CHP Denizli’den ‘Deprem ve Etkisi’ Konferansı

CHP Denizli İl Başkanlığı tarafından organize edilen ‘Deprem ve etkisi’ konulu konferans Merkezefendi Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapıldı.

CHP Denizli İl Başkanlığı'nca ‘Bir tuğla sen koy’ sloganıyla düzenlenen ‘Deprem ve etkisi’ konulu konferans, Merkezefendi Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapıldı. Konferansın moderatörlüğünü Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Şevket Murat Şenel yaparken, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, YTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği öğretim üyesi Doç Dr. Ali Koçak, Akut Yönetim kurulu Başkanı Recep Şalcı konuşmacı olarak katıldı. Konferansa CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, eski Devlet Bakanı Mehmet Kocabatmaz, CHP eski İl genel Meclisi Üyesi İlhan Özcan, Acıpayamlı depremzedeler ve partililer ve AKUT üyeleri katıldı.

“DEPREM BÖLGESİNDE, DEPREMLE YAŞAMI ÖĞRENMELİYİZ”

“Deprem bölgesinde, depremle yaşamı öğrenmeliyiz” diyen PAÜ Öğretim Üyesi ve İMO Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Şevket Murat Şenel, “Denizli deprem kuşağındadır. Binlerce yıl önceki antik kentler deprem yüzünde boşaltmıştır. Depremle yaşamak için mühendislik hizmeti alınmalıdır. Depreme dayanıklı binalar yapmalıyız. ‘Deprem olmayacak’ diye bir öngörüde bulunamayız” dedi.

“DEPREM ÜLKEMİZİN KAÇINILMAZIDIR”

sonrası hasarları azaltabilmek için siyasileri ellerini taşına altına koyması gerektiğini belirten YTÜ Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Deprem ülkemizin kaçınılmazıdır. Deprem sonra hasarları aza indirmek için mühendislik hesapları yapılmış binalar yapmalıyız. Deprem olunca gündemimiz birkaç gün deprem ve hasarları oluyor. Siyasiler kesinlikle deprem için bilimsel çalışmalar ışığında yasal düzenlemeler çıkartmalıdır. Deprem öldürmez, ama yapılar öldürür” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER