CHP'Lİ VARLIKER; 'HALİN HÂLİ VAHİM'

CHP'Lİ VARLIKER; 'HALİN HÂLİ VAHİM'

Denizli Büyükşehir Belediyesi Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde bulunan esnafları ziyaret eden CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, “Halin hâli vahim ve ticarette sıkıntı var” dedi.

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Denizli Büyükşehir Belediyesi Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde bulunan esnafları ziyaret etti. Esnafların sorunlarını dinleyen Varlıker, “esnafların en büyük problemleri; hale girmeden sebze ve meyvelerin pazar yerlerine ve marketlere ulaşması. Kesinlikle kontrol ve denetim yok. Belediye hiç bir şekilde kontrol yapmıyor ve dışarıdan mal girişine sessiz kalıyor. Kayıtsız, vergisiz, algısız mal girişi söz konusu. Bu duruma bilerek sessiz kalıyor, taviz veriyor. 2005 yılından önce Denizli'nin bütün girişlerinde sebze meyve taşıyan kamyonlar mutlaka durdurulup kontrol ediliyormuş. Buna yol kontrolü deniyor. Belediye ve vergi denetmenleri beraber yapıyormuş. 2005 yılından beri kesinlikle yapılmıyor. Bu denetimlerde hale girmeyecek olan kamyonlar ceza alıyordu ve direk hale yönlendiriliyormuş. Bu şekilde belediye hal vasıtasıyla tüm meyve sebze girişini kontrol ediyormuş” şeklinde ifade etti.

“SAĞLIKLI GIDA ÜRÜNLERİNİN DURUMU DA TEHLİKELİYMİŞ”
Halde yüzde 2 rüsum ödendiğini söyleyen Başkan Varlıker; “Ayrıca halde bulunun yaklaşık 50 esnaf, rüsum haricinde KDV, Stopaj ve Gelir Vergisi ödüyor. Her şeyleri resmi ve kayıtlı. Dolayısıyla kayıt dışı ve kaçak olarak pazar yerine ulaşabilen insanlarla ve pazarcılarla rekabet edemiyorlar. Esnaf ‘çok mağdur durumdayız’ diyor. ‘Belediye bunu popülizm olarak görüyor ve bu duruma ses çıkarmıyor’ diyorlar. Ayrıca bu kontrolsüz meyve ve sebze ulaşımı ile iyi tarım uygulamaları ve sağlıklı gıda ürünlerinin durumu da tehlikeliymiş. Kimin yetiştirdiği ve ürettiği kimin aracı olduğu kimin nakliyesini yaptığı belli olmayan binlerce ürün pazaryerlerine veya marketlere ulaşabiliyormuş. Bu konu önemli mesela üstünde ilaç artığı çok fazla olan bir elma bu pazar yerlerinde tezgaha ulaşabilirmiş. Çünkü hale girmiyor, kontrol yok” dedi.

“HALİN HÂLİ VAHİM VE TİCARETTE SIKINTI VAR”
“Halin hâli vahim ve ticarette sıkıntı var” diyen Varlıker, “ Çünkü bu hal 2005 yılına kadar yüzde 90 kapasite ile çalışan bir yermiş. Şimdi ise bu orana ancak yüzde 25 diyorlar. Sebebi de kayıt dışı ürünlerin pazaryerlerine marketlere ulaşması. Bu sebeple işleri kesat. Borç harç ile dönüyorlar. İş hacmi küçüldükçe küçülüyor. Halbuki Denizli Nüfusu son 10 yılda çok arttı ama hal küçüldü. Beltaş bu hal görevini alınca kayıtsızlık ve kontrolsüzlük artmış. Beltaş'tan memnun değiller. Bir pazaryerinde en az yüzde 80 kaçak meyve ve sebze var. Bunların tamamı önce hale giriş yapmalı. Kışın inşaat işçiliğini bırakan pazaryerine koşup kaçak meyve-sebze satıyor. Marketler bile artık halden mal almıyor. Türk tarımı bu şekilde yok oldu ve hala daha önlem alınmıyor. İnsan sağlığına tehlikeye düşürecek kontrolsüz kayıtsız vergisiz gıda ürünleri pazaryerinde. Geçtiğimiz sene iflas eden Borsa Market'te çok paraları kalan esnaf var. Toplam ödenmeyen rakam 2,5 trilyonmuş. Pazara giden 500 pazarcının sadece 5 veya 10 tanesi hale uğrayıp kayıt veriyormuş. Denizli Belediyesi'nin bu kontrolsuzlükten çok fazla gelir kaybı varmış ama buna bilerek göz yumuyorlarmış. Bu yazımızda anlatılanların tamamı hal esnafından duyduklarımızın derlenmiş halidir” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211