Çoban; “Çözüm gıda egemenliğini sağlamakta”

Türkiye’deki gıda fiyatlarının yükselişini önlemek amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla hayata geçirilen ‘Tanzim Satış Uygulaması’ hakkında açıklama yapan Özgürlük Dayanıma Partisi (ÖDP) İl Başkanı Orhun Çoban, “Tanzim satışlar çözüm değil, bir aldatmacadır. Çözüm gıda egemenliğini sağlamaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla gıda fiyatlarındaki artışı önlemek amacıyla başlatılan ‘Tanzim Satış Uygulaması’ devam ediyor.

Tanzim satışların yeniden gündeme gelmesi ile olarak açıklama yapan Özgürlük Dayanıma Partisi Denizli (ÖDP) İl Başkanı Orhun Çoban, “Bir seçim yatırımı olarak devreye sokulan ‘Tanzim Satış’ ile krizin ve şimdi de gıda fiyatlarının yükselmesinin arkasındaki yanlış tarım politikalarının üzerini örtmeye çalışıyor. Ucuz gıdaya erişebilmek için bugün ülkenin pek çok yerinde oluşan kuyruklar ülkemizin kan ağlayan gerçeğinin acı bir fotoğrafıdır.Tarımın girdileri artık çokuluslu şirketlerin denetimindeydi ve girdi fiyatlar giderek yükseldi. Ürün desenimiz şirketlerin isteği doğrultusunda değiştirildi, ürün çeşitliliğimiz daraltıldı. Üreticilerin ürünlerini piyasada koruyacak, piyasa düzenlemesi yapacak kurumlar yok edildi. Üstelik hasat dönemlerinde üreticileri terbiye etmek için ithalat yapıldı. Bütün bunların sonucunda ürün fiyatları giderek arttı.Çözüm olarak tanzim satışlar bulundu. Tanzim satışlar çözüm değil, bir aldatmacadır. Çözüm gıda egemenliğini sağlamakta. Sağlıklı, zehirsiz, ucuz gıdalara ulaşmamızın ancak şirketlerin gıda sistemine karşı halkın gıda sistemini yani Gıda Egemenliği’ni sağlamaktır. Üretici ve tüketici kooperatifleri, ekolojik köylü pazarları gibi üreticilerle gıdaya ihtiyaç duyanların birlikte hareket edecekleri örgütlenmeleri yaratmaktır” dedi.

UMUT AYANA

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211