CHP'Lİ İŞ ADAMI HALİS ÖDEL'DEN EVTEKS 2018 DEĞERLENDİRMESİ

CHP'Lİ İŞ ADAMI HALİS ÖDEL'DEN EVTEKS 2018 DEĞERLENDİRMESİ

Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB tarafından desteklenen sektörün güçlü örgütü Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) işbirliği ile CNR Expo tarafından düzenlenen EVTEKS Fuarı hareketli ve canlı bir şekilde devam ederken, fuara damga vuran Denizli firmaları ve işadamları EVTEKS’i değerlendiren açıklamalar yapmayı sürdürüyor. Sahip olduğu güçlü ve büyük kapasite ile ev tekstilinin her kümesini, 23 yıldır Mayıs ayında bir araya getiren EVTEKS Fuarı, bu yıl 24-28 Nisan 2018 tarihleri arasında CNR EXPO’da ziyaretçilerini kabul ediyor. 

Fuarda DRT Denizli’ye özel açıklamalarda yapan Ödel Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı ve 25.-26. Dönem CHP Denizli Milletvekili Adayı Halis Ödel, “Bu fuara 24 yıldan beri beri katılıyoruz. 24 yıl evvel ilk katıldığımızda Denizli Valiliği bizim için rica etmişti. Bu fuara biz Denizli Valiliği’nin ricası üzerine katılmıştık. Ben bu fuarın daha da öne alınmasından yanayım. Çünkü Mayıs ayı doğru değildi. Ev tekstili bakımından siparişlerin geçildiği bir dönemdi. Bence en güzeli bu fuarı Şubat ayında yapmak. Bu ticari açıdan daha uygun olur. Çünkü önümüzdeki döneme ait siparişler genelde Nisan’da belirlenir” dedi. 

“ÇİN’İN TÜRKİYE’DEN EV TEKSTİLİ İTHAL ETME ŞANSI YOK”

Çin’in Türkiye’den ev tekstili ithal etme şansının olmadığına vurgu yapan CHP’li İşadamı Ödel, “Çünkü bundan 3-4 yıl evvel Çinli bir müşterim gelmişti. Bizim ürünlerimizi çok beğendi ve hemen 20 bin parça sipariş verdi. Çin’e ihracat yapacağımız için çok sevindik. Araştırdık yüzde 127 oranında Türk mallarına Çin’de vergi olduğu ortaya çıktı. Bu çok acı bir durum. Türkiye’de ev tekstilinde Çin’den ithalat yapan birçok firmamız var. Siz Çin’e satmaya kalktığınızda karşınızda yüzde 127’lik bir vergi oranı çıkıyor. Bunun sebebi bizim Avrupa Gümrük Birliği kapsamında gümrük işlerimizin yürütülmesi. Türkiye’deki gümrük usullerinin Türkiye’nin kendisinin değil Avrupa Gümrük Birliği’nin karar vermiş olmasından dolayı böyle bir handikap yaşanıyor” diye konuştu.  

“ÇİN’LE TİCARİ DÜNÜRÜZ”
CHP’li 25.-26. dönem Milletvekili adayı Ödel, “2000-2004’ten beri Çin Halk Cumhuriyeti’yle çalışıyorum. Benim ticaretimin; hem ithalat hem de ihracat olarak yüzde 80’lik bölümünün Çin Halk Cumhuriyetiyle olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’de tekstil sektörünün çarkını döndüren bazı ‘olmazsa olmaz’ ham maddeleri Türkiye’den getiriyoruz. Onların muadili Türkiye’den yapılmıyor; ithal edilmek zorunda. Dolayısıyla biz bunu en iyi şekilde yaptığımızı düşünüyoruz. Bunun yanında Çin’deki bu fabrikalara da Türkiye’den ham madde gönderiyoruz. Karşılıklı ilişkimiz var. Ben ‘Çin’le ticari dünürüz’ diyorum. Kantom Fuar’ı hayırlı olsun. Orada Avrupa’dan, Amerika’dan müşteri bulabilirler ama Türk ev tekstilinin Çin’e satma şansı yok gibi.” 

“DENİZLİ BURSA’YLA OLAN MESAFEYİ KAPATIR”
Türkiye’deki tekstil sektörünün nabzını birçok yerde tutma şansının olduğunu vurgulayan Halis Ödel, “Çünkü bizim; tekstil sektöründe ham madde sattığımız için viskon ipliği, floş ipliği vs. sattığımız için hem Bursa, Denizli, Gaziantep, Kayseri ve İstanbul’da nabız tutma şansımız var. Bu sene ev tekstili sektörü 1 aydan beri biraz sıkıntılar içerisinde, buna karşılık bayan ve erkek kumaşı olarak ihracata mal verenler altın çağlarını yaşıyorlar. Çin’den bir heyetle geçtiğimiz günlerde Bursa’da 15 kadar fabrika dolaştık. Patronların yüzde 80’i çok memnundu. İnşallah darısı Denizlimizin başına olur. Bursa’yla Denizli’yi kıyaslama şansım oluyor. Orada işçi sıkıntısı var. Yani Bursa’da işçi bulunmuyor. Denizli biraz daha farklı. İnşallah Denizli Bursa’yla olan mesafeyi kapatır. Daha bereketli, daha katma değeri yüksek ürünler üretir ki Denizli’deki tekstil sektörümüz gelişir. İstihdam bakımından, Denizli’nin refahı bakımından bunlara ihtiyacımız var” dedi. 

 

 

TOLGA ALP DÜZGÖREN-MEHMET ÜNLER
 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER