Çivril'de lavanta üretimi artıyor

Çivril Belediyesi, ilçenin çehresini değiştirmek için Beydilli Mahallesi'nde oluşturduğu lavanta bahçesinden fidan üretmek için çelikler alarak bin 200 saksıya yerleştirdi.

Çivril'de lavanta üretimi artıyor

Çivril Belediyesi Beydilli Mahallesi'nde göl manzaralı alana oluşturduğu lavanta bahçesinden fidan üretmek için çelikler alarak bin 200 saksıya yerleştirdi. Lavanta bahçesinin ilçeye alternatif ürünler sunmak, vatandaşların hoş vakit geçirebileceği alanlar oluşturmak için yapıldığını belirten Belediye Başkanı Niyazi Vural, "Verimli topraklara sahip bir ilçeyiz. Bizlerde Geçtiğimiz yıl ilçemizde lavantayı toprakla buluşturarak, 23 dekar alan üzerine 5 bin adet lavanta fidesi dikmiştik. Bu yılda Beydilli Mahallesi'ndeki lavanta bahçesinden fidan üretmek için çelikler alarak bin 200 saksıya yerleştirdik” şeklinde konuştu.

TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI OLDU

Tıp ve kozmetiğin yanı sıra yağ üretim sektöründe de yaygın olarak kullanılan lavanta, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Hem doğa turizminin daha da zengin hale getirilmesi hem de tarımla uğraşan çiftçinin masrafsız bir aromatik bir bitki olan lavanta ile uğraşması amaçlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda Gürpınar ve Süngüllü Mahalleleri’nde vatandaşlar da lavanta dikimi gerçekleştirmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER