ÇOBAN, “ABD KRİZİNE KARŞI HALKIN DİRENİŞİ VE DAYANIŞMASI ÖRGÜTLENMELİDİR”

Rahip Andrew Brunson ile başlayan ABD-Türkiye krizi ve dövizde yaşanan yükselme hakkında yazılı basın açıklamasında bulunan Özgürlük ve Dayanışma Partisi Denizli İl Başkanı Orhun Çoban, krize karşı halkın direnişinin ve dayanışmasının örgütlenmesi gerektiğini söyledi.

ÇOBAN, “ABD KRİZİNE KARŞI HALKIN DİRENİŞİ VE DAYANIŞMASI ÖRGÜTLENMELİDİR”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Denizli İl Başkanı Orhun Çoban,Rahip Andrew Brunson ile başlayan ABD-Türkiye krizi ve dövizde yaşanan yükselme hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu. Krize karşı halkın direnişinin ve dayanışmasının örgütlenmesi gerektiğini belirten Başkan Çoban, “Türkiye, ekonomisi derin bir krizin içindedir. 16 yıldır ülkemizi adım adım krize sürükleyen AKP’nin uyguladığı neoliberal politikalar bugün sürdürülemez bir noktaya gelmiş, ülkemizi telafisi zor ekonomik krize taşımıştır. Türkiye, yüksek işsizliğin yanında yüksek enflasyon ve yüksek faiz ile milli gelirde daralma sürecine girmiştir. Dış borçlar 466 milyar Dolar’ı aşmış, cari açık milli gelirin yüzde 6’sına ulaşmış, enflasyon yüzde 15’i geçmiş, faiz yüzde 25’lere yaklaşmıştır. İç ve dış gelişmelere oldukça kırılgan hale getirilen ekonomimizde Türk Lirası tek bir günde yüzde 25 değer kaybeder hale gelmiştir. Ekonomimiz halkımızın birikimleri ve gelirlerini eriterek milyarlarca dolar kazanan spekülatörlerin çıkarlarına terk edilmiştir” dedi.

“ÖZEL SEKTÖRÜN BORÇLARININ KAMU TARAFINDAN GARANTİ EDİLMEMESİ GEREKİR”
Krizin her krizde olduğu gibi, yine halkın birikimleri üzerinden aşılmaya çalışıldığını belirten Başkan Çoban, şu görüşlere yer verdi:“Dünyada Dolar’ın bol, döviz kredilerinin ucuz olduğu dönemde sınırsızca ve sorumsuzca borçlanılmış, elde edilen kaynaklar ise, istihdam ve döviz geliri getirmeyen, yeterince katma değer üretmeyen inşaat-gayrimenkul gibi rant faaliyetlerinde kullanılmıştır. Döviz kurundaki artıştan doğan zarar, zamlar aracılığı ile doğrudan halkın omuzlarına yüklenirken, ücretler ve birikimler enflasyona karşı korumasız bırakılıyor. Son günlerde ekonomide yaşananları ABD’ye veya esrarengiz dış güçlere havale eden açıklamalarla krizin manipüle edilmeye çalışıldığı açıktır. Kaldı ki, sorumlu tutulan kreditörlerdir ve AKP döneminde en fazla borç alınan kesimdir. Ülkemizin muhtaç bırakıldığı uluslararası finans sermayesi krizin sorumlularının başında gelmektedir. Özel sektörün borçlarının 2001’deki gibi kamu tarafından garanti edilmemesi gerekir. Yükün borçlular ve alacaklılar arasında paylaşılmasından başka çözüm yoktur.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER