Çivril'de ilk kadın kooperatifi kuruldu

İlk kadın kooperatifi olma özelliğine sahip S.S Yeşil Çivril Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Çivril Belediyesi'nin destekleriyle kuruldu.

Çivril'de ilk kadın kooperatifi kuruldu

Çivril’de kırsal kalkınmaya yönelik çalışmalar aralıksız sürüyor. Bu kapsamda ilçedeki ilk kadın kooperatifi olma özelliğine sahip S.S Yeşil Çivril Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Çivril Belediyesi'nin destekleriyle kuruldu.

Bölgede yetiştirilmekte olan elmanın değerlendirilmesi, sirke sineği ile mücadelede kullanılan sirkeyi üreticilere temin etmek, elmaların değerlendirilerek işlenmiş ürün halinde ekonomiye katkısını sağlamak ve sirke üretimi yanında sebze ve meyve alım satımı yaparak, piyasalarda ekonomik hareketlilik kazandırmak için kurulan kooperatifte üretime geçtiğinde 10 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Faaliyete geçen işletme, yerinde günde 2,5 ton sirke üretilecek. S.S. Yeşil Çivril Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'ni ziyaret eden Belediye Başkanı Niyazi Vural, "Çiftçimizin mağduriyet yaşamaması ve milli ekonomimizin zarar görmemesi için sirke sineğinin zararlısı ile mücadele masrafını minumuma indirmek için üretilen ürünlerin katma değerini yükseltmek için çiftçimizin üretilen ürünleri daha iyi fiyatlara satabilmesi için ilçemizde böyle kooperatifin kurulmasına destek olduk. Çivril Belediyesi olarak üretimin özellikle kadın üreticilerin her zaman yanındayız, destekçisiyiz" şeklinde konuştu. İşletmede sirke imalatından sonra meyve ve sebze kurutma ünitesinin kurulumu amaçlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211