'CHP'NİN NEFERİ OLMAKTAN ONUR DUYUYORUZ'

'CHP'NİN NEFERİ OLMAKTAN ONUR DUYUYORUZ'

Türkiye'nin ilk siyasi partisi olan ve Mustafa Kemal Atatürktarafından 9 Eylül 1923'te kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, 93'üncü kuruluş yıldönümünü nedeniyle CHP Denizli İl Örgütü, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

CHP Denizli İl Teşkilatı, Türkiye'nin ilk siyasi partisiolan ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te kurulan CumhuriyetHalk Partisi, 93'üncü kuruluş yıl dönümünü kutladı. Atatürk tarafından'Halk Fırkası' adıyla kurulan partinin adının başına 1924'te'Cumhuriyet' sözcüğü eklendi. 1935'teki 4'üncü Kurultay'da isebugünkü 'Cumhuriyet Halk Partisi' adı benimsendi. Dünyanın en uzunsoluklu bir kaç partisinden biri olan CHP, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksıziktidarda kaldı.

CHP İl Başkanı Teoman Sancar, Milletvekilleri MelikeBasmacı, Kazım Arslan,  CHP eski GenelSekreteri Adnan Keskin, Merkezefendi İlçe Başkanı Sedat Demirci, Pamukkale ilçeBaşkanı Osman Tabu, eski il başkanları ve il, ilçe yöneticileri çelenk koymatörenine katıldı.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı CHP Denizli İlBaşkanı Teoman Sancar yaptı. Sancar “Bir sevdadır Cumhuriyet Halk Partisi.Bundan 93 yıl önce 9 Eylül 1923 yılında kurulan ve Türkiye’de çağdaşlığın,özgürlüğün, hukukun üstünlüğünün ve demokrasinin yılmaz savunucusu olan CHP’ninbir neferi olmaktan onur duyuyoruz. CHP sadece siyasi bir parti değildir. Aynızamanda özgür, laik ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur. Dünya daeşine benzerine az rastlanır bir şanlı geçmişe sahiptir. Kuruluşundan itibarenuzun yıllar Devletimizi yönetmiş, köklü reformlar sağlamış, uygar ve çağdaşdevrimlere imza atmış şanlı bir partidir. 93 yıl önce Ulu Önder Mustafa KemalAtatürk ve arkadaşları tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’ningelişim ve değişiminin ana kaynağıdır. 93 yıl önce emperyalist güçlere karşıbaşlatılan savaş ve mücadele bugünde tüm kararlılığı ile devam etmektedir.Ülkemiz son yıllarda iktidarın yürüttüğü gerici, yandaş, irticai ve savaşçıpolitikaları yüzünden bölgenin en sorunlu ülkelerinden biri haline gelmiştir.Şehit haberlerinin gelmediği, acıların dinmediği, gözyaşlarının bitmediği günyaşanmamaktadır. Türkiye hızlı bir çıkmazın içine sürüklenmektedir. Biz CHPolarak bu kötü gidişe bir dur diyeceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER