Çınar Lions Kulübü’nden engellilere akıllı baston

Denizli Çınar Lions Kulübü, görme engelli 5 öğrenciye ‘WeWalk’ akıllı baston hediye etti. Engelli bireylere akıllı baston dağıtmaya devam edeceklerini ifade eden Kulüp Başkanı Yasemin Alkaya, görme engellilerin gözü olmak için yola çıktıklarını ifade etti.

Çınar Lions Kulübü’nden engellilere akıllı baston

Çınar Lions Kulübü, düzenlediği toplantıda görme engelli 5 öğrenciye WeWalk akıllı baston hediye etti.

Etkinliğe Dernek Başkanı Yasemin Alkaya, kulüp üyeleri, görme engelli öğrenciler ve aileleri katıldı. Öğrenciler ilk önce WeWalk hakkında bilinmeyenleri öğrendiler.

Bu etkinliği ilk olarak yaptıklarını ancak görme engelli bireylere akıllı baston dağıtmaya devam edeceklerini ifade eden Kulüp Başkanı Yasemin Alkaya, “Görme engellilerin gözü olmak için yola çıktık. Onların gözleri olmasını istiyoruz. Bu bastonlar onlara ışık olacaktır. WeWalk akıllı bastonlar; Bluetooth ile cep telefonundaki, WeWalk mobil uygulamasına bağlanır, Engelleri algılayarak uyarır, Mobil uygulamalarla entegre olabilir. Bu sayede her geçen gün yeni özellikler kazanır. Google Maps bunun ilk örneklerinden birisidir. Yani 3 temel özelliği vardır. Birincisi görme engelli kişi yolda yürürken bastonu sağa sola sallayarak yerdeki engelleri algılayabiliyor ancak baş hizasındaki engelleri algılayamıyor. İkincisi teknoloji hızla gelişiyor özellikle navigasyon teknolojileri ve akıllı şehir teknolojileri. Görme engelliler için sesli navigasyon sistemi bulunmaz nimet. Akıllı baston görme engelli kişiyi baş hizasındaki engelleri görerek titreşimli uyarıyor. Üçüncüsü bu cihazın doğrudan akıllı telefonlarla eşleşebiliyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER