Çinli yatırımcılar Çal’da inceleme yaptı

Denizli’nin Çal ilçesi, Çin’den gelen devlet görevlileri ile yatırımcıları ağırladı. Belediye Başkanı Fethi Akcan’ın davetiyle ilçeye gelen Çinliler, Çal Üzümü ve ürünlerine hayran kaldılar. Çinli yatırımcılar, ekonomik işbirliğine hazır olduklarını ve Çal’a yatırım yapmak istediklerini söylediler. Başkan Akcan ise, yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlayacaklarını kaydetti.

Çinli yatırımcılar Çal’da inceleme yaptı

Çinli Heyet ilk önce Başkan Fethi Akcan’ı makamında ziyaret etti. Ardından Ezel ve Erdel firmalarını gezen Çinli Heyet, Kuzu Bağ Evi’nde yemek yedi. Başkan Akcan, Türkiye’nin en fazla şaraplık üzümünün Çal bölgesinde yetiştiğini, Türkiye’de üretilen ürünlerinde yüzde 56’sının yine aynı bölgede üretildiğini söyledi. Akcan, “Üzümlerimiz kaliteli. Ancak, markalaşma ve ihracatta sıkıntılarımız var. Çal yetişen ürünlerin dünyaya açılma vakti geldi. Bu nedenle yatırımcılarımızı, ithalatçıları Çal’a davet ettik. Yatırımcılara biz garantörlük yapacağız” dedi.

Akcan, turizm seferberliği başlattıkları Çal’a Çinli turistlerin gelmesi için de Çinli turizm seyahat acentalarının yetkilileri ile görüşmelerin devam ettiğini, gelen heyetin içinde turizmcilerin de yer aldığını sözlerine ekledi.

Çin heyetinde 5 devlet görevlisi ile tekstil, turizm ve inşaat sektörlerinden 4 yatırımcı yer aldı. Çinli yatırımcılar, “Çal üzümleri kaliteli, ancak çok ucuz. Uluslararası piyasalarda daha yüksek fiyatlara satılmalı. Çal’da fabrikalara ortak olmak, yeni fabrika açmak gibi konularda temaslarımız devam edecek. Çal’da şişesi 2.5 dolara satılan ürünler, Çin’de 2.5 dolar seviyesinde. Çin ile Çal’ın yapacağı ekonomik işbirliğinden taraflar karlı çıkacak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221