“ÇOCUĞUMUZA CİNSEL EĞİTİM VERMEMİZ GEREKİYOR”

Son günlerde Türkiye gündemini sıkça meşgul eden çocuk istismarı konusunda açıklama yapan Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Merve Aktaş Terzioğlu, “Aileler çocuklara bu durum gerçekleşmeden uygun önerilerini ve eğitimi vermesi lazım. Çocuğumuza anlayabileceği şekilde özel yaşına göre cinsel eğitim vermemiz gerekiyor” dedi.

“ÇOCUĞUMUZA CİNSEL EĞİTİM VERMEMİZ GEREKİYOR”

Son dönemde sıkça gündeme gelen çocuk istismarı hakkında açıklama yapan Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Merve Aktaş Terzioğlu, ilk olarak cinsel istismarının anlamı hakkında konuştu. Dr. Terzioğlu, “Cinsel istismar; sadece ‘tecavüz’ olarak algılanıyor. Ama istismar çocuğun herhangi uygunsuz bir yerine dokunmak, pornografik video izletmek, öpmek, cinsel içerikli davranışlarda bulunmak, laf atmak, çocuğun karşısında ya da çocuğu soymak gibi şeyler cinsel istismara girer. Öncelikle bunları bilmek gerekiyor. Aileler çocuklara bu durum gerçekleşmeden uygun önerilerini ve eğitimi vermesi lazım. Çocuğumuza anlayabileceği şekilde özel yaşına göre cinsel eğitim vermemiz gerekiyor. Aile fertleri dahil buralara kimsenin dokunulamayacağı gibi uyarılarda bulunmamız gerekiyor. Herhangi rahatsız edici bir dokunuşa ‘hayır’ diyebilmeyi öğretmemiz gerekiyor. Böyle dokunuş olduğunda anne babaya çekinmeden söylemesini anlamamız lazım. Çocuktan herhangi bir geri dönüş geldiğinde ‘öyle bir şey olmaz’ diyerek kapatmamız gerekiyor. Çocuklar bu konularda yalan söylemiyor. Yüzde 100’e yakın kendini beyan ettiğini söylüyor. Çocuğun beyanı bizim için esas. 18 yaşın altındaki herkes bizim için çocuk. Karşı koymadı demek mümkün değil. Cezası her türlü olması gerekiyor” dedi.

“ERKEKLERDE DE BU TACİZ DURUMU OLUYOR”
Cinsel istismar konusunda  hukuki yollara başvurduklarının altını çizen Dr. Terzioğlu, “Bu durumda çocukların etkilenmemesi mümkün değil. Herkesin tepkisi farklı. Kimisi depresyona giriyor, kimisi ilaç almaya başlıyor. Sadece kızlarda olmuyor. Erkeklerde de bu taciz durumu oluyor. Çocukların cinsel içerikli oyunlar oynaması, bu konularda bilgi sahibi olması, cinsel içerikli konuşması bizleri şüphelendirmeli. Çocuğun gelişimine göre, istismarcının yakın biri olup olmadığına göre tepkiler değişecektir. Bu durumlarda profesyonellerden ciddi destek alması gerekiyor. Anne baba depresyona girerse çocuk bundan daha fazla etkilenecek. ‘Benim yüzümden oldu’ diyerek kendisini daha fazla üzecek. Ya da ev içerisinde herhangi bir ensest ilişkiyi gördüğünde; evden uzaklaşmak isteyecek. Hem ailenin dağılmasına neden olduğunu düşünecek. Hem de sevdiği biri tarafından bu duruma geldiği için kötü duruma gelecek. Etkilenmemek gibi bir durum söz konusu değil. İlaç tedavisi belli yaşlarda tabi ki olabilir. Öncelikli durum nedir bilmemiz gerekiyor. Hekim tespitine göre karar alırız. Çocuğun beyanı bizim için esastır. Çocuklarımızı bilgilendireceğiz. Eğer, çocuklar, hayvanlara bitkilere zarar veriyorsa; çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

İBRAHİM ALAYONT-DOĞAN AKŞİT 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER