CHP’den mart ayı doğa hakları ihlaller raporu

CHP Doğa Hakları Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlanan 2020 yılı Mart Ayında gerçekleşen doğa hakları ihlallerinin yanı sıra doğa hakları alanında yayınlanan raporlar ve yargı kararları hakkında bilgi paylaşıldı.

CHP’den mart ayı doğa hakları ihlaller raporu

CHP Doğa Hakları Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlanan raporda, 2020 yılı Mart Ayında gerçekleşen doğa hakları ihlallerinin yanı sıra doğa hakları alanında yayınlanan raporlar ve yargı kararları hakkında da bilgi paylaşıldı. Raporda, korona tedbirleri kapsamında bir çok iş alanı durma noktasına gelirken, alınan tedbirlerin maden, enerji ve inşaat sektörlerinde uygulama alanı bulamadığını vurgulandı. ‘Korona doğa hakları ihlallerini durduramadı’ başlığı altında, Kanal İstanbul ihalesi, Bursa Yenişehir Kirazlıyayla, Artvin Cerattepe, Yusufeli gibi yerlerde maden ve enerji firmalarının inşaat çalışmalarını özellikle hızlandırması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın karantina günlerinde solunum yolu hastalıklarının yoğun olarak yaşandığı Kahramanmaraş Afşin’de kurulmak istenen termik santral de dahil olmak üzere Mart ayı içerisinde toplam 37 ÇED Olumlu kararı vermesi, Muğla Çıtlık’ta ormandan ağaç kesimleri yapılması, Hasankeyf’İn sular altında kalması gibi gelişmelere yer verildi.

“MADEN, İNŞAAT LOBİLERİ, RANTLARINI BÜYÜTME DERDİNE DÜŞTÜ”

Rapor hakkında konuşan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Korona sürecinin tüm dünyada sağlıklı kır ve kent yaşamına, adil-şeffaf ülke yönetimine, su güvenliğine, gıda egemenliğine, tüketici alışkanlıklarının değiştirilmesine, insan eliyle doğaya verilen zararlara son verilmesi gerektiğine dair tartışmalara yol açtı. Türkiye’de ise halkın bir engel olarak gören enerji, maden, inşaat lobileri ‘krizi fırsata çevirme’ mantığıyla toplumsal muhalefetten uzak rantlarını büyütme derdine düştü” yorumunu yaptı.

ÖNLEMLER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Mart ayındaki ihlaller üzerinden, korona tedbirleri kapsamında maden, enerji ve inşaat sektöründe de tedbirler alınması gerektiğini vurgulayan Karaca, şunları söyledi: “Maden faaliyetlerinin durdurulması, maden alanında ruhsatlandırma işlemlerinin askıya alınması. Solunum yolu hastalıklarına neden olan slikoz, kömür, termik santral vb. alanlarda faaliyet yürüten işletme ve tesislerin çalışmalarına ara vermeleri, işçilerini ücretli olarak izne ayırmaları. Solunum yolu hastalıklarının yoğun olarak yaşandığı Çanakkale Çan, Muğla Yatağan, İzmir Aliağa, Kocaeli Dilovası, Kahramanmaraş Afşin Elbistan gibi yerlerde, bu tesislerde çalışan işçiler ile bu bölgelerde yaşayan yurttaşların sağlık durumlarının izlenmesi adına tanı ve tedavi hizmetlerinin geliştirilmesine ilişkin acil eylem planları yapılması. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED Mevzuatı kapsamında yürüttüğü işlemlerin askıya alınması da dahil olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının enerji ve maden başta olmak üzere hava, su, toprak kirlenmesine yol açabilen sektörlere yönelik firmalara tesis edilecek işlemlerin ve ihalelerin askıya alınması gerekir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221