Çivril’de elma iç kurdu için tarla günü

Denizli’nin Çivril İlçesi’nde elma iç kurdu zararlısına karşı Biyoteknik Mücadelede çeşidi olan 'Şaşırtma Tekniği'nin benimsetilmesi için Atasay Özer’e ait tarlada ‘Tarla Günü’ düzenlendi.

Çivril’de elma iç kurdu için tarla günü

Çivrilli üretici Atasay Özer’e ait 50 dekarlık elma bahçesinde 'Şaşırtma Tekniği' yöntemiyle ilaç kullanmadan elma iç kurdunun zararının ortadan kaldırılması için Tarım Orman İl Müdürlüğü ve özel bir firmanın ortaklaşa hazırladıkları projenin sonuçlarının tanıtılması ve benimsenmesi için 'Tarla Günü' düzenlendi. Tarla gününe; Tarım Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Belediye Başkanı Niyazi Vural, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Tevfik Turanlı, Firma yetkilisi Dr. Fatma Özsemerci, Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, Şube/İlçe Müdürleri, üretiminin yoğun olduğu ilçelerden üretici ve teknik elemanlar katıldı. İlaçlamanın zararlarına dikkat çekten Belediye Başkanı Niyazi Vural; “Yaşadığımız bu toprakların 7 bin yıllık bir geçmişi var. Sağlıklı bir gelecek için, üretimde mümkün olduğunca az ilaç kullanılmalı. Biyoteknik ve biyolojik mücadelelerin yaygınlaştırılması ile toprağın, ağaçların, meyvelerin ve neticesinde bizden sonraki nesillerin daha güzel bir dünyada daha sağlıklı yaşaması sağlanabilir” diye konuştu.

“ELMA ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE 6’NCI, EGE’DE BİRİNCİYİZ”

İlçenin tarımsal üretimi hakkında bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya; “Bu tarla gününün gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 1985 yılından beri bu teşkilattayım. En büyük hedefimiz; tarımsal üretimde girdi maliyetlerini azaltarak kaliteyi arttırmaktır. Denizli olarak 71 bin dekar alan ve 289 bin ton elma üretimi ile Türkiye elma üretiminin yüzde 5’ini sağlayarak 6’ncı sırada, Ege Bölgesi’nde elma üretiminin yüzde 60’ını gerçekleştirerek birinci sırada bulunmaktayız. Çivril 56 bin dekar alan ve 267 bin ton elma üretimi ile 1’inbi sırada bulunmaktadır. Bu projenin Denizli’de uygulanmasının en büyük nedenlerinden birisi elma üretiminde önde gelen illerinden birisi olmamızdandır. Bakanlığımızın destekleri, İl Müdürlüğümüz ve enstitülerimizin gayretleriyle bu tarz projeler devam edecektir” dedi.

ÜRETİCİ MEMNUN

Şaşırtma tekniğinde dişi elma iç kurdunun yaydığı ve çiftleşmeyi engelleyen ‘feromon’ların salgıladıkları koku ile elma, armut, ayva ve ceviz bahçelerinde yoğun koku bulutu oluşturulduğunu belirten Enstitü Müdürü Dr. Tevfik Turanlı; bu koku bulutunda erkeklerin dişileri bulamadığı ve çiftleşmenin gerçekleşememesinden dolayı dişilerin yumurtalarını meyvelere bıraksalar bile içinden larva çıkamadığı iç kurdu zararının oluşmadığını ifade etti. Uygulanan yöntemle sezonda elma iç kurduna karşı sadece 1 ilaçlama yaptığını söyleyen üretici Atasay Özer, yöntemden memnun kaldığı ve önümüzdeki sezonda şaşırtma tekniğini uygulamaya devam edeceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205