'ÇİFTÇİLERİMİZİN DAHA ÇOK BÜYÜMESİ İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ YAPTIK'

'ÇİFTÇİLERİMİZİN DAHA ÇOK BÜYÜMESİ İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ YAPTIK'

Çal’da çiftçilerle bir araya gelen AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, “Tarım sektörünü geliştirmek, üretimi arttırmak, çiftçilerimiz ve hayvancılıkla iştirak eden kardeşlerimizin gelir düzeyini yükseltmek için çok önemli projeleri, çok önemli reformları hayata geçirdik. Çiftçilerimizin daha çok büyümesi için her türlü desteği yaptık” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, Çal’da çiftçilerle bir araya geldi. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Özkan, geçimini topraktan sağlayan, topraktan aldığı ürüne değer katarak vatandaşlara ulaştıran çiftçilerin emeğinin kutsal olduğuna işaret etti. Özkan, “Tarım ve hayvancılık üretiminin her kademesinde alın teri olan vefakâr çiftçilerimizin üretimlerinin ve verimliliğinin arttırılması, yaşam şartlarının yükseltilmesi, ürettikleri ürünlerin pazarlara ulaştırılması ve aranacak olması, ülkemizin ve bölgemizin tarım ve hayvancılığının kalkınmasında büyük rol ve yol almamızı sağlayacağı şüphesizdir. Biz 2002 yılı sonunda tarımı ayağa kaldırmadan büyük ve güçlü Türkiye hedefimiz yolunda yürüyemeyeceğimizi gördük ve bunun ifade ettik. Tarım sektörünü geliştirmek, üretimi arttırmak, çiftçilerimiz ve hayvancılıkla iştirak eden kardeşlerimizin gelir düzeyini yükseltmek için çok önemli projeleri, çok önemli reformları hayata geçirdik. Bizden önce ‘mazot desteği’ diye bir şey söz konusu değildi. 2003 yılında ilk defa biz başlattık.  Bugün bazıları çıkmış mazot üzerinden çiftçimize mesaj göndermeye çalışıyor. İlk defa bunu başlatan biziz. Halbuki biz bunun sözünü dahi etmedik. Bunun istismarını yapmadık, biz uyguladık. Yine gübre desteğini 2005 yılında ilk defa biz hayata geçirdik. Çiftçilerimizin daha çok büyümesi için her türlü desteği yaptık” dedi.

“DENİZLİ TARIMIYLA DA ÖN PLANDA OLACAK”
Tarımın Türk tarihi ve kültüründe önemli bir yeri olduğunun altını çizen Özkan; “Anadolu topraklarını kendimize vatan yaptığımızdan buyana temel olarak iki uğraş alanımız olmuştur. Bunlardan biri askerliktir, bir diğeri tarımdır. Çiftçilerimiz, tarım sektöründe var olan her türlü zorluğa rağmen tarımsal ve hayvansal üretimde çok önemli görevler üstlenmektedir. Yaşamamızın sürdürülmesinde katkısı çok olan, üretmek için fedakârca çaba harcayan, gelecekte ülke ve bölge olarak güzel günlere erişmemizde çok büyük katkısı bulunan çiftçilerimiz, ürettikleriyle ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Denizli sadece turizmiyle değil tarımıyla da ön planda olacak. İkisi birbirini tetikleyen sektörlerdir. Dolayısıyla bu iki sektörün en iyi durumda, üst düzeyde olması için gereken ne ise vatandaşlarımızla, kurumlarla ve en önemlisi kooperatiflerimizle bu işe, akılcı, modern ve vizyoner bir şekilde yaklaşmamız gerekiyor. Denizli’nin her yerinde tarlada üretilen ürünleri yerinde satarak pazar alanını en iyi hale getirilmesinin yanında, ürünlerin kaliteli, malları saklamanın ve zamanında satmakta çok önemlidir. Çiftçinin her zaman yanında olan devletimiz ve teknik destek veren kuruluşlarımız var” diye konuştu.

“HÜKÜMETİMİZ, ZARARLARIN KARŞILANMASI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATACAKTIR”
Çal’daki dolu ve sağanağın ardından zarar gören ürünler hakkında da açıklama yapan Özkan; “Bağcılık denilince; Çal önemli bir merkez. 200 bin dekarlık bağ alanı ile Türkiye’nin şaraplık üzümde yaklaşık yüzde 35’lik üretimini karşılayan bir ilçe. Yağışlar ve dolu neticesinde bağlardaki hasarlarımız büyük. Çiftçilerimiz rahat olsun. Devletin ilgili kurumları konuya hakim durumda. Afet mağduru üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hükümetimiz, gerekli tedbirleri alacak, zararların karşılanması konusunda çalışmalar başlatacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Biz de konunun yakın takipçisi olacağız. Biz güçlü Türkiye’yiz. Bu ülkede vatanını, milletini seven ve ben bu toprağı en iyi şekilde işleyeceğim diyen vatan evlatlarıyla hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. Geleceğin güçlü Türkiye’si için güçlü adımlar atarak durmadan çalışmalıyız. İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye bu tür gayretlerle diğer alanlarla birlikte tarım ve hayvancılıkta da 2023 hedeflerine ulaşacaktır” şeklinde ifade etti.

HABER MERKEZİ 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER