Çıraklıktan ihracat başarısına uzanan yolculuk

Denizli’de sanayi sitesine dayısının yanında çırak olarak işe başlayan Tahir Öztürk yıllarca otomobil yapma hayaliyle yaşadı. Kumanda ve jeneratör üretmeyi denedikten sonra tasarladığı elektrikli gezinti araçlarıyla birçok ülkeye ihraç eder hale gelen girişimci Tahir Öztürk, başarı öyküsüyle dikkat çekiyor.

Kırşehir’de doğan Tahir Öztürk, ailesinin imkânlarının yetersiz olması nedeniyle okul hayatını noktalayarak 1983 yılında, Denizli’de elektrikçilik yapan dayısı Hüseyin Taştan'ın yanında çırak olarak işe başladı. Tahir Öztürk, Merkezefendi ilçesinde bulunan sanayi sitesinde ki bir atölyede imalatından, montajına kadar ürettiği elektrikli mini tramvay, fayton, hızlı trenlerle iç piyasa ile birlikte dünyanın 22 ülkesine ihraç ediyor. Atölyede üretilen ve çoğunlukla alışveriş merkezleri ile lunaparklarda kullanılan tarihi lokomotif görünümlü elektrikli trenler düdüğü ve bacasından tüten buharı ile dikkat çekiyor.

22 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR

İhracat yaptığı ülke sayısını 22’ye çıkardıklarını belirten Öztürk; “Babam eğitimimi devam edemeyeceğimi söyledi. Bu yüzden beni dayımın yanına gönderdi. Meslek sahibi olmamı istedi.1983 yılında Denizli’ye geldim. Sonra Ayhan Usta’yla tanıştım. 1986 yılında ise kendi iş yerimi açtım. İnat ederek bu işin üzerine gittim. Kendimi geliştirdim. İngilizce öğrenerek 14'e yakın ülkedeki fuarlara katıldım. Seyahatlerim sırasında o ülkelerde neler yapıldığını, müşterilerin ne istediğini gözlemledim. Buna uygun tasarımlara kafa yoruyorum. Çok şükür geldiğimiz nokta sevindirici. Bir dünya markası olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunu yapabilmek için devletimizin desteklerini bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER