ÇİVRİL’DE ELMA HASADI BAŞLADI

Denizli’nin ‘elma deposu’ olarak bilinen ve 54 bin 706 dekar alanda üretimi yapılan Çivril’de üreticiler, ürünlerini toplamaya başladı.

ÇİVRİL’DE ELMA HASADI BAŞLADI

Denizli’nin ‘elma deposu’ olarak bilinen Çivril’de üreticiler, ürünlerini toplamaya başladı. Elma hasadına; Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Çivril Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü personeli ve üreticiler katıldı. Elma hasadına Ağustos, Eylül aylarında başlandığını ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, “Çivril ilçemizdeki 54 bin 706 dekar alanda 120 bin 839 ton elma üretimi yapılmaktadır. Elma üretiminin yüzde 70’i tüccar tarafından alınırken; yüzde 30’u soğuk hava depolarına konulmaktadır. Bu hasat sezonunun üreticilerimize bereketli, bol kazançlı bir hasat sezonu diliyorum” dedi.

“70 BİN 200 DEKARDA
142 BİN 784 TON ELMA ÜRETİMİ YAPILIYOR”
Denizli’de yapılan elma yetiştiriciliği hakkında bilgiler aktaran Erkaya, şunları söyledi: “Elma yetiştiriciliği; uygun iklim, arazi, toprak yapısına göre birçok ilçemizde yapılmaktadır. Çivril, Çameli, Buldan, Merkez, Tavas, Çal ve Baklan İlçeleri’nde toplam 70 bin 200 dekar alanda 142 bin 784 ton elma üretimi yapılmaktadır.

İlimizde yapılan elma yetiştiriciliğinde ana ürün olarak genellikle Golden delicious ve Starking delicious artık klasik çeşitler arasında yer almaktadır.
Elma sofralık olarak tüketilmesiyle birlikte meyve suyu, çay, reçel, tıbbi bitki, marmelat, sirke, hoşaf, komposto, püre ve cips olarak değerlendirildiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. İlimizde Entegre ve Erken Uyarı çalışmaları yapılmaktadır. Entegre ve tahmin uyarı çalışmaları sonucunda gereksiz ilaç kullanımı ve çevre kirliliği önlenmesine, doğal dengenin korunmasına, ilaçlama sayısına bağlı olarak düşük maliyetli, kaliteli ve güvenilir gıda üretimine katkıda bulunulmaktadır.”

“YILLIK 250 TONLUK ÜRETİMİMİZ VAR”

16 yıl Almanya’da yaşadıktan sonra memleketi Çivril’e gelerek elma yetiştiriciliği yapan İbrahim Büyükkal “Elma yetiştiriciliği severek yaptığımız bir iş,  yıllık olarak 250 tonluk bir üretimimiz var. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün vermiş olduğu ilanlara hareket ediyoruz. Teknik olarak da yardım alıyoruz. Ağırlıklı olarak Braeburn, Golden delicious, Granny Smith cinsi elma üretiyoruz. Elma pazarında bu yıl ihracattan kaynaklanan bir hareketlilik var. Bu yılın geçen yıllardan daha iyi ve başarılı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER