“Çin virüsü ekonomik olarak bize yarayacak gibi görünüyor”

Çin’de ortaya çıkan corono virüsü salgınının ekonomik anlamda değerlendirmesini yapan Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci; “Çin merkezli çıkan ve dünyayı etkisi altına alan corono virüsü, küresel ekonomiyi adeta sarsıyor. İkmalini Çin’den yapmakta olan ülkeler, almak zorunda kalacakları ürünleri tedarik etmek için en kısa ve en bilinen pazar olarak ülkemizi seçeceklerdir” dedi.

“Çin virüsü ekonomik olarak bize yarayacak gibi görünüyor”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Çin’de ortaya çıkan ve dünyanın tedirginlikle takip ettiği corono virüsünün ekonomik anlamda değerlendirmesini yaptı. Son zamanlarda global gündemi en çok meşgul eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da uluslararası acil durum ilanına neden olan virüsle ilgili açıklama yapan Başkan Keçeci, “Son günlerde Çin merkezli çıkan ve dünyayı etkisi altına alan corono virüsü, küresel ekonomiyi adeta sarsıyor. Bu konuda herkesin yakından takip ettiği gibi Çin abluka altına girdi. Tüm dünya devletleri ülkelerinin vatandaşlarını, özel olarak gönderdikleri uçaklarla ülkelerine geri getiriyor. Çin’de düzenlenmiş olan tüm fuarlar iptal ediliyor ve böylece ekonomisi neredeyse durma noktasına gelmiş bulunuyor. Uluslararası medyadan da takip ettiğimiz üzere, teknoloji şirketleri evden çalışıyor, otomotiv şirketleri üretimini durduruyor, perakende zincirleri mağazalarını kapatıyor ve en önemlisi Türk Hava Yolları da dahil şirketler uçuşları iptal ediyor” dedi.

“TİCARİ ANLAMDA İLGİNÇ GELİŞMELER YAŞANIYOR”

Şimdilik ortaya çıkan durumda ticari anlamda da ilginç gelişmeler yaşandığını ifade eden Keçeci, “Çin kaynaklı ham maddeler ve kimyasalların fiyatları neredeyse yarı fiyatına satılmaya başladı. Çin’in dünyadan satın almayı taahhüt ettiği ürünlerin Çin şirketleri tarafından iptalleri yaşanmaya başladı. Metal sektörlerinde bu nedenle önemli fiyat düşmeleri söz konusu. Bunlarla beraber bu olayın Türk üreticileri ve ihracatçıları açısından da bir fırsat olabileceğini düşünüyorum. İkmalini Çin’den yapmakta olan ülkeler almak zorunda kalacakları ürünleri tedarik etmek için en kısa ve en bilinen pazar olarak ülkemizi seçeceklerdir. Bu nedenle, bu fırsatı iyi değerlendirerek pazarlama hizmetlerimizi bu zamanlarda daha da aktif hale getirmek, yeni işbirliklerine yol açabilir. İhtiyacımız olan siparişleri ve ilişkileri bu süreçte değerlendirebiliriz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211