ÇİN; TÜRKİYE’NİN KURUYEMİŞ PAZARINA DA GİRDİ

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, kuruyemiş sektörü hakkında değerlendirmede bulunarak; Çin’den ithal edilen kuruyemişlerin sektörü durma noktasına getirdiğini söyledi.

CHP Denizli Milletvekili HaşimTeoman Sancar, kuruyemiş sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ve, “Çin menşeyli kuruyemiş ithalatı, Türkiye’nin özel sektörlerinden biri olan kuruyemiş sektörünü durma noktasına getirmiştir” dedi.
Çin’den ithal edilen kuruyemişlerin sektörü durma noktasına getirdiğini iddia eden Milletvekili Sancar, “Türkiye’de çerezlik ay çekirdeği üretiminin başkenti Denizli.  Denizli’de bile Çin çekirdeği tezgahlarda. Sadece 2018 yılında 50 bin ton ithal ayçiçeği ithal etmişiz, çiftçi ürettiği çekirdeği kime satacak? Kuruyemiş sektöründe üretim maliyetleri düşürülmez ve üretim teşvik edilmezse ülke ekonomisi bundan büyük zarar görecek ve yerli üretimin durma noktasına gelecek. İthal ürünlere düşük vergi uygulaması sektörü yerle bir etti. Denizli’nin Çivril İlçesi, en fazla üretimin yapıldığı bölge. Burada bile Çin malı ürünler tezgahlarda. Geçen sene 5,2 TL’den ay çekirdeği satan üretici, bu sene Çin’in 2 TL’ye ürün satmasından dolayı 3,5 TL’ye bile alıcı bulmaya zorlanıyor.  Çin ürünü ay çekirdeğinin yanı sıra bir de ham yağ ithalatı var. Çifti başını iki elinin arasına almış ve kara kara düşünüyor. Yakında ürün yetiştiremeyecek noktaya gelecek. Ne yazık ki her alanda dışa bağımlılık artıyor. Alın terinin, emeğinin hakkını alamayan çiftçi de topraklarını ekmekten vazgeçerek üretimden uzaklaşıyor. Kimsenin bu ülkeye bu kötülüğü yapmaya hakkı yok” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER