CHP, BAŞKENT’TE BULUŞACAK

DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ‘Güne Bakış Programı’nın konuğu olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, partisinin 95’inci kuruluş yıl dönümü olan 9 Eylül’de, 81 ilin başkanları ve genel merkezdeki yöneticilerle birlikte toplantı gerçekleştireceklerini söyledi. Başkent Ankara’da yapılacak toplantıda; hem 2019’da yapılacak yerel seçim değerlendirilecek hem de partinin kuruluşu kutlanacak.

CHP, BAŞKENT’TE BULUŞACAK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış Programı’nın konuğu oldu. Programda; 2019 yılında yapılması planlanan yerel seçimleri değerlendiren Başkan Akbaba; “Bir seçim bitti; yeni bir seçim başlıyor. Türkiye gibi bir ülkede siyasetin içerisindeyseniz anahtarı alan makam süresini beklemeden yeniden sandığı bizim önümüze koyuyor. Bu noktada biz erken bir seçim olabileceğini düşünüyorduk. Her an Devlet Bahçeli bir Pazar günü bir açıklama yapar Pazartesi günü de farklı açıklamayla bizi seçim atmosferinde bulabiliriz diye düşünüyorum. Böyle düşününce çalışmaları ona göre yapmakla mükellef oluyorsunuz. Biz 19 ilçemizin tamamını bayramdan önce gezdik. Resmi ve gayri resmi ziyaretlerde bulunduk. Resmi ziyaretlerimiz özellikle o bölgede üyelerimiz, görevlilerimiz ve bize yakın olan hemşerilerimizle bir araya gelip ne yapmamız lazım, genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini tamamladık. Orada neler yaşandı? Neler oldu? Önümüzdeki yerel seçimlerde ne düşünüyorsunuz? Bunları konuştuk. Akabinde gayri resmi ziyaretlerde yaptım. Genç bir yüz olmamın avantajını da kullandım. Esnaftan alışveriş yaptım. Ne oluyor, ne bitiyor. Buradaki belediye başkanı ve memnun musunuz gibi sorular yönelttim. Oradakileri aklımın bir kenarına yazdım ve onları değerlendirdik” dedi.

“PARTİMİZİN KURULUŞUNU COŞKULU BİR BİÇİMDE ORADA KUTLAYACAĞIZ”
CHP’nin kuruluş günü olan 9 Eylül’de Ankara’da il başkanları toplantısı yapılacağının altını çizen Başkan Akbaba, şunları aktardı: “Önümüzdeki günlerde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin il başkanının bir toplantısı olacak özelikle de 9 Eylül tarihine isabet ettirdiler. Malum CHP’nin 95. Kuruluş yıl dönümü o gündür. Orada 81 ilden gelen il başkanları ve genel merkezdeki yöneticilerimizle birlikte bir araya geleceğiz. Hem yerel seçimde neler olmalı onları değerlendireceğiz hem de partimizin kuruluşunu coşkulu bir biçimde orada kutlayacağız.”

“İTTİFAK OLACAK GİBİ”
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde oluşturulan ittifakların 2019 Yerel Seçimleri’nde de devam edeceği yönünde öngörüde bulunan Başkan Akbaba; şunları aktardı: “Yaptığımız araştırmalar Denizli’deki tüm ilçelerde eşit bir şekilde olmayacağını gösteriyor. Çünkü iktidar partisinin ve ana muhalefet partisine geçmiş dönemde destek veren ittifakın içerisinde yer alan farklı partilerin, farklı ilçelerde hali hazırda adaylığının belli olduğu ve onların da ciddi bir kamuoyu araştırması yaparak ilk ağızdan onlardan alıyoruz. Dolayısıyla hangi ilçelerimizde nasıl bir ittifak yapabiliriz onu net olarak söyleyemiyorum. Çünkü aday çıkacak mı? Çıkmayacak mı? CHP 19 ilçenin tamamında ve Büyükşehirde aday gösterecek. Ama ittifak noktasında kimler CHP’nin yanında olmak ister? Onların talepleri ne olur? Onu da değerlendiririz. Benim bir tarihte basın önünde İYİ Parti İl Başkanımızın bizim kendi binamızda bizi ziyarete geldiğinde daha henüz genel seçim gerçekleşmemişti. Bir soru gelmişti ve ben o soru üzerine; ‘bu ittifakın sadece genel seçimde veya Cumhurbaşkanlığı seçiminde değil umarım uzun vadede yerel seçimlerde de sürmesini isterim’ demiştim. Hatta İYİ Parti İl Başkanımız da Denizli için ‘İYİ Partililer Atatürkçü, Milliyetçilerdir’ demişti. Bu tanımlamanın benim nezrimde herhangi bir zararı veya negatif durumu yok. Ben Mustafa Kemal Atatürk’ü seven bir insanım ve Atatürk Milliyetçisi olan bir insanım. Dolayısıyla nasıl ki Milliyetçi Hareket Partisi’nde olan insanlar bir önceki seçimde olan yerel seçimde bizim Büyükşehir Belediye Başkanı Adayımız Sayın Kazım Arslan’a ciddi şekilde destek verip çalıştılar ve bunu sandığa da oy anlamında yansıttılar. Ben bu yerel seçimlerde de makul, mantıklı adaylarla da onların en yardımcısı olacak meclis üyeleri noktasında da bir ittifak olabileceğini düşünüyoruz.” 

“YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK”
Denizli CHP Teşkilatı’nda bir ön seçim isteğinin olduğunu vurgulayan Başkan Akbaba, “Ön seçim olmayacaksa en azından bir yoklama yapılsın, o yoklamaya göre genel merkez karar versin düşüncesi var. Bir taraftan da tüzüğümüzde de yazıyor. ‘Gerekli görüşmeler yapılır, gerekirse genel merkez bir atamayla bu işi gerçekleştirebilir’ diyor. 9 Eylül’de gittiğimizde bu konular da masaya yatırılacak ve tartışılacak. Bir il veya bir ilçe farklı bir düşüncededir ama Denizli’nin bulunduğu konum itibariyle Denizli’deki ilçeler farklı düşüncede olabilir. Biz Denizli il örgütü olarak ilçe örgütlerimizde de görüşmelerimizi yaptık. Aslında yerel seçim çalışmalarına başladık. Hemen hemen birçok ilçemizde isimlerde aşağı yukarı ortaya çıkmaya başladı. Gönlümüzden geçen bazı isimler var; o isimlerle o ilçedeki seçimleri kazanabileceğimize kuvvetle inanıyoruz. Onlarla da fikir alışverişi içindeyiz. Vekillik ya da başkanlık işin bambaşka bir boyutu. Ama belediye başkanlığı insanı son derece yoran, gecesinin gündüzünün, bayramının kalmadığı, 7/24 bütün gücünü, bedenini o işe adamanın gerektiği bir ortamdır. ‘Ben Halk Partiliyim ve partililerimle aktivite yaparım’ gibi bir şey deme şansınız yok. Size oy versin ya da vermesin siz artık Denizli’deki nüfusun tamamının belediyesini yöneten veya bulunduğunuz ilçedeki nüfusun tamamının belediyesini yöneten kişi konumuna geliyorsunuz. Belediye başkanı olarak sizin göreviniz; halka temas edip, o eksikliği görüp, o eksiği yerine getirmek. Kolay bir iş değil, o yüzden 20 belediye başkan adayımızın da gerçekten seçim öncesi ayrı bir süreç yaşayacaklar. Seçildikten sonra göreve geldiklerinde bambaşka bir süreç yaşayacaklar. Ama biz il ve ilçe örgütleri olarak hepsinin yanında olacağız” diye konuştu. (06:06 - 07:10)

“MELİKE HANIM’IN KENDİ GÖRÜŞLERİ ÖNEMLİ”
Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra 19 ilçeyle ilgili öne çıkan isimlerin olduğunu dikkat çeken Başkan Akbaba, “Bunların kimisi uzun yıllar partide emek vermiş, görev almış ve partiye bağlılığıyla bilinen isimler, kimisi de daha yeni, genç, orada bulunduğu ilçenin sorunlarını bilen, orası tarım ilçesiyse tarım işiyle uğraşan, hayvancılığa daha yatkın, daha yoğun orada bir sanayileşmeyle ekonomisini istihdam eden bir ilçeyse o ekonomik yapının içinden çıkan isimler de bunların içerisinde. Bu isimlerin kimisi hali hazırda belli görevleri yürüten insanlar. Bir tanesi, genel başkan yardımcımız, biri milletvekilimiz, bir diğeri hali hazırda milletvekilliği yapmış genç dinamik bir kadın. Onunla ilgili şöyle bir söylem konuşuluyor; neden Aydın’da olduğu gibi Özlem Çerçioğlu’nun örneği hatta daha da iyisi burada olmasın. Onların Topuklu Efesi varsa ve zor bir süreçte kazanarak 2’nci bir dönemde görevi devam ettiren bir Topuklu Efe varsa bizim de burada bir Yazmalı Efemiz olsun. Biz de AK Parti’den bunu almayalım mı? diye düşünülüyor. Tabii orada Melike Hanım’ın kendi görüşleri önemli. Büyükşehri mi düşünür, yoksa bağlı bulunduğu ilçeyle ilgili tasarrufları mı vardır. Onları zaman içerisinde göreceğiz. Toplumda karşılığı olan isim olması lazım. O ismin aynı zamanda sadece CHP’nin değil, toplum genelinde bir karşılığı olması lazım. Hitabetiyle, duruşuyla, kişiliğiyle, eğitimiyle bu isim Denizli’yi daha öteye götürür. Denizli’yi ‘2025 hedeflerine ya da 100. Yıl hedeflerine taşır’ dediğimiz isimlerin olması lazım” şeklinde ifade etti.  

“SEÇİMLERE MEVCUT LİDERİMİZLE VE MEVCUT YÖNETİMİMİZLE GİDECEĞİZ”
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde Denizli olarak seçimde beklentilerin altında kaldıklarını ifade eden Başkan Akbaba; “Ardından İmza, kurultay gibi bir süreç yaşandı. Biz imza verenler yani kurultayın olması gerekenler tarafındaydık. Bunu da toplantı, toplantı o çember genişleyerek büyüdü, yönetimlerimizle bir araya geldik. Diğer yönetimlerle bir araya geldik. İlçeleri bir araya getirdik. Kurultay delegelerinin görüşlerini aldık. O insanların hepsinin kendi bulundukları ilçelerde ya da bölgelerdeki partililerimizle, tabanımızla bir araya geldiğini gördük. Akabinde Denizli’de 14 kurultay delegemizin 13’ünün bir kurultay toplansın beyanıyla bir imza verdik. Ama o süreçte Türkiye’nin geneli, Halk Partilerin geneli o kanıda değillerdi. Yeterli sayıya ulaşılamadı ve Tüzükte yazan madde yerine getirilemediği için bir seçimli kurultay yaşanmadı. Biz artık seçimlere mevcut liderimizle, mevcut yönetimimizle gideceğiz. CHP’de lidere miyat yoktur ama örgüt içi disiplinle liderimize o disiplin içerisinde biz gerekli tevazuyu da gösteririz. Gerekli desteği de veririz. CHP, kişiye bağlı bir parti değil. Dolayısıyla bugün Denizli’de genel merkezdeki lider sorunu yok. Bize verilen görevleri biz layığıyla yerine getirmek için bu seçimde kazanabildiğimiz kadar çok belediyeyi kazanmak için liderimizin talimatları doğrultusunda biz gereğini yapacağız” dedi.  

“UMARIM SEÇİM SONUÇLARI TÜRKİYE’DE CHP’NİN İSTEĞİ ŞEKİLDE OLUR”
Başkan Akbaba son olarak şunları söyledi: “Umarım ki seçimin sonuçları sadece Denizli’de değil, Türkiye’de CHP’nin isteği şekilde olur. Biz mevcut belediyelerimizin üzerine daha da fazlasını koyarak; hep hedef Ankara ve İstanbul’dur ya Bursa, Denizli gibi yerleri de yanına ekleyerek hedeflediğimiz, beklediğimiz, çıtayı koyduğumuz yere ulaşırız. Ondan sonra göğsümüzü gere gere ‘kazandık ve kurultay yapıyoruz’ diye Türkiye’ye bu mesajı da verebiliriz.” 

ALPER PARLAK-İRFAN ATASOY

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER