CHP’Lİ BÖKE, DENİZLİ’DE EKONOMİNİN FOTOĞRAFINI ÇEKTİ

‘Ekonomik Krizin Yerel Etkilerine’ yönelik bir dizi toplantı gerçekleştirmek üzere Denizli’ye gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, ziyaretlerinde; CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından‘Krizden Çıkışın Yolları’ başlığıyla hazırlanan 13 maddeyi açıkladı.

CHP’Lİ BÖKE, DENİZLİ’DE EKONOMİNİN FOTOĞRAFINI ÇEKTİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, ‘Ekonomik Krizin Yerel Etkileri’ne yönelik bir dizi toplantı gerçekleştirmek üzere Denizli’ye geldi. Milletvekili Böke’nin ilk durağı CHP Denizli İl Binası oldu. Burada Böke’yi; CHP Denizli Milletvekilleri Kazım Arslan ve Haşim Teoman Sancar, CHP İl Başkanı Mahir Akbaba ve partililer karşıladı.

CHP’Lİ GÖKSEL ERDOĞAN’A VEFA
2 Eylül’de yaşamını yitiren CHP İl Başkan Yardımcısı Göksel Erdoğan’ın ismi; CHP İl Binası’ndaki toplantı salonuna verilmişti. Salonun açılışı; Milletvekili Selin Sayek Böke, Göksel Erdoğan’ın eşi Tuğba Erdoğan, oğlu Deniz Erdoğan, kardeşleri Latif Erdoğan ve İsmail Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışta duygu dolu anlar yaşandı. Açılışın ardından partililerle bir araya gelen Milletvekili Böke, hediye uçak, karma eğitim ve ekonomik durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

BÖKE’NİN DİĞER DURAKLARI STK VE ODALAR OLDU
CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’nin CHP İl Binası’ndan sonraki durağı Denizli Ticaret Odası (DTO) oldu. Böke’yi, DTO Başkan Yardımcısı Melek Sözkesen karşıladı. Sözkesen, Milletvekili Böke’ye Denizli ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.  Burada DTO Yönetim Kurulu ve üyelerle buluşan Böke,  ‘Krizden Çıkışın Yolları’ başlığıyla hazırladıkları 13 maddeyi açıkladı. CHP Parti Meclisi Üyesi Böke ardından sırasıyla Denizli Genç İşadamları Derneği (DEGİAD), Denizli Sanayi Odası (DSO) ve Makine Mühendisleri Odası’na da ziyarette bulundu. Böke ziyaretlerinde oda başkanları ve üyelerle sohbet edip, sorularını yanıtladı. Oda başkanları ziyaretinden dolayı Böke’ye teşekkür etti.

İŞTE O 13 MADDE…
Milletvekili Selin Sayek Böke’nin ziyaretlerinde aktardığı ‘Krizden Çıkışın Yolları’ başlıklı 13 madde ise şu şekilde: ‘Devlette liyakat sistemi yeniden inşa edilmelidir. Şimdi geçerli olan liyakat değil, sadakat. Demokrasiye geçilmeli, hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliği sağlanmalıdır. Hukuk olmazsa yatırım da olmaz. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sağlanmalıdır. TCMB’nin araç bağımsızlığına siyasi müdahaleye son verilmeli. Akılcı bir dış kaynak yönetimine geçilmelidir. Üretim ve istihdam artışı sağlayan ve yeni teknoloji getiren doğrudan yatırım girişleri özendirilmelidir. Türkiye ekonomisi spekülatif amaçlı sıcak para hareketlerine karşı korunmalıdır. Dolar esas alınarak yapılan ihaleler süratle Türk Lirası’na dönüştürülmelidir. Hem ihalelerde hem de verilen garantilerde ve geçiş ücretlerinin belirlenmesinde TL’ye dönülmeli. Vatandaşa ‘dolar sat’ de, yandaşa Dolar’la garanti ver. Kamu İhale Yasası değiştirilmelidir. Uluslararası standartlara uygun bir Kamu İhale Yasası çıkarılmalı, adrese ihale teslimi sona ermeli. Sayıştay uluslararası standartlarda denetim yapmalıdır. Vergiyi toplayan irade, vergiyi nasıl ve nerelere harcadığının hesabını vermeli. Bütçe disiplini sağlanmalıdır. Bütçe dışı uygulamalara son verilmeli, denetimsiz ikinci-üçüncü bütçeler oluşturulmamalı, fonlar bütçe disiplini içerisine alınmalı. Dış politika 180 derece değişmelidir. Dış politikada hamasete son verilmeli, iç politika malzemesi yapılmamalı. Dış politikada dost ülkeler, düşman ülkeler yoktur; dış politikada ülkelerin çıkarları vardır. Barışçıl, tutarlı ve saygın bir dış politika izlenmelidir. Geleceğimizi ipotek altına alan kontrolsüz borçlanmalardan kaçınılmalıdır. Kamuda koşullu yükümlülükler dahil borçlanma disiplini yeniden sağlanmalı, bunun için gerekirse anayasal kural getirilmelidir. Adaletsiz vergi politikası düzeltilmelidir. Rantiyenin korunduğu, emeğin ve üretenlerin cezalandırıldığı vergi politikasına son verilmeli. Herkes kazancına göre vergi vermeli, 2006’dan bu yana bekletilen vergi cennetleri listesi kararnamesi yayımlanmalıdır. Üretimi önceleyen bir planlama ve teşvik politikası yaşama geçirilmelidir. Bir ülke tarlada, fabrikada, bilim ve sanatta üretirse güçlü olur. Bunun için planlama ve teşvik gereklidir. Türkiye israftan kaçınmalı, tasarruf yapmalıdır. İsraf, dengeli ve adil büyümenin düşmanıdır. Tasarrufa kamudan başlanmalı; saray, araç, bina saltanatına son verilmelidir.’

PINAR ÇANKAYA-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211