'CHP'NİN ŞANLI GEÇMİŞİNE YAKIŞIR BİR KURULTAY OLDU'

'CHP'NİN ŞANLI GEÇMİŞİNE  YAKIŞIR BİR KURULTAY OLDU'

KESKİN “CHP’NİN GEÇMİŞİNE YAKIŞIR BİR YARIŞ İMKANI ORTAYA ÇIKTI”
Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) "Adalet ve Cesaret" temalı 36. Olağan Kurultayı’nı değerlendiren CHP eski Genel Sekreteri ve Genel Başkan eski Yardımcısı Adnan Keskin, CHP’nin kurultaylarında önemli mesajların verildiğine dikkat çekerek; “Gerçekten de heyecanlı bir kurultay oldu. Kurultayın başlangıcında Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçmişine yakışır bir yarış imkanı da ortaya çıktı” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) "Adalet ve Cesaret" temalı 36. Olağan Kurultayı, 3-4 Şubat'ta Ankara Spor Salonu'nda yapıldı. CHP eski Genel Sekreteri ve Genel Başkan eski Yardımcısı Adnan Keskin, Halk TV’de canlı yayına katılarak, kurultayı değerlendirdi. Keskin, “Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde ülke sorunlarının tartışıldığı, iç ve dünya kamuoyuna çok ciddi mesajların verildiği tarihi kurultaylar olmuştur. Bugün toplumsal ve kamu yaşantımızda varlığını koruyan kurumların büyük çoğunluğu, 1959 yılında yapılan ‘ilk Hedefler Kurultayı’nda Türkiye’nin gündemine taşınmıştır. Daha sonraki dönemlerde bu iddialar, Türkiye’nin kamu yönetimine monte edilmiştir. Örneğin; çift meclis, Anayasa Mahkemesi, üniversitelerin muhtariyeti, TRT yayınlarında muhtar olması gibi kurumlar. Bizim kurultayımızda geçmişte; 1927, 1947, 1959, 1965, 1976 ve 1977 kurultayları fikir derinliği olan, toplumun değişik kesimlerindeki insanların katıldığı; heyecan ve umut dolu, düşünce üretilen, kararlar çıkaran kurultaylardı. Bu kurultaylarda da Türkiye’nin değişik yerlerindeki kıt imkanlarla bu partiye omuz veren insanlarımız, umutla geldiler. Gerçekten de heyecanlı bir kurultay oldu. Kurultayın başlangıcında Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçmişine yakışır bir yarış imkanı da ortaya çıktı. 3-4 tane genel başkan adayımız çıktı. Fakat iki arkadaşımız yeterli imzayı bulamadığı için 2 arkadaşımızın yarıştığı bir kurultay oldu” dedi.  

“DİVANIN BECERİKSİZLİĞİ KURULTAYIN ÜZERİNE GÖLGE DÜŞÜRDÜ”
Kurultayda görev alan divan üyelerine de eleştiri yöneten Keskin; “Güzel kurultaya maalesef divanın beceriksizliği, divanın tüzüğü bilmemesi, divanın Cumhuriyet Halk Partisi’nin geleneklerinden habersiz olması; bu kurultayın üzerine gölge düşürdü. Her konuda Cumhuriyet Halk Partisi’ni eleştiren havuz medyasına onun ana patronlarının Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yöneticilerine, her süreçte Cumhuriyet Halk Partisi’ne hakaret eden, bizi cibilliyetsizle suçlayan ülkenin Cumhurbaşkanı’na haksız bir şekilde Cumhuriyet Halk Partisi’ne saldırmasına dokümanlar verildi. Bu tür süreçlerde, bu tür kurultaylarda yanlışlıklardan arınmamız, bazı tedbirleri almamız gerekiyor. Doğru bir gelecek geçmişte yaşadığınız olumsuzluklardan kurtulmakla mümkündür. Siz geçmişteki yaşadığınız olumsuzlukları özgür bir düşünceyle ele alıp, bunları tespit edip geleceğinizi arındırıp kuramazsanız doğruyu yakalayamazsınız” diye konuştu. 

“NEREDEYSE 2 GRUP KARŞI KARŞIYA GELECEK GİBİ TABLO OLUŞUYORDU”
CHP tüzüğüne göre yapması gerekenleri sıralayan Keskin; “49 kişiyi divanın önüne çağıracaktı, okuyacaktı. Veya kurultayın esenlikle yürümesi için 10’ar 10’ar isimleri divanın arkasına çağırırdı. Tartışmaya da meydan vermeden arka tarafa çağırırdı. İsimlerini okurdu. Nereyi tercih ediyorsunuz? İnce mi? Kılıçdaroğlu mu? Dokümanı alırdı. Ona göre bir tablo olurdu. Onu yapmadı. Tüzükte çağırır sorar. Ben hatta şu opsiyonu da tanıyorum. Kurultayı yönetecek kişi zaman zaman iradesini de koyabilir. Burada neredeyse 2 grup karşı karşıya gelecek gibi tablo oluşuyordu. Divan başkanı yerinden lütfunda bulunmadı. Böyle bir kritik süreçte divan başkanısın, otoriten var. Bulunduğun mevkiiyle oradaki insanlara seslendiğin zaman sana kulak verecek bir pozisyondasın. Bunu kullanmamak çok yanlış bir şeydir.

“KURULTAYA HİÇ Mİ MESAJ GELMEDİ?”
“CHP’nin Genel Başkanı temel bir hukuk kurulu ihlal ettirildi” diyen Keskin, “Orta yerde çift taraflı 49 tane irade var. Nasıl CHP’nin genel başkanı o 49 kişinin olurunu almadan, iznini almadan bir dilekçeyle o insanların özgür iradesini bir taraftan bir tarafa naklediliyor. Genel Başkanımız da çevresindeki insanlar büyük bir hukuki yanlışlığa gidiyor. Bu olmaması gerekiyor. Bu işe genel başkanın bulaştırılması yanlıştır. Bir lütuf bağışlıyormuş gibi imzayı bulamayan bir adamı o süreçten sonra çok kötü bir divan yönetimi oldu diyor. Kurultaya hiç mi mesaj gelmedi? Acaba CHP’nin eski genel başkanı Almanya’dan gönderir mi? veya CHP’nin kanaat önderi olan insanlardan buraya hiç mesaj gelmedi mi? Bir tanesi bile okunmadı. İnsanlar bu kadar hata yapabilir mi? Bütün siyasi partilerin kurultaylarında böyle bir gelenek vardır. Kendi kurultaylarını kutlayan mesajlar da yok. 3 yeterlilik önergesi veriliyor; oyluyor. Divan başkanımız 3 tane arkadaşımız eksik kalmış unutmuşuz onlara da söz veriyoruz diyor.

“TÜRKİYE AMELİYAT MASASINA YATIRILMALI”
“Türkiye ameliyat masasına yatırılmalı” diyen Keskin; şunları söyledi: “Nasıl bir ameliyat yapılacak, nereye neşter vurulacak, nereye dikiş atılacağı tespit edilmesi oradan çıkılan kararlar yeni bir felsefeyle örneğin Türkiye’nin bence hızlı 3 şeye ihtiyacı var. 1’incisi  sivil demokratik hukuki bir direnişe ihtiyacı var. 2’ncisi; hızlı bir şekilde kökten referandum. 3’üncüsü hızlı bir şekilde çok katılımlı bir etik operasyona ihtiyacı var. Bunlar ancak böyle yapılan bir kurultayda alınan kararlarla örneğin geçmişte olduğu gibi bu düzen değişmesi gerektiği gibi CHP’nin yeni bir sloganla, yeni bir vizyonla toplumun karşısına çıkacak kendi ideolojisinden çekinmeden, korkmadan yüreklice köşeli bir üslupla onu ikna edecek bir görünümle toplumun karşısına çıkmamız gerekiyor. Ama bunları bu kurultayda yapma şansınız yoktur. 48 saatin 30 saati seçimle geçen kurultay oldu.”

“SİYASET YALNIZCA SİYASETÇİLERİN YAPACAĞI BASİT BİR BASİT HAREKET OLMAKTAN ÇIKTI”
CHP’nin yeni bir üye profili yaratması gerektiğinin altını çizen Keskin; “O üyeleri Anadolu’nun en ücra köşesine kadar CHP’nin her birisi bir genel başkanı gibi haksızlıklar ve hukuksuzluklar karşısında demokratik tepkileri koyabilecek eğitimden geçmek gerekiyor. Artık dünya değişti. Siyasete bilim girdi. Siyaset yalnızca siyasetçilerin yapacağı basit bir basit hareket olmaktan çıktı. Buradan çıkacak olumsuz tabloyu kendi siyasi kariyeriniz için bir eksiklik olarak görürseniz öbür seçimlerde de başarısızlık bizim alın çizgimiz haline gelir. Hızlı bir şekilde artık birimi de siyasetin içine sokarak parti yönetiminde bulunan insanların birimi kamuoyu araştırması yapmalıdır.   

“KURULTAYIN TÜRKİYE’YE GÜZELLİKLER GETİRMESİNİ DİLİYORUM”
Gelecek günlerde partinin bayrağını başarı burçlarına dikme temennisinde bulunan Keskin; “Yalanların saltanatını devirmek; gerçeklerin ışığını yakmadan geçer. Bunu yakamadığımız sürece yalanlar saltanatını sürdürür. Biz ne kadar bağırırsak bağıralım o yalanları icat eden insanlar toplumu kandırmaya ve oyları devşirmeye devam eder. Onun için biz hızlı bir şekilde gerçeklerin bayrağını ülke satında yaygınlaştıracak bir çalışmaya girmemiz gerekiyor. Kurultayın Türkiye’ye güzellikler getirmesini diliyorum. Partililerimizin hiçbirisi umudunu bozmasın çünkü her karanlığın bir aydınlığı vardır. Bilim bizimde kılavuzumuz olması gerekiyor” dedi. 

 

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER