ÇOCUKLAR DENİZLİ'NİN NABZINI RENKLİ KALEMLER GAZETESİ'NDE TUTTU

ÇOCUKLAR DENİZLİ'NİN NABZINI RENKLİ KALEMLER GAZETESİ'NDE TUTTU

Yapı Kredi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) iş birliği ile hayata geçirilen Renkli Kalemler Gazetesi’nin Denizli etabı tamamlandı. TEGV Denizli Deliktaş Öğrenim Birimi’nde, toplam 12 haftalık bir çalışmanın ardından hazırlanan Renkli Kalemler Gazetesi, ‘renklikalemler.org’ internet sitesinde yayına girdi.

A’dan Z’ye Çocuklar Tarafından Hazırlanan Gazete
Yeni Olay gazetesinden deneyimli gazeteci Yalçın Bağbozan’ın gönüllü olarak koçluk yaptığı proje kapsamında çocuklar, Denizli’de önemli buldukları olayları haberleştirdi. Gazetenin manşetini “Tarihi Kaleiçi Çarşısı Denizli’nin Hala Gözbebeği” olarak belirleyen minik gazeteciler, Denizli’nin turistik mekanları ve Denizli’nin yöresel dansı Tavas zeybeğini ele aldı. Sağlıklı beslenme konusunu da gazetelerinin sayfalarına taşıyan çocuklar, gazeteci koçları Yalçın Bağbozan ile de röportaj gerçekleştirdi.

İlk faz çalışmaları 2014’te başlayan Renkli Kalemler projesi, çocukların okuma-yazma alışkanlıklarını ve yaratıcı düşünme yeteneklerini artırmayı amaçlıyor. Renkli Kalemler sürecine katılan çocuklar, deneyimli gazetecilerin koçluğunda yaşadıkları şehirlerde gördükleri olayları haberleştirmeyi öğreniyor. Süreç sonunda çocuklar mizanpajından fotoğraflarına, haber içeriğinden tasarımına kadar kendi ürettikleri Renkli Kalemler isimli yerel gazetelerini kamuoyuyla dijital olarak paylaşıyor. Medya okuryazarlığı konusunda çocukları bilinçlendiren proje, çocukların özgüven kazanmalarına ve kendilerini özgürce ifade edebilmelerine de yardımcı oluyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER