CHP’Lİ KARACA; “İKTİDAR ÇEVRECİLİK OYNUYOR”

1 Ocak itibarıyla 25 Kuruş’tan satışı yapılan poşet yasağına dair değerlendirmelerde bulunan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Orman izni olmayan enerji üretim, iletim ve dağıtım tesislerini de izinli hale getiriyorlar. Poşeti bırakıp ormanlara bakmak lazım” dedi.

CHP’Lİ KARACA; “İKTİDAR ÇEVRECİLİK OYNUYOR”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; 1 Ocak itibarıyla 25 Kuruş’tan satışı yapılan poşet yasağına dair değerlendirmelerde bulundu. İktidarın çöp ithalatı yaptığını söyleyen “İktidar, bir yandan da çöp ithalatı yaparak ülkemizi yabancı ülkelerin çöplüğüne dönüştürüyor ama poşet için vatandaştan para alarak ‘çevrecilik’ oynuyor. Tüm halk sağlığı risklerine rağmen ülkemizi başka ülkelerin çöplüğü haline getirdiniz ama vatandaşın cebindeki 25 Kuruş’a göz dikip bir de bunun adına ‘çevrecilik’ diyorsunuz. Zaten yeşil olan alanlarda ‘Millet Bahçesi’ bahanesiyle açılışlar düzenleyerek, siyasi şov uğruna yapılan fidan dikim etkinlikleriyle göz boyayanlar, sizin yaptığınıza dünyada ‘yeşil badana’ diyorlar. Kendi dönemlerinde artan faili meçhul orman yangınlardan tutun, İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere 50-60 nüfuslu köylere kadar ormanları katleden projelerinden Okluk Koyu’nda yazlık saray için yapılan ağaç katliamına kadar uzayıp gidecek bir listeyle, AK Parti, karnesi doğa adına kırıklarla dolu bir iktidardır” dedi

“POŞETİ BIRAK ORMANLARA BAK”

Karaca, sözlerine şöyle devam etti: “TBMM’de Sanayi Komisyonu tarafından kurulan alt komisyonda görüşmelerine başlanan torba yasa önümüze bu kez ‘Maden Kanunu ve Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ adıyla geldi. Bu teklifle ormanlarımız ve milli parklarımızda yenilenebilir ‘enerji’ adı altında HES’ler ve Jeotermal Enerji Santralları başta olmak üzere pek çok enerji projesine kontrolsüzce teşvikler veriliyor. Yenilenebilir enerji bahanesinin arkasına saklanıp ormanlarımızı ve milli parklarımızı yok edeceksek; bunun adı iklim değişikliğiyle mücadele olmaz. Ormanlarımız ve milli parklarımız gerek biyolojik çeşitliliğimiz, gerek insan sağlığı için vazgeçilmezdir, karbon emici özellikleriyle iklim değişikliğiyle mücadeleye önemli katkı yaparlar. Bırakın enerji veya maden yapmayı gözümüz gibi korumamız gereken bu alanlara enerji tesisleri kurup; arazi izin bedelinde yüzde 50 indirim yapıyor, 49 yıllık kullanım izinlerini 99 yıla çıkarıyor, orman izni olmayan enerji üretim, iletim ve dağıtım tesislerini de izinli hale getiriyorlar. Poşeti bırak ormanlara bak”

“PARALI POŞET İLE ÇEVRECİLİK BAHANE, HAZİNEYE MİLYONLARCA LİRA GELİR ŞAHANE!”

Dünyada en fazla kamu ihalesi alan ilk 10 şirketten 5’inin Türkiye’den çıkmasıyla yandaşların kim olduğunun da artık açıkça bilindiğini hatırlatan Karaca, “AK Parti iktidarı sürdüğü müddetçe ülkemizin tüm akarsuları, meraları, ormanları ve tarım alanlarıyla birlikte insanımızın temiz hava hakkı tehdit altındadır. Maaşının yüzde 20’sini vergi olarak veren asgari ücretli, çevreyi korumak için poşete de 25 Kuruş ödeyecek ama iktidara yandaş şirketler devlet ihalelerinden kazandıkları milyarlarca Lira yetmiyor gibi ormanları da bedava kullanacak. Vatandaştan toplanan 25 Kuruşlar da genel bütçeye gelir kaydedilecek. Paralı poşet ile çevrecilik bahane, hazineye milyonlarca Lira gelir şahane!”

UMUT AYANA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER