CHP'DEN 'SIFIR' SU ZAMMINA AÇIKLAMA

CHP'DEN 'SIFIR' SU ZAMMINA AÇIKLAMA

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı’nda oylamaya sunulan suya zam içermeyen ücret tarifesine ‘hayır’ oyu veren CHP kanadından açıklama geldi. CHP Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Mustafa Çallıca; “hizmet yoksa ücret almaya gerek yok” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirilmiş, suya zam içermeyen ücret tarifesi oylamaya sunulmuştu. Oylamada;  18 ‘hayır’a karşın 47 ‘evet’ oyu ile alınan ‘2018 yılında su fiyatlarında artış yapılmama kararı’na CHP üyelerinin ‘hayır’ oyu verdiği gözlenmiş ve CHP Meclis Grubu bu kararları ile adeta suya zam isteyen taraf konumuna düşmüştü. CHP Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Mustafa Çallıca iddialarla ilgili açıklama yaptı.

“ANAYASAL EŞİTLİĞE AYKIRI”
Çallıca açıklamasında; “Geçtiğimiz Çarşamba günü Denizli Büyükşehir Meclis Grubu Toplantısı’nda DESKİ’nin fiyat tarifeleri görüşüldü. Bu görüşme sırasında grubumuz adına söz aldığımda, öncelikle Büyükşehir’in DESKİ çalışmalarında 17 kırsal ilçedeki meskenlerde birinci kademe ücret tarifesinin aynı olmasından dolayı Sayın Osman Zolan’a ve emeği geçen herkese teşekkür ettik. Bundan sonraki çalışmalarda dikkatimizi çeken birkaç konu vardı. Bu konuların düzeltilmesini önerdik. Bu konulardan en önemlisi de; katık su atık bedelinin hizmet verilmeyen yerlerden alınmaması idi. Bunu nasıl açıklayabiliriz? Örneğin;  yan yana 2 mahalle var. Bir tanesinde kanalizasyon arıtma var. Bir tanesinde sadece su hizmeti veriyoruz.  Ama her ikisinden de atık su bedeli alıyoruz. Bu anayasal eşitliğe aykırı olduğu için biz bunun düzeltilmesini söyledik. Bir diğer konu, hayvancılıkla ilgili kademelendirilmenin de kaldırılması ya da biraz daha kademenin yükseltilmesini söyledik. Nedeni ise; kırsalda yaşayan 2 komşunun birisi bitkisel üretim yapıyor, diğeri hayvansal üretim yapıyor. Ama bitkisel üretim yapan ya da seracılıkla uğraşan vatandaşlarımıza kademesiz fiyatla su veriyoruz. Ama hayvancılık yapan üreticilerimize kademeli veriyoruz. Kırsalda çalışıp üretim yapmak gerçekten zordur. Eğer bu konuda yapabileceğimiz bir kademesiz ya da üst kademe olursa onlara da bir katkımız olur. Çünkü bizim ülkemizde hayvancılık yapan insanların yüzde 65’i küçük işletmeler. Yani Denizli’de, Türkiye’de önlerde görülen birkaç hayvancılık işletmemiz var. Ancak onların sayıları çok az” ” ifadelerini kullandı.

“CHP ASLA ‘ZAM YAPILSIN’ DEMEDİ”
Çallıca sözlerinin devamında ise şunları söyledi: “Meclis’te ücret tarifeleri görüşülürken dikkat çektiğimiz ve değiştirilmesini önerdiğimiz bir diğer konu da; spor kulüplerinin de su tarifesinin kamu yararına olan dernekler grubuna alınmasıydı. Çünkü dernekler grubundaki su ücret tarifesi kademesiz ve düşük fiyattan. Ama spor kulüpleri diğer ticari gruplarda yer aldığı için yüksek fiyattan oluyor. Bu konularda herhangi bir düzeltme olmadı. Zam yapılmadı ama bu konulardaki önerilerimiz de dikkate alınmadı. Bizde bu anlamda ücret tarifelerine ret verdik.  CHP asla ‘zam yapılsın’ demedi. Türkiye’de mevcut pek çok büyükşehir belediyesi bırakın zam yapmayı, geri adım atarak indirim yapmaya başladı. Bizim bu anlamda 2 dayanağımız var; biri anayasal eşitlik dayanağı, diğeri de geçmişte verilmiş bir yargı kararı.”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER