ÇİN HEYETİ, İL MÜFTÜLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ

Çin Halk Cumhuriyeti Şanghay Belediyesi Etnik ve Din İşleri Komisyonu Genel Müdürü BeiHua başkanlığındaki heyet, Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık’ı makamında ziyaret etti. Çin heyeti ziyaretinde; Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başmüfettişi İbrahim Hatipoğlu, 23. Dönem AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Salih Erdoğan, İl Müftü Yardımcıları Hasan Hüseyin Ortanca ve Hasan Hüseyin Palabıyık ile Mustafa Çiftçide hazır bulundu.

Türkiye’de oldukça sıcak karşılandıklarını ve misafirperverliğinden çok etkilendiklerini belirten Şanghay Belediyesi Etnik ve Din İşleri Komisyonu Genel Müdürü BeiHua, “Dini yönetim ve idare konusunda tecrübelerinizden faydalanmak için sizi ziyaret ettik. Türkiye’de çeşitli din mensupları ile birlikte huzur ve güven içerisinde yaşama tecrübesinden istifade etmek istiyoruz. Türkiye’de bizlere gösterilen yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

“ÜLKEMİZDEKİ HOŞGÖRÜNÜN DİĞER ÜLKELERDE DE GÖSTERİLMESİNİ İSTİYORUZ”
Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) müminler için her hususta rehber olduğunu belirten Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Peyamberimiz’inhayatından örnekler verdi. Müftü Aşık; “Ülkemizde de diğer din mensupları huzur ve güven içerisinde hiçbir engelleme ve kısıtlama olmadan rahat bir şekilde ibadetlerini yerine getirebilmektedir. Söylediğim sözlerin en canlı şahitleri İstanbul’da ve diğer şehirlerimizde yaşayan diğer din mensuplarıdır. Ülkemizde yaşayan diğer din mensuplarına gösterilen hoşgörü ve müsamahanın diğer ülkelerde de gösterilmesini can-ı gönülden istiyoruz” dedi.

“ÇİN HALK CUMHURİYETİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİBİ LAİK DEVLETTİR”
“Sincan Uygur Özerk Yönetimi’ adı ile bilinen ‘Doğu Türkistan’ olarak tanınan bölgede yaşayan Müslüman Türklere, dünya basınında ve sosyal medyada yapılan baskıların ve zulümlerin her geçen gün arttığı yönündeki haberlerin doğru olmamasını temenni ediyoruz. Bu olayların gerçekliği var mıdır?” diyen Müftü Aşık’ın soruna Çin heyeti başkanı BeiHua, “Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti gibi laik devlettir. Yasalarımızın tanıdığı din mensuplarına daima ibadet hürriyeti özgürce yerine getirmeleri konusunda yardımcı oluyoruz. Bu ziyaretimizde ülkenizin çeşitli din mensupları ile birlikte yaşama tecrübesini sizlerden aldığımız bilgiler ışığında bizlerde hizmet sunmaya gayret göstereceğiz” cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER