CNN Türk’te Buket Aydın sordu, Nihat Zeybekci yanıtladı - Yazı Dizisi 2

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, CNN TÜRK'te yayımlanan 40 programında Buket Aydın'ın sorularını yanıtladı. Zeybekci, “Eşim benim kabul olmuş dualarımdır. 30 yıldan beri muhteşem bir aile hayatımız var. Ve bu Ayşen hanım sayesinde böyledir” dedi.

CNN Türk’te Buket Aydın sordu, Nihat Zeybekci yanıtladı - Yazı Dizisi 2

EŞİMİ ELEŞTİRECEK HİÇBİR ŞEYİM YOK, AMA ONUN BANA VARDIR

CNN TÜRK BUKET AYDIN: Eşinizin size en büyük eleştirisi nedir?

NİHAT ZEYBEKCİ, “Eşim benim kabul olmuş dualarımdır. 30 yıldan beri muhteşem bir aile hayatımız var. Beni en eleştirdiği şey çabuk parlamam. Ama çok sabırlı bir insanım ben. Kendimi çok kaptırırım, belki onu çok eleştirir. Bir şeyin başına geçtiğim zaman o kadar kaptırır, o kadar adarım ki her şeyi unuturum. Siyaset yapan birisi olarak ailemizi, çocuklarımızı, işimizi ihmal ediyoruz. Eşimi ne kadar övsem azdır. Ailemizi bir arada tutan, çocuklarımızı büyüten, yetmedi işimize de bakan eşimdir. Benim onu eleştirecek hiçbir şeyim yoktur, ama onun bana vardır.”

CNN TÜRK BUKET AYDIN: İzmir gibi büyük bir şehrin ulaşım problemini nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?

NİHAT ZEYBEKCİ, “İzmir'deki problem Denizli ile kıyaslanmaz ama Denizli'de bunu çözerek geldik. Metropol nüfusu olarak bakarsak da İzmir dört kat daha büyük bir şehir. İzmirlilerden dinlediğimiz bir numaralı problem trafik, yolların kalitesi ve insanların trafikte geçirdikleri zaman ve ulaşımla ilgili insanları çileden çıkartan ortamlar. İlk göreve geldiğimiz andan itibaren 2 yıl içinde 28 tane köprülü kavşak ve battı-çıktı ile bunu çözeceğiz. İzmir'de otopark problemleri en önemli problemlerden bir tanesi. Burası ilk yürüdüğümüz alanlardan birisi olacak. Raylı sistemle ilgili şu anda Karşıyaka ve Alsancak'ta durun ayrı ayrı iki çizgi halindeki tramvay hattını, Bayraktar üzerinden Çiğli'ye kadar U gibi tam fonksiyonel uzatacağımız düzenlememiz olacak. İZBAN hattı var. Büyükşehir belediyesi ile Devlet Demiryolları'nın ortak çözdüğü bir projedir. 70 kilometrelik ilave bir İZBAN hattımız, 46 kilometrelik 2'nci çevre yolu, MESCO ile ilgili yaklaşık 40 kilometrelik bir ilave gibi İzmirimizin trafiğini rahatlatıcı ama en önemlisi şu anda vatandaşlarımızı rahatsız eden yolların kalitesi, çukur hale gelmiş olan yollardaki altyapıyla ilgili düzeltmesini yapacağımız şeylerden biri olacak. Çok net bir şekilde 2 yıl içerisinde rahatlamayı vatandaşlarımıza göstereceğiz.”

CNN TÜRK BUKET AYDIN: Sizce belediyecilik anlamında İzmir'in en büyük eksiği ne?

NİHAT ZEYBEKCİ, “21. yüzyılın Türkiye'si, dünyası ve 21. yüzyıla hazırlanan o muasır medeniyet yolculuğunda şehirler yarışındaki İzmir'e hiç yakışmayan problemler var. Bir katı atık. İki atık suyla ilgili. Üç hava kirliliğiyle ilgili. Dört trafikle ilgili. Katı atık sorunu İzmir'e yakışmıyor. 4 buçuk milyon bir şehrin katı atığını modern depolama yerine vahşi şekilde tabiata, dağlara, derelere atan bir şehir var. Bunu kimseyi suçlamak için söylemiyorum. Bunu bir realite, resim olarak görüyorum. Bu artık Türkiye'de gerilerde kalması gereken bir problem. Biz bunu 1 buçuk sene içerisinde sıfır atık, gerek evlerde ayrıştırarak ekonomiye kazandırma, modern depolama, sızan suyun dahi arıtılarak tabiata verildiği, üzerinde enerji ürettiğimiz bir hale getireceğiz. İzmir'de yağmur suları tamamen kanalizasyona verildiği için televizyonlarda gördüğümüz, İzmirlilerin belki bıktığı o görüntüler, kanalizasyonların taştığı, sel sularına dönüştüğü bir problem var. Biz yağmur sularının kanalizasyona gitmesini engelleyerek bunu çözeceğiz. Arıtmayla ilgili düzeltmelerimiz olacak. Şehrimizin bu modern dünyaya yakışmayan problemlerini ortadan kaldıracağız. Tabii ki arkasından trafik, hava kirliliği, doğalgazın gitmediği yerlerle ilgili çalışmalarımız var. Yeşil alanlarla ilgili de şehrimizde çok önemli şeyler var.”

İZMİR ŞEHİR OLARAK YENİDEN; TÜRKİYE’NİN “İKİNCİ BÜYÜK EKONOMİSİ” OLMALI

CNN TÜRK BUKET AYDIN: İzmirlileri hangi projenizle ikna etmeyi düşünüyorsunuz?

NİHAT ZEYBEKCİ, “İzmirle ilgili projerimizi bir lansmanla 10 başlık altında sunduk. 10 başlık altında 150 tane tekil projelerimiz var. Şehrimizde maalesef yeşil alanla ilgili çok büyük sıkıntı var. Şehrimizde insanlar 'Hadi gidelim.' dediklerinde sadece Kordon, Balçova, Karşıyaka'daki Bostanlı sahilleri var. İnsanlarımıza 5 yıl içerisinde şuandaki yeşil alanları 10 katına çıkararak, şehrin muhtelif yerlerinde İzmir bahçeleriyle, Millet bahçeleriyle, gerek sporlarını yapabildikleri, gerek vakit geçirebildikleri, çocuklarını rahat olarak gezdirebildikleri milyon metrekarelik yeşil alanlar yapacağız. Bir de ayrıca çocuklarımız ve gençlerimiz için o kadar kısır bir alandayız İzmir'de. İzmir'in çocukları maalesef 'Şampiyonlar İzmir'den çıkar' sloganımıza tam aykırı bir şekilde. Yüzme yarışları için başka şehirlere gidiyorlar. Her 25 bin nüfusun olduğu yerde çocuklarımıza kapalı spor salonları, her 50 binin olduğu yerde de yanına yüzme havuzu koyacağız. 20 bin kadınımıza iş imkanı istihdam edecek bir projemiz var. Bu projeyi hayata geçireceğiz. İzmir bir tarım şehri. Tarımsal gayrisafi milli hasılada Türkiye'de şu anda ikinci. Süt üretiminde birinci. Bu konularda İzmirimizin kendi markalarını çıkarması için çok önemli projelerimiz var. İzmir'in gerek futbol, gerek diğer branşlarında alanlara ihtiyacı var. Mevcut Atatürk stadımızın olduğu yere dünya standartlarında, son derece teknolojik, Türkiye'nin belki en önemli olimpiyat stadını yapacağız. Yine yakın bir yere Türkiye'nin ilk velodromunu bisiklet yarışları ve atletizmin tüm yarışlarının yapılabildiği bir yer yapacağız. Bilim teknoloji ve yazılım vadisi projemiz var. Burası dünyanın en avantajlı teşviklerinin olduğu yer olacak. İzmir'de turizm kapasitemizi de artırmak istiyoruz. İzmir maalesef 4 ve 5 yıldızlı yatak kapasitesinde Antalya'nın 20'de biri civarında. Hedefimiz 5 yılda en az bunu iki katına çıkarmak. İzmir ekonomi olarak geri giden bir şehrimiz. 1997'de Türkiye'nin 2'nci büyük ekonomisi, Türkiye'nin şu anda 3'üncü büyük ekonomisi. Bu hızla giderse Kocaeli, Bursa, Antalya, İzmir'i geçecek. İzmir'de pastayı, işi büyütmek, gençlerimize yeni iş alanları açmak gibi projelerimiz var.”

CNN TÜRK BUKET AYDIN: "AK Parti'nin İzmir'i kaybedeceği ortada. Nihat Zeybekci buradan belediye başkan adayı olarak siyasi kariyerini bitiriyor. AK Parti, Nihat Zeybekci'nin ağzına bir parmak bal çalıyor" gibi eleştiriler var. Bunlara nasıl cevap verirsiniz? Sizin İzmir'de kazanmakla ilgili çekinceleriniz var mı? İddia edildiği gibi AK Parti'nin en çok zorlanacak belediye başkan adayı siz misiniz?

0 ZEYBEK 31 MART AKŞAMI KONAK MEYDANI’NDA OYNANACAK..

NİHAT ZEYBEKCİ, “Ben zoru seven bir insanım. O anlamda kimsenin şüphesi olmasın. 2004 seçimlerinde biz 3 Mart'ta seçim kampanyasına başladığımızda anketler yüzde 26.4 AK Parti'yi, yüzden 39 da CHP'nin adayını gösteriyordu. 24 gün sonra 28 Mart akşamı biz Denizli'de yüzde 51 buçukla seçimi bitirdik. Ben İzmir'de Nihat Zeybekci'nin ağzına bir parmak bal çalındığını değil, hakikaten çok büyük bir fırsat konulduğunu düşünüyorum. İzmir'de sloganımız şöyle; 'Oyunuzu siyasi partilere değil, oyunuzu ideolojik mazeretlere değil, oyunuzu İzmir'in zamanını çalmakla ilgili ideolojik örtülere değil, oyunuzu İzmir'e verin diyorum. Oyunuzu kendinize verin. Oyunuzu çocuklarınızın geleceğine verin. Onun için İzmir, 31 Mart seçimlerinde oyunu İzmir'e verecektir. Oyunu İzmir'in projelerine verecektir. Oyunu İzmir'e samimi bir şekilde yaklaşan, İzmir'in sorunlarını çözüme götürecek olan samimiyete ve tecrübeye oy verecektir. '31 Mart akşamı o zeybek Konak Meydanı'nda oynanacak' diyoruz. 31 Mart akşamı inşallah Türkiye'de herkes İzmir'i konuşacak.”

CNN TÜRK BUKET AYDIN: "31 Mart gecesi en çok konuşulan şehir İzmir olacak" diyorsunuz. Neden 31 Mart gecesi en çok konuşulacak şehir İzmir olacak?

31 MART GECESİ EN ÇOK KONUŞULAN ŞEHİR İZMİR OLACAK

NİHAT ZEYBEKCİ, “Çünkü İzmirliler İzmir'e sahip çıkacak. Çünkü İzmirliler artık bahanelere mazeretlere prim vermeyecek. İzmirliler artık son 20 yılda patinaj yapan değil, hatta geri giden bir şehirle ilgili kesinlikle hassasiyetlerini dile getiriyorlar. İzmir'in sokaklarında yürürken inanın bana bütün siyasi partiler, AK Partilisi, CHP'lisi, MHP'lisi, HDP'lisi, İYİ Partilisi kim olursa olsun. İzmir'de ideolojiyi ön plana koymayan, İzmir'i ideolojiye kurban etmeyen bir anlayıştaysa eğer, inanın bana son derece samimi bir şekilde bu seçim kampanyasına yaklaşıyor. Bize o şekilde yaklaşıyor ve 31 Mart akşamına kadarki süreçte televizyon programlarına bakıyorum. Genel itibariyle İzmir sanki başka bir şekilde değerlendiriliyor. Onlara da diyorum ki '31 akşamı en çok İzmir'i konuşacaksınız.' 31 Mart akşamı bir İzmir destanı yazılacak. 31 Mart akşamı Türkiye'ye güneş İzmir'den doğacak. Onun için tabi ki en çok konuşulan şehir olacak. Çünkü İzmirliler İzmir'e sahip çıkacak. İzmirliler kendilerine sahip çıkacak. İzmirliler bu sefer siyasi partililere değil, İzmir'e oy verecekler. Tabi ki ben kendi partime veya Cumhur İttifakı olarak da altında yer aldığımız amblemden de gurur duyuyorum. AK Parti'ye oy verecekler ama sonuçta İzmir kazanacak. İzmir'in kazandığını da 1 Nisan itibariyle başlayacak hizmet seferberliğiyle anlayacağız. Onun için 31 Mart'ta en çok İzmir konuşulacak.”

YARIN; “SOYER, 12 EYLÜL’DE YAPILAN HERŞEYİ REDDEDİYORUM, DEMELİ”

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211