CHP’DE ‘SOLKIRIM’, DENİZLİ CHP’DE ‘OYKIRIM’A DÖNÜŞTÜ

CHP’DE ‘SOLKIRIM’, DENİZLİ CHP’DE ‘OYKIRIM’A DÖNÜŞTÜ

2.337 Sandıkta 747.897 Seçmenin 682.583’ünün sandık başına gittiği Denizli’de; AK Partili ilk 4 Milletvekili meclis vizesi alırken, CHP ilk 3 vekilini ve İyi Parti 1 vekilini TBMM’ye gönderdi. Denizlili seçmenlerin 664.134’ü Cumhurbaşkanlığı seçiminde geçerli oy kullanırken, milletvekili genel seçiminde ise bu seçmenlerden 672.166’sının oyu geçerli sayıldı. Denizli’de AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı yüzde 49.7 oranında oy alırken; CHP, İyi Parti ve SP’den oluşan Millet İttifakı ise oyların 46.1 oranına sahip oldu. Yüzde 3.63 oranında oy olan HDP ile birlikte ise Muhalefetin toplam oyu; yüzde 49.73 oldu. Buna göre Denizli’de iki ittifak arasındaki yarış “pat” yani berabere sonuçlandı. Cumhur İttifakı Denizli’de 8 vekilden 4’ünü, Millet İttifakı ise diğer 4’ünü kazandı. Böylece Denizli seçmeni Ankara’ya Milletvekili adayları arasından Cahit Özkan, Şahin Tin, Ahmet Yıldız ve Nilgün Ök’ü gönderdi. CHP’nin ise ilk 3 sıra adayı; Gülizar Biçer Karaca, Kazım Arslan ve Teoman Sancar TBMM’ye giden vekiller oldu. Bu arada Millet İttifakı’ndan İyi Parti’nin birinci sıra adayı Yasin Öztürk de Ankara’ya giden 8’inci milletvekili oldu. MHP ise bu kez Denizli’den parlamentoya hiç vekil gönderemedi. 

DENİZLİ CUMHURBAŞKANI  İÇİN “2’NCİ TUR” DEDİ
16 Nisan Referandumunda Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’ne “hayır” diyen Denizli bu kez de Cumhurbaşkanı seçimine vize vermedi. Denizli’de Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbiri yüzde 50 ve üzeri bir oy oranı çıkmadı. Denizlili seçmen Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 47.8, Muharrem İnce’ye yüzde 35.4, Meral Akşener’e Yüzde 13.8 ve Selahattin Demirtaş’a yüzde 2.1 oy verdi. Ve hiçbir adaya birinci turda kazanma vizesi çıkarmadı. 

BU SEÇİMİN SONUCU DENİZLİ’DE “PAT” OLDU
2018 seçimlerinin Denizli bölümünde, milletvekillerinden tutun Cumhurbaşkanlığı için verilen seçmen oylarına kadar ortaya adeta bir “eşitlik”, beraberlik, kısacası da “pat” durumu çıktı. Denizli siyasi satrancının “seçim oyununun” sonucu adeta yine satrançta olduğu gibi “pat” olmuştu. Niye mi? İttifaklar Denizli’den parlamentoya eşitliği bozmayarak 4’er milletvekili gönderdi. Denizli AK Parti ve MHP Cumhur İttifakı; yüzde 49.7 oranında oy aldı. CHP, İyi Parti ve SP’den oluşan Millet İttifakı ile yüzde 3.63 oranında oy olan HDP ise toplam yüzde 49.73 oy aldı. Yani “yüzde 49 ile yüzde 49” bandında iki grup oyu ortaya çıktı. Yani; seçim süreci başladığı günden itibaren tekrar ettiğimiz; “Denizli’de bu seçimin sonucu pat olur” sözümüz doğru ve isabetli çıktı.

DENİZLİ SEÇİMİ’NİN “KAZANAN VE KAYBEDENLERİ”
Peki, ortada bir beraberlik varsa; bu seçimin “kazanan ve kaybedenleri” yok muydu? Tabii ki vardı. Örneğin; Denizli’deki oy oranını yüzde 4,5 kadar kaybeden bir Denizli CHP vardı.  9 ay sonra yapılacak olan yerel seçimler de göz önüne alındığında 24 Haziran sonuçları ile Denizli’de 10-11 ilçeyi kaybeden (daha doğrusu) muhaliflere kaptıran bir AK Parti vardı. 4 dönem vekillikten sonra siyasi devrini dolduran bir Genel Başkan Yardımcısı; MHP’li Emin Haluk Ayhan vardı. Aday sıralamasında; Yasin Öztürk dışında maya tutturamayan, ancak yine de Denizli’de aldığı oy oranı ile Türkiye genelinde İyi Parti’nin iyi sonuç aldığı 4 şehir arasına girmeyi başaran bir Denizli İyi Parti Teşkilatı da vardı. Kendisi vekil adayı olmadığı halde, etkili ve sıkı çalışmalarıyla Denizli’deki 4 vekil sayısını korumayı başaran bir Nihat (Zeybekci) Bakan vardı. AK Parti adayları içinde gittiği her yerde coşkuyla karşılanan ve “Denizli’den çok tanıdık biri” olarak kucaklanan bir Milletvekili, Şahin Tin vardı. Son referandum sonucuna göre çok daha iyi bir sonuç alan AK Parti İl Başkanı Necip Filiz vardı. Oy oranını 9.1’de tutmayı başaran MHP İl Başkanı Cafer Birtürk vardı.

CHP’DEKİ ‘SOLKIRIM’, DENİZLİ CHP’DE  24 HAZİRAN’DA ‘OYKIRIM’A DÖNÜŞTÜ
CHP’nin aday belirleme sürecinde ortaya çıkan, “solcu veya solun solundaki isimlerin” aday yapılmaması realitesi, sandık sonuçlarıyla yani seçim sonucuna göre; adeta bir “oykırım” gerçeğine dönüştü. Yüzde 28-30 oy alması beklenen CHP ülke genelinde olduğu gibi, bir çok ilde de büyük oranda oy kaybetti. Bu illerin başında ise Denizli geliyordu. Denizli CHP’de solcu, sosyal demokrat, sosyalist ve solun solundaki aday adayı isimler sıralama dışında kalınca, burada birikecek olan bu oylar İyi Parti ve HDP’nin “baraj mağduriyeti” sorununa yöneldi.

CHP DENİZLİ’DE 24 HAZİRAN’DA 30-35 BİN OY KAYBETTİ
CHP’nin ülke genelinde kaybettiği oylar Denizli’de de yakıcı bir şekilde hissedildi. Ve bu oylar genellikle İyi Parti ile HDP’ye yöneldi. Denizli CHP’nin oyları 24 Haziran 2018 Seçiminde; net olarak 218 binden, 188 bine kadar düştü. Ve CHP oyları Denizli’de ağırlıklı olarak iyi partiye ve HDP’ye kaydı. Bu oy geçişinde “CHP Denizli vekil sıralamasına” tepki gösteren Denizli CHP tabanının etkisi de büyüktü. Bu sıralama protestoları Denizli CHP’de yüzde 5 oranında bir oy kaybettirdi.

DENİZLİ MHP’DE; “BİRTÜRK’ÜN BAŞARISI,  UZ’UN ÇABASI VE BİR DEVRİN KAPANIŞI”
Evet, Denizli’de 24 Haziran’ın kazananları içinde Denizli MHP oy oranını “Denizli’de MHP silindi” görüşlerine rağmen yüzde 9.1’de tutmayı başaran MHP İl Başkanı Cafer Birtürk vardı. Helen Birtürk’ün yanında “genç, dinamik ve hareketli” bir aday olarak yer alan Denizli MHP 2’nci sıra adayı Mehmet Uz’un da bu başarıya katkısı vardı büyük oldu. Mehmet Uz’u önümüzdeki dönemde Denizli siyasi arenasında sık sık görürseniz hiç şaşırmayın.

Denizli MHP’de en çok konuşulan detay ise 4 dönemdir MHP Denizli Milletvekilliği yapan Emin Haluk Ayhan’ın devrini tamamlaması ve seçmenden bir kez daha TBMM vizesi alamamasıydı. Emin Haluk Ayhan’ın memleketi Güney’de de, muhaliflere kaybettiği gözlendi.

DENİZLİ İYİ PARTİ TÜRKİYE’NİN ‘4 İYİ İLİ’NDEN BİRİ OLDU..
Aday sıralamasında; Yasin Öztürk dışında maya tutturamayan, ancak yine de Denizli’de aldığı oy oranı ile Türkiye genelinde İyi Parti’nin iyi sonuç aldığı 4 şehir arasına girmeyi başaran bir Denizli İyi Parti Teşkilatı ortaya çıktı. İyi Parti Denizli aldığı yüzde 16,5 oy oranı ile çiçeği burnunda bu partiyi ülke genelinde taşıyan illerden biri oldu. Ancak İyi Parti Denizli’de milletvekili sıralamasında (birinci sıra hariç) yaptığı yanlış dizilişle, 2’nci milletvekili şansını da yitirmiş oldu. İyi Parti Denizli’nin ilk iki sırasında bir Beyhan Aslan ismi olsaydı, bu tahlilimizde haklı çıkmamız işten bile değildi.

AK PARTİ BOZKURT’TA YILDIZ’LA 1’İNCİ PARTİ OLDU
Denizli siyasi arenasının çiçeği burnunda en yeni ismi Dışişleri eski Bakan Yardımcısı ve Diplomat Ahmet Yıldız, girdiği ilk siyasi deneyimde başarılı oldu ve milletvekili unvanı ile parlamentonun yolunu tuttu. Bozkurt İncelerli Büyükelçi Ahmet Yıldız partisinin Bozkurt ilçesindeki oyunu da artırdı. Buna göre 24 Haziran 2018 seçiminde AK Parti Bozkurt’ta aldığı 3.273 oyla ilçede 1’inci parti oldu. Bu başarı da Bozkurtlu vekil Ahmet Yıldız’ın hanesine yazdı.

24 HAZİRAN’DAN, YEREL SEÇİMLERE;  “DENİZLİ İÇİN BİR SİYASİ ANALİZ..”
Evet, şimdi gelelim “24 Haziran Seçim Sonuçlarının 30 Mart 2019’da yapılacak olan Yerel Seçimlere Etkisi” olgusuna.. Denizli’de sandıktan çıkan milletvekili seçim sonuçlarına göre; AK Partili Başkanların yönettiği 6 ilçe, Millet İttifakı ve HDP’ye, yani “muhalefete” geçmiş görünüyor. Şu anda 15 olan AK Partili İlçe Belediyesi sayısı, 24 Haziran 2018 Milletvekili seçim sonuçlarına göre 9’a düşmüş durumda.

DENİZLİ’DE 10 İLÇEDE MUHALEFET OYLARI ÖNDE
Denizli’de ilçe belediyelerinde bariz bir üstünlüğü bulunan AK Parti’nin bu üstünlüğü 24 Haziran seçimleri ile muhalefete geçmiş durumda. Milletvekili seçimi sonuçlarına göre; “Merkezefendi, Bekilli, Bozkurt, Buldan, Çal, Çardak, Çivril, Güney, Honaz ve Sarayköy”, yani 10 ilçede oy çoğunluğu Millet İttifakı ve HDP’li muhaliflere geçti.

DENİZLİ AK PARTİ’NİN YEREL SEÇİMLERDE İŞİ KOLAY DEĞİL
Öte yandan Millet İttifakı ve HDP’li muhaliflerin oylarının toplamına rağmen, Denizli’nin 9 ilçesinde; Pamukkale, Acıpayam, Babadağ, Baklan, Beyağaç, Çameli, Kale, Serinhisar ve Tavas’ta” AK Parti farklı bir şekilde önde olmayı sürdürdü. Ancak bu oranlara ve “son referanduma göre daha iyi bir sonuç alınmasına rağmen” Denizli AK Parti’nin 9 ay sonra yapılacak yerel yönetimler seçimlerinde işi öyle çok da kolay değil.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER