CHP'Lİ ERTEMUR EĞİTİM SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ

CHP'Lİ ERTEMUR EĞİTİM SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan son değişiklikleri değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Ali Rıza Ertemur, “Eğitim öğretimin laik bilimsel doğasını, işlevini ortadan kaldıracak olan bu değişiklik ile ülkemizin tankla topla işgal edilmesine gerek kalmamaktadır” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Ali Rıza Ertemur, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan son değişiklikleri değerlendirdi. İl Başkanı Ertemur yapmış olduğu yazılı açıklamada; “Eğitim, öğretimin laik bilimsel doğasını, işlevini ortadan kaldıracak olan bu değişiklik ile ülkemizin tankla topla işgal edilmesine gerek kalmamaktadır. Eğitim sistemimizde zaten bir nitelik sorunu varken bir de devletin kendi okullarını nitelikli okul-niteliksiz okul ayrımı yaparak adlandırılmasını anlamak mümkün değildir.  Resmi kayıtlara göre Ortaöğretimde var olan 1 milyon 200 binin üstündeki öğrencinin 1 milyonunu ‘sen niteliksiz okullarda okuyacaksın’ dayatmasını da anlamak mümkün değildir. Bir devletin görevi var olan tüm kurumlarını nitelikli hale getirerek yurttaşlarına en iyi hizmeti sunmak olmalıdır” dedi.

 “747 TANESİ İMAM HATİP LİSESİDİR”
Sosyal Devletin en temel ilkeleri; eğitimin ve sağlığın kamusal olmasını zorunlu kıldığını belirten Başkan Ertemur; “Bu nedenle yurttaşlarımızın sağlık ve eğitim sorunlarını onların sosyal bir hakkı olarak kabul edip devletin yerine getirmesi gerekir. Ulus bireylerinin duygu ve düşünce yönünden birliğini sağlamak eğitimde herkese fırsat eşitliği sağlanarak başarılabilir. MEB’in son yaptığı açıklamaya göre ortaöğretimde 1 milyon 200 bin öğrencinin sadece yüzde 10’u nitelikli olarak adlandırılan okullara girebilecektir. Türkiye genelinde bin 367 nitelikli okulun 747 tanesi İmam Hatip Lisesidir. Yani yarısından fazlası İmam Hatip Lisesidir. Bu kılavuza göre Denizli Merkezde 16 okulumuz nitelikli okul olarak kabul edilmiş olup, 11 tanesi Merkezefendi de 5 tanesi de Pamukkale İlçesi içindedir. Pamukkale İlçemizde nitelikli okul olarak bir tane Yaşar Kımıl Fen Lisesi (Eski Denizli Anadolu Lisesi)  bu ilçemizde hiç Anadolu Lisesi yoktur. Yıllarca başarılı öğrenciler yetiştiren, üniversite sınavlarındaki başarısı ilimizdeki yurttaşlarımız tarafından bilinen TEV Anadolu Lisesi ve Tekin Ada Anadolu Lisesi niteliksiz okullar içine alınmıştır. Bu ilçemizdeki yurttaşlarımız çocuklarını Anadolu Lisesinde okutabilmek için Merkezefendi deki 5 Anadolu ve Sosyal Bilimler-Fen Liselerini tercih etmek zorunda bırakılmışlardır. Her ilimizde en az bir tane Anadolu Lisesi var iken Türkiye genelinde 34 İlimizde var olan Anadolu Liseleri’nden hiçbiri nitelikli okul olarak kabul edilmemiştir. 14 ilimizde de Sosyal Bilimler Lisesi yoktur. 61 ilimizde nitelikli okul olarak İmam Hatiplerin sayısı Anadolu Liseleri’nden daha fazladır” diye konuştu.

“İMAM HATİP LİSELERİ ZORUNLU OLARAK TERCİH İÇİNE ALINMIŞTIR”
Ali Rıza Ertemur, açıklamasını şöyle sürdürdü: “MEB’in son yayınladığı kılavuza göre yüzde 10’luk dilimin dışında kalan Türkiye genelinde 1 milyonun üzerindeki öğrencilerimiz gibi ilimizdeki 15 binin üzerindeki öğrenciden 13 bini niteliksiz olarak adlandırılan okullara gitmek zorunda bırakılmıştır. Bu öğrencilerimiz adrese dayalı kayıt sistemine göre tercih yaparken tercihlerinde 3 Anadolu Lisesi, 3 Meslek Lisesi, 3 İmam Hatip Lisesi olmak üzere 9 liseden 5 tanesini tercih yapmak zorundadır. 5 tercih yapmayan öğrencinin tercihi kabul edilmeyecektir. 3 Anadolu Lisesi tercihi yazan bir öğrenci tercihini beşe tamamlayabilmek için 2 tane de Meslek ve ya İmam Hatip Lisesi tercihi yapmak zorundadır. Böylelikle İmam Hatip Liseleri zorunlu olarak tercih içine alınmıştır. Buradaki amaç öğrencilerin İmam Hatip Liselerine gitmek zorunda bırakılmasıdır. Meslek Lisesi ve İmam Hatip Lisesine gitmek istemeyen öğrenciler zorunlu olarak özel okul ve kolejlere yönelecektir. En küçük özel okul fiyatının 20 bin TL’den başladığını düşünecek olursak bu sistemin orta ve dar gelirli yurttaşlarımızı vuracağı kesindir. Herkese eşit-parasız-nitelikli çağdaş bir eğitim her yurttaşımızın hakkıyken paran varsa oku, paran yoksa okuma anlayışı dayatılmaktadır. Bunun sonucunda eğitim sistemimiz özelleştirilip özel okul ve kolejlere sonsuz bir öğrenci kaynağı yaratılmaktadır.” 

“MÜCADELEYE DAVET EDİYORUZ”
Parası olmadığı için kolejlere gidemeyen öğrencilerin açık liselere gitmek zorunda kalacaklarını belirten CHP İl Başkanı Ertemur, “Merkezi örgün eğitimin kontrol ve denetiminden uzak kalan bu öğrencilerimiz her türlü dış etkiye açık hale gelecek, kafe liselerde uyuşturucu bağımlılığı dahil her türden terör örgütlerinin ağına düşme tehlikesi altında kalacaklardır. Bizim demokratik ve bilimsel eğitim anlayışımız; öğrencilerin yeteneklerini tespit eden, geliştiren, akılla bilimi öne çıkaran neden ve niçini sorgulayan, ulusal ve evrensel değerleri bilen, üretken ve ürettiklerinin hakça paylaşımında görev ve sorumluluk alan bir eğitim anlayışıdır. Tüm bu nedenlerle Türkiye ve ilimizdeki tüm vatandaşlarımızı AKP’nin eğitimi dinselleştirme yıkımına karşı mücadeleye davet ediyoruz” diye konuştu. 
 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER