CHP'DE 2019 HEDEFLERİ KONUŞULDU

CHP'DE 2019 HEDEFLERİ KONUŞULDU

CHP İl Danışma Kurulu ‘Hedef 2019’ sloganıyla toplandı.  Buluşmada hedefler konuşuldu, partililer düşünce ve önerilerini sundu. 
CHP’de başlatılan danışma kurulu buluşmaları devam ediyor. 19 ilçede düzenlenen toplantıların son halkası olan İl Danışma Kurulu Toplantısı, Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Partililerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP İl Başkanı Ali Rıza Ertemur, Denizli Milletvekili Melike Basmacı, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Pamukkale İlçe Başkanı Osman Tabu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, eski il başkanları ve parti yöneticileri katıldı. Toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Ali Rıza Ertemur, kongreleri ve kurultayları tamamladıklarını, yaptıkları tüzük kurultayı ile de yeni bir yol haritası çizdiklerini belirterek; “Bu toplantılarda örgütlerimizin sorunlarını tespit ediyor, çözüm yollarını tartışıyoruz. Buluşmalarımızın ana teması; ‘2019 için ne yapabiliriz?’ Sizlerin burada yapacağınız öneriler, partimizin Denizli’deki yol haritasını belirleyecek” dedi.

“AK PARTİ’NİN TEK ADAM REJİMİNE SON VERMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ” 
2002-2018 aralığında AK Parti’nin Türkiye’ye neler kaybettirdiğinin ortada olduğunu anlatan Ertemur; “Ama bizim AK Parti’yle işimiz yok. Biz onların yarattığı faşizan düzeni yıkmak için buradayız. Onların tek adam rejimine son vermek için mücadele ediyoruz. Bunun için de tüm örgütlerin hedefe kilitlenmesi gerekiyor” diye konuştu. 


ÇAVUŞOĞLU: “ŞAHSİ ÇIKARLAR BİR KENARA BIRAKILMALI” 
Başkan Ertemur’un konuşmasının ardından salonda bulunan üyelere söz verildi. Birçok üye söz aldı, 2019 sürecinde neler yapılabileceğini anlattı, öneriler sundu. Son kongrede Ertemur ile yarışan ve kaybeden eski il başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu yaptığı konuşmada; “Kongreden sonra başkana ‘emrine amadeyim’ dedim. ‘Beni tepe tepe kullanabilirsin’ dedim. Bu ekibin lideri Ali Rıza Ertemur’dur. Şahsi beklenti içinde olmazsak, ‘ben olmazsam olmaz’ demezsek başarabiliriz. Biz kimin başkan olduğuyla değil, CHP’nin iktidar olup olmadığıyla ilgilenmeliyiz” ifadelerini kullandı.  

KARACA: “2019 İÇİN BİR MİLAT” 
Bu tür buluşmaların parti dinamiğinin artırması adına önemli olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca; “İl Danışma Kurulu toplantımızda CHP’nin 2019 hedefine inanmış insanların bir arada olması bizim için büyük umut vaat ediyor. Ülkemizde umutların tüketilmeye çalışıldığı, biz olma duygusunun örselendiği, korku imparatorluğunun yerleştirilmeye çalışıldığı böyle bir ortamda, Cumhuriyet Halk Partisi’ne umut bağlamış kitlenin burada olması bizim için önemli. Daha önce 19 ilçemizde danışma kurullarını gerçekleştirdik. Burada, 2019’da hem yerelde, hem de genelde iktidara giden süreçte nasıl bir çalışma gerçekleştireceğini, kitlelere giderken nasıl bir ifade geliştirileceğini hep birlikte konuşacağız. 2019’un CHP için, ülkemiz için; ben değil biz olma duygusunun yaşanabileceği, bu coğrafyada birlikte yaşayabilme duygusunun güçleneceği bir süreç olacağına inanıyorum. Bu ülke hepimizin. Sen, ben yok biz varız” dedi.

“30 MİLYON KİŞİ GÖÇ ETMİŞ”
Denizli Milletvekili Melike Basmacı ise yaptığı konuşma ile gündeme damgasını vurdu. Basmacı konuşmasında siyasetin bilimsel temelde irdelenmesi gerektiğini belirterek, 2010 yılından bu güne yapılan araştırmaları açıkladı. Basmacı; “Sizlere kendi sözlerini değil de genel merkezde araştırma şirketleri ile yaptığımız bire bir çalışmayı aktarmak istiyorum. Belki o zaman 2019 yılındaki konjonktürü CHP gözüyle değil de Mecliste olanlarla görme şansınız olur. Şöyle bir araştırma yapılmış; dünyada insanlar neye göre oy veriyor, neye göre öbekleşiyor? Bu araştırmanın bizi ilgilendiren kısmı, Türkiye. Maalesef bizim ülkemiz Türkçülük, Kürtçülük, Laiklik ve Dinsizlik kriterlerine göre öbekleşmeye başlamış. Bugün 81 milyonluk nüfusumuzun 30 milyonu göç etmiş. Düşünebiliyor musunuz? 30 milyon insan umut için sürekli hareket halinde daha iyi iş, eğitim, sağlık için. Hep daha iyi için göç edilmiş” sözlerini kullandı.

 “CHP VE AK PARTİ KENDİ KONJONKTÜRLERİ İÇERİSİNDE HİÇ DEĞİŞMEMİŞ”
Basmacı sözlerinin devamında ise şunları aktardı: “Yine çok enteresan bir çalışma yapılmış.2010 yılından bugüne kadar CHP ve AK Parti kendi konjonktürleri içerisinde hiç değişmemiş. Yani seçmen kendini daha çok Kürtçü hissettiyse HDP’ye, daha az hissettiyse CHP’ye oy vermiş. Ama CHP hep statükosunu korumuş, aynı AK Parti gibi. Son süreçte erken seçim olmaması da bunu kanıtlıyor. Çünkü ne AK Parti ne CHP oyunu arttırabiliyor. Süreç aynı şekilde ilerliyor. Türk insanında şöyle bir algı var; devlet ve hukuk ‘denetleyen’ olarak görülüyor. Oysa diğer ülkelerde düzenleyendir. AK Parti liderinin hukuka saldırması ya da devleti yok etmeye çalışması, bunun ürünü. Yani halkın korktuğu algıya karşı savaşan kahraman yapıyor kendini. Çok enteresandır; araştırmalarda yüzde 70 ben adalet isterim demiş.”

“CHP MUHAFAZAKAR, AKP İSE LİDERE TAPIYOR”
“Yine yapılan araştırmalarda CHP’nin prensiplerine çok bağımlı, aşırı muhafazakar, kurallarından vazgeçmeyen, kendini geliştirmeyen, kendilerini özel sanan ve araştırmadan verilere inan bir yapıda olduğu ortaya konmuş” diyen Basmacı; “AK Parti için ise; dünyayı sadece bir fikirle değiştirebileceğine inananlar, bağımsızlar, kendinin aptal yerine konulmasından çekinmeden her şeye inananlar, lidere tapan insanlar tanımı yapılıyor. Aslında baktığınızda bana muhafazakar denmesi başta epeyce kırdı. Geçmiş yılların notlarına baktığımızda hep aynı şeyleri söylemişiz. Demek ki biz muhafazakarmışız” dedi.

 

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER