'ÇİRKİN YAPILAŞMANIN FATURASI BİZE KESİLEMEZ'

'ÇİRKİN YAPILAŞMANIN FATURASI BİZE KESİLEMEZ'

Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Suat Bilgi, geleneksel gecede konuşma yaptı. Başkan Bilgi “Biz mimarlar olarak 2017 yılında yönetmeliklerle boğuştuk. Hepinizin bildiği gibi proje yapan arkadaşlar, 3 yönetmelikle proje yaptı.” Dedi.

Mimarlar Odası Denizli Şubesi’nin geleneksel yemeği Dedeman Otel’de yapıldı. Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Suat Bilgi, 2017 yılında yönetmelikler boğuştuklarını belirtti. Mimarlar Odası Denizli Şubesi’nin yemeğine İMO denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Murat Şenel, Mimarlar Odası eski başkanları ve üyeler katıldı.  

Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Suat Bilgi, “Biz mimarlar olarak 2017 yılında yönetmeliklerle boğuştuk. Hepinizin bildiği gibi proje yapan arkadaşlar, 3 yönetmelikle projeler yaptılar. Ne zaman tek yönetmeliğe düşecek ve rahatlayacağız hayalleri kurarken karşımıza çıkan 1 Ekim yönetmeliği, beklentilerimizi tam bir fiyaskoya çevirdi. Ancak; açıkçası emsal matematiği yapmaktan proje yapmayı unutur hale geldik. Müşterilerimiz zemin emsal beklentileri yetersiz kalırken şimdi bodrum katlarda emsal kullanmaya başladık. Tabii bu kabul edilir bir şey değil. Yaptığımız görüşmelerde aldığımız duyumlara göre yönetmelik değişikliğiyle ilgili bir çalışmanın olduğu konusunda bize geri dönüşler var.” dedi.

“İKİZ PARSELDE MİMARIN BİR TANESİ ÇATI ÇİZİYOR, DİĞERİ ÇATISIZ ÇİZİYOR AHENK YOK”
Başkan Bilgi, “Kenti kent yapan öğelerin başında fatura bize kesilmektedir. Kent yapılarıyla, estetiğiyle, görselliğiyle oluşumunda çirkin kent ve güzel kent olarak bize fatura edilmektedir. Açıkçası ben bunu böyle kabul etmiyorum. Çünkü; bir kentlilik özelliğine sahip olabilmesi için yapıların tek başına yeterli olmadığını düşünüyorum. Bir kentin oluşumunda yollar, yeşil alanlar, yoğunluk, reklarasyon oranları ve kısacası planlama çok önemlidir. İş baştan planlanıp doğru kurgulanırsa kentte ona göre şekillenir. Oysa ki; mimarların önüne gelen eni, boyu, yoğunluğu belli; kaç kat oluğu, gabarisi, niteliği belirlenmiş, sonsuz istekleriyle kullanıcısı belli küçük parseller içerisinde anlamsız bir yapının sığdırılmaya çalışıldığı bir durumda biz mimarlara kente müdahale şansı bırakılmıyor. Bir parsel düşünün aylık nizam ikiz blok parseli ortadan ikiye bölüyorsunuz bir tarafını bir mimar diğer tarafını bir başka mimar yapıyor. Mimarın 1 tanesi çatılı çiziyor diğeri çatısız, biri asma kat yapıyor diğeri asma kat yapmıyor. Bunun üzerinde kentin estetiğinden bahsediyoruz. Tabii bu mümkün olamıyor. Onun için planlamanın iyi yapılmasının o işin çözümü olduğunu düşünüyorum. Bu işi yapan plancıların içinde mimar, kent planlamacıların olması gerektiğini savunuyorum. Çünkü önümüze gelen parsellerde mimarın hareket kabiliyetlerini arttıracak, donelerini oluşturacak bir planlamanın yapılması gerekiyor. Biz mimarlar hayatın içinde çeşitli farklı alanlarda mesleğimizi farklı alanlarda sürdürmekteyiz. “diye konuştu.

“2019 YEREL SEÇİMLERİNDE, BELEDİYELERDE GÖREV ALALIM”
Başkan Suat Bilgi mimarların önümüzdeki seçimlerde yerel yönetimlerde görev alması gerektiğini belirterek “Bahsettiğim gibi hem yönetmelik konusunda hem de kentin planlaması ve kenti oluşturan yapısal ögelerin şekillenmesinde biz mimarların karar vericilerin içinde yer alması gerekir. Eğer işin başında olmazsak verileri belli olan kurallar içinde boğuşmaktan sonuca ulaşamıyoruz. Öyle ki belediye meclislerinde neredeyse mimar yok gibi oysa ki belediyelerde encümenlerde meclislerde mimar arkadaşların yer alması gerekir. Hatta belediye başkanları, başkan yardımcıları mimarlardan olmalıdır. Mimarsız bir kentin planlanmasını düşünemiyorum. Onun içindir ki önümüzdeki seçimlerde mimar arkadaşların bu mevkilerde yer alması için çalışmalıyız ve yer almalıyız.” Dedi.  

MİMARLIKTA 50, 45, 40, 35 30 VE 25 YILI DOLDURANLARA PLAKET VERİLDİ
Mimarlık mesleğinde 50, 45, 40, 35 30 ve 25 yılını tamamlayanlara plaketleri verildi.  25 yılını tamamlayan Gamze Özen Çopur, Mehmet Kalkan, Mustafa Şentürk, Zafer Can, Ali Vehbi Kaya, Ufuk Durmuş, Erol Hancıoğlu, İsa Karaoğlu, Salih Serdar Saraçoğlu, 30 yılını dolduran Osman Yücel Aysu, H.Gül Şirin, Güzeyde Kaçar, 35 yılını tamamlayan Mustafa Engin Tuğrul, Kamile Sezin Demireren, Hürriyet Özkan, Rifat Keser,Nevrah Dağdevıren, Arife Ertuğrul, Haluk Tellioğlu, 40 yılı tamamlayan Süleyman Boz, Bülent Tunç, Hamza Tınastepe, 45 yılı tamamlayan  Köksal Toker, İ.Oğuz Dalaman, Şevket Mutlubaş, Mustafa Yardım , Ahmet Yoldaş ve 50 yılı tamamlayan A.Nadir Dirlik,  Metin Kömürcüoğlu, Aydoğan Kan plaketlerini aldı.  Mesleğe yeni başlayan  İrem Selçuk, Kadir Çağın, Yasemin Çakırlı, Ayşe Saluk, Sena Demirtaş, Deniz Ketizmen, Mehmet Bedir, İdil Metin, Raziye Özdemir,  Ayşe Nur Kaya, Hakan Kaya, Kemal Gül, Ecem Ercan,  Şengül Kayacan, Vedat Altınmakas, Ayşegül Ken, İpek Kural, Esin Karaaslan, Devran Yılmaz, Jülide Öz, Şeyma Yılmaz, Emıne Reyyan İnan,  Şemsinur Cenikli,  Selver Kalkan ve Sinem Kuşlu törenle rozetleri takıldı.

Muhammet Karaçay- Alper Parlak

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER