CHP’Lİ KURMAYLAR, AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARINI DİNLEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekilleri Haşim Teoman Sancar, Kazım Arslan ve İl Başkanı Mahir Akbaba, Honaz’ın Aşağıdağdere Mahallesi’ndeki ayçiçeği üreticilerinin sıkıntılarını dinledi. 45 gündür mahsullerini satamayan üreticiye kayıtsız kalındığına dikkat çeken CHP’li kurmaylar, Tarım Bakanlığını ve Bakan Dr. Bekir Pakdemirli’nin sorunlara çözüm bulunmasını istediler.

CHP’Lİ KURMAYLAR, AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARINI DİNLEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekilleri; Haşim Teoman Sanccar, Kazım Arslan ve İl Başkanı Mahir Akbaba, 45 gündür mahsullerini satamayan Honaz’ın Aşağıdağdere Mahallesi’ndeki çiftçilerle buluştu. Ayçiçeği üreticisinin sorunlarını ve taleplerini dinleyen CHP’li kurmaylar, yaşanan mağduriyetleri yerinde inceledi. Geçtiğimiz yıllarda kilosu 6 Lira’ya satılan ayçiçeğin Çin’den ihtal edilen çekirdek nedeniyle satılmadığını iddia eden üreticiler, tüccarların mahsullerini düşük fiyattan almak istediğini, zararına satış yapmak istemediklerini belirttiler. Geçtiğimiz senelere oranla mazot ve gübre fiyatlarının arttığını ve üretilen ayçiçeğin maliyetinin 4 Lira’yı geçtiğini söyleyen üreticiler, Tarım Bakanlığı’ndan yardım istediler.

“TARIMLA İLGİLİ ÜRÜNLERİN ÜLKEYE GİRİŞİ YASAKLANMALI”
Çiftçilerin çok büyük mağduriyet yaşadığını belirten CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, “Çiftçi üretiyor ama satamıyor. Ürettiği mahsulü pahalıya mal ediliyor, satma zamanı geldiğinde mal ettiği fiyatın altına teklif gelince zor durumda kalıyor. Böyle olunca borçlarını ödeyemiyorlar. O nedenle artık çekirdek olmak üzere diğer tarım ürünlerinin ithalatının durdurulması gerekiyor.  Kesinlikle yerli üretime dönülmesi şart. Badem, ceviz, üzüm ve değişik birçok ürünlerimizi kaliteli şekilde kendimiz yetiştirebiliriz. Ancak çiftçi mahsulünü satmazken dışarıdan ithalata devam edilmesini anlayamıyorum. Böyle bir dış ticaret politikasını kabul etmiyorum. Kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılamalı ve çiftçimizi destekleyen fiyatlar vermek suretiyle daha iyi bir noktada satın almalıyız. Pazar oluşturmalıyız. Çiftçiyi yaşatmak zorundayız. Mazot, gübre, ilaç, kur her şey arttı. Maliyetle ilgili bütün girdiler artmışken, üreticinin malının fiyatının artmaması insanımızı çok zora sokuyor. Çiftçi üretim yapmazsa ne olacak? Kesinlikle CHP olarak karşıyız. Kesinlikle tarımla ilgili ithal ürünlerin girişi yasaklanmalı” diye konuştu.

“ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Çekirdek üreticilerinin çok mağdur olduğunu ifade eden CHP Halk Partisi Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar, “Çiftçimizin, emekçimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu işin siyaseti yok. Arzu ederdim ki Denizli’nin 8 milletvekili de burada olsun. Çünkü bizler burada bu çekirdeği yetiştiren kardeşlerimizin temsilcisiyiz. Çözümü beraber bulmak zorundayız. ‘Köylü milletin efendisidir’ anlayışından bugün maalesef çiftçimizi mağdur eder bir duruma geldik. Türkiye’de son zamanlarda ‘tarım politikası’ diye bir şey kalmadı. Bir dönem soğanlarımızı satamadığımız için sokağa atıyoruz, sonraki dönemde 6 Lira’ya soğan yemeye başlıyoruz. Burada emeğin mağduriyeti var. 7 Lira’ya mazot alıyoruz. 5 kat zamlanan gübreyi alıyorsunuz ancak çekirdeği maliyetine dahi satamıyorsunuz. Böyle politika olmaz. Tarımda çalışma başlatılmalı” dedi.

“ÇİFTÇİMİZİN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN HER MAKAMA GİDECEĞİZ”
“Bir ülkenin çekirdek, patates ve soğan talebi bellidir” diyen Sancar, “ Arz talep meselesi var. Bu çizgiyi tutturamadığınız zaman çiftçilerimiz 5 Lira’ya çekirdeğini satamaz. Siz Çin’den ithal edersiniz. Çalışmalarımızı yapacağız. Diğer vekillerimizi de buraya davet ediyorum. ‘Benim traktörümde mazot yok’ diyen arkadaşımız, bu ürünü seneye dikmez. Güzel ülkemizde, elverişli topraklarımız var. Çiftçimizin sorunlarını çözmek için her makama gideceğiz” ifadelerini kullandı.

“FİYAT VE TEŞVİK NOKTASINDA GEREKLİ DESTEK VERİLMİYOR”
Çiftçilerin sorunlarının bir an önce giderilmesi noktasında çalışma başlatılması gerektiğini söyleyen CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, “Honaz’dan Çivril’e kadar aralıksız ayçiçeği ekimi var. Baklan Ovası’nda da üretim var, Tavas’ta da var. Sadece sofralık değil, Trakya Bölgesi’nde yağ içinde ayçiçeği üretiliyor. Türkiye’nin her bölgesinde aynı sıkıntı var. Fiyat ve teşvik noktasında gerekli destek verilmiyor. Mazot, gübre, ilaç hepsi ayrı bir sorun. Üstüne üstük birde yurt dışından gümrük vergisi olmaksızın ithal edilen bir çekirdek olunca çiftçinin tadı tuzu kalmıyor” diye konuştu.

“BURADAKİ SIKINTILARIN DUYULMASI GEREKİYOR”
Devletin 1en az 5 yıllık üretim projesi oluşturması gerektiğinden söz eden Başkan Akbaba, “Buradaki sorunun ne olduğunun farkına varılması gerekiyor. Bu insanlar sadece ve sadece ürünlerinin para etmesini bekliyor. Çekirdeğin maliyetine göre 7 Lira yapması gerekiyor. Çünkü çiftçi borcunu harcını ödeyecek, satın aldığı traktörün kredisini ödeyecek. Böyle olursa insanlar bir sonraki sene mutlu bir şekilde üretim yapar. Ancak buradaki insanlar mutsuz ve üzgün. Belki seneye ekmeyecekler. Devlet bu tarz üretim politikasıyla devam ederse fındıkta, tütünde olduğu gibi seneye ne ektik patates onu da ithal ediyoruz diyecekler. Buradaki insanların sıkıntısının duyulması gerekiyor. Bu sıkıntılar devam ederse seneye başka bir ürün için buraya geleceğiz. Çiftçinin esnafın durumu düzelmezse bu ülkede insanın yüzü gülmez” dedi.

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER