ÇİVRİLLİ BALIKÇI KADINLAR, AĞ ÖRÜYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından finanse edilen, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nün uzman desteği ile Çivril İlçesi’nde yürütülen ‘Işıklı Gölünün Balıkçı Kadınları’ projesi kapsamında eğitimlere katıla kadın kursiyerlere sertifikaları verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nca destekleme programına alınarak finanse edilen, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nün uzman desteği ile Çivril İlçesi’nde yürütülen ‘Işıklı Gölünün Balıkçı Kadınları’ projesi uygulamaya konuldu. Projeye katılım sağlayan kadın kursiyerlere sertifika töreni düzenlendi.

Törene Vali Yardımcısı V. Vefa Kaya, Baklan İlçe Kaymakamı Onur Yeniay, Çivril Belediye Başkanı Gürcan Güven, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Törende konuşan Denizli Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Yılmaz Erkaya; “Yapılan proje ile su ürünleri avcılığı sektöründe kadınlara yönelik istihdamın ve ekonomiye olan katkısının artırılması konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.

Kırsal alanda yapılan geleneksel aile balıkçılığında kadın kardeşlerimizin de adını ön plana çıkartan örnek bir projedir. Uygulanan projenin balıkçılıkla geçimini sağlayan başta yöre halkına olmak üzere, İlimiz su ürünleri sektörüne hayırlı olmasını dilerim. Uygulanan proje ile bölgedeki kadınların bilgi ve becerilerinin geliştirilerek, hem kendi balık ağı ihtiyaçlarını kendilerinin örmesi hem de ördükleri ağları ülkemizdeki diğer avlak sahalarındaki balıkçılara pazarlayarak aile ekonomilerine katkı sağlamaları hedeflenmiştir. Eğitim süresince kadınlarımıza; çevre dostu sürdürülebilir balıkçılık, su ürünleri mevzuatı, sazan ve turna balığı için ağ örme, donatımı ve ağ tamiratı konusunda uygulamalı eğitimler verilmiştir. Eğitim sonunda Isparta ilinde bulunan Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne teknik gezi düzenlenerek Enstitü laboratuvarları ve yürütülen bilimsel çalışmalar hakkında kadın kursiyerler bilgilendirilmiştir” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER