CHP Denizli’nin kurmaylarından, DGC’ye ziyaret

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Ali Osman Horzum, CHP Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı ve Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Denizli Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaret gerçekleştirdi.

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Ali Osman Horzum, CHP Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı, Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı Denizli Gazeteciler Cemiyeti’ne 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ziyarette bulundu. Basının zor şartlar altında görev yaptığının altını çizen CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, 59 yıl önce gazetecilere tanınan hakların geriye gittiğini belirterek; “10 Ocak 1961 yılında basın çalışanlarının bazı haklarında yapılan iyileştirmeler Resmi Gazete'de yayınlandı. 9 gazete patronu gazeteleri 3 gün çıkarmama kararı aldı. Patronların aldığı bu karar üzerine basın çalışanları da 3 gün boyunca 'Basın' adlı bir gazete çıkarmışlardır. Bu tarihten itibaren 10 yıl boyunca 'Çalışan Gazeteciler Bayramı' olarak kutlanan 10 Ocak, 1971 tarihinden itibaren 'Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanmaya başladı. AKP iktidarıyla birlikte basın emekçilerinin özlük hakları çıkarılan yasalarla ellerinden alındı. Tutuklu gazeteciler sıralamasında Türkiye, dünyada başı çekiyor. Sürekli açılan davalar nedeniyle adliyeler gazetecilerin ikinci evi durumuna geldi. Türkiye’den başka hiçbir ülkede bu kadar gazeteci tutuklu değil ve hiçbir ülkede gazetecilerin tutukluluğu bu denli faşizan şekilde savunulmuyor” dedi.

“MECLİS’TE GAZETECİLERİN SORUNLARINI SIK SIK DİLE GETİRİYORUZ”

Gazetecilerin zor şartlar altında görev yaptıklarını belirten CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, “Meclis’te gazetecilerin sorunlarını sık sık dile getiriyoruz. Getirmeye de devam edeceğiz. Toplumun haber almasında gazeteciler, seve seve yorulmadan görevlerini yapıyor” diye konuştu.

“BASIN MESLEK YASASI BİR AN ÖNCE ÇIKARTILMALI”

DGC Başkan Osman Nuri Boyacı ise, “59 yıl önce alınan hakların tamamı sıfırlandı ve geriye gitti. Meslektaşlarımızın 4’e 1’i işsiz ordusuna dahil oldular. Basın Meslek Yasası bir an önce çıkartılmalıdır. Yerel Gazeteler ve gazetecilerin çalışma koşulları düzeltilmelidir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2020, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER