımız bir olaydan suçlandık. Cezamızı çekiyoruz. Buolaydan dolayı üzdüğümüz insanlar varsa hepsinden özür diliyorum.”

“HERKESTEN ÇOK ÖZÜR DİLERİZ”

Kendisinin yaklaşık 20 yıldır Tuğba Restoran’daçalıştığının altını çizen Özgenç, “Ben bu işletmede yaklaşık 20 yıldan beri çalışıyorum.Bu işletmenin hemen hemen her biriminde varım. Şimdiye kadar ben böyle bir şeyehiç şahit olmadım. Maliyet düşürmek için çok şey yapıldığını duymuştum. Ama bizbunlara hiç tenezzül etmedik. Patronum da ‘Bunlara tenezzül etmememi’söylemişti. Bunlar ufak hesaplar. Bu olay yaşandığı için herkesten vemüşterilerimizden çok özür dileriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER