CHRİSTİAN BERGER, BULDAN’A HAYRAN KALDI

Üç günlük bir program nedeniyle Denizli’ye gelen AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindekiler, programın ikinci gününü Buldan’a ayırdılar. Yanında eşi Marilina Berger ve AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı ile birlikte Buldan’ı gezen Büyükelçi Berger, özellikle Buldan dokumalarına hayran kaldı.

Bir dizi temaslar nedeniyle Denizli’ye gelen AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindekiler, programın ikinci gününü Buldan’a ayırdılar. Tripolis Antik Kenti’nde Buldan kaymakamı Hatice Cemre İncesu, Belediye Başkanı Mustafa Gülbay ve Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman tarafından karşılanan Berger ve beraberindekiler, antik kenti gezdiler. Gezide Doç. Dr. Bahadır Duman’ın Tripolis ile ilgili anlattıklarını ilgiyle dinleyen ekip, daha sonra Tripolis Kazı Evi’ni ziyaret etti. Burada Büyükelçi Christian Berger, Buldan Kaymakamı İncesu’ya ve Belediye Başkanı Gülbay’a AB’nin hediyesini sundu.  

Buldan’da ilk olarak Dokuma Pazarı Caddesi gezen ekip, daha sonra yürüyerek Buldan Kaymakamlığı El Sanatları Merkezi’ne geçti. Christian Berger ve eşi Marilina Berger, burada dokunan el dokumalarını yakından incelediler ve çok beğendiklerini belirttiler. Marilina Berger, Buldan kadınlarının geleneksel giysisi olan peştamal üstlük örtünerek fotoğrafçılara poz verdi.

Buldan sokaklarında kısa bir tur atarak eski evleri de yakından gören Christian Berger ve beraberindekiler, son olarak Buldan Belediyesi El Sanatları ve Kültür Merkezi’ne (BELKÜM) geçtiler. Burada kendilerine Belediye Başkanı Mustafa Gülbay tarafından, dokumacılık ve geçen hafta yapılan Hoşgör’ün Kuşlarla Dansı isimli etkinlikle ilgili kısa bir sunum yapıldı. BELKÜM’de bulunan el dokuma tezgahları ve motorlu dokuma tezgahları ile ilgili bilgi alan Christian Berger ve eşi Marilina Berger el dokuma tezgahında bir süre dokuma yapmayı denediler.  Başkan Gülbay, Büyükelçi Berger, eşi Marilina Berger ve Prof. Dr. Balcı’ya bu merkezde dokunan ürünlerden hediyeler sundu.

Gezi ile ilgili olarak konuşan Berger, Buldan’ı çok sevdiklerini, Buldan’ın geleneksel sanatını ve kültürünü koruyarak moderniteye ayak uyduran ender kentlerden biri olduğunu gözleri ile gördüğünü ve bunun kendisini çok mutlu ettiğini, bu güzelliğin korunarak yaşatılması gerektiğini söyledi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211