Çocuklar PAÜ’de dolu dolu üç gün geçirdi

Pamukkale Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Sihirli Bilim Okulu etkinlikleri kapsamında çocuklar; bilimle, sanatla ve oyunlarla dolu dolu üç gün geçirdi. Etkinliklerin son gününde ise PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, etkinliklere katılan çocuklara katılım sertifikalarını takdim etti.

Çocuklar PAÜ’de dolu dolu üç gün geçirdi

Sihirli Bilim Okulu’nun ilk etkinlikleri, 28-30 Haziran 2021 tarihlerinde 7-12 yaş arası 36 çocuk ile Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Botanik Bahçesi’nde yüz yüze gerçekleştirildi. Etkinlik takvimi süresince 5 farklı alanda toplam 15 saat atölye çalışması yürütüldü. Doç. Dr. Fatma Taşkın Ekici’nin yürüttüğü Kodlama Atölyesi kapsamında kodlamaya giriş ve temel algoritma eğitimi verildi. Doç. Dr. Aslıhan Arslan Kartal eğitmenliğinde Fen Atölyesi kapsamında sihirli bilim, volkanik patlama ve kokulu taş etkinlikleri yapıldı. Dr. Öğretim Üyesi Esin Turan Güllaç’ın rehberliğinde Müzik Atölyesinde wak-a tab kullanılarak ritim çalışmaları yapıldı. Öğretim Görevlisi Havva Kutlu Ergür rehberliğinde Yaratıcı Okuma Atölyesi’nde masal ve hikâye üzerinde düşünsel okuma ve yaratıcı okuma çalışmaları gerçekleştirildi. Araştırma Görevlisi Serkan Aytekin rehberliğinde drama atölyesinde donuk imge, pandomim ve canlandırma teknikleri ile çalışmalar yapıldı. Merkez Müdürü Doç. Dr. Fatma Taşkın Ekici, Çocuk Üniversitesi’nin bu yıl başlangıç etkinliği olan Sihirli Bilim Okulu’nun, pandemi süreci sonrasında çocuklara yaparak yaşayarak öğrenme fırsatı sunan ortamlar sağladığını ve etkinliklere çok fazla talep olduğunu söyledi.

“Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Sihirli Bilim Okulu etkinlikleri ile kodlama, fen, müzik, yaratıcı okuma ve drama atölyelerinde gerçekleşen çalışmalar sayesinde çocuklarımıza eğlenceli öğrenme ortamları sunuldu. Farklı alanlarda toplamda 15 saat atölye çalışması yürütülen Sihirli Bilim Okulu etkinliklerimiz aynı zamanda çocuklarımızın küçük yaşta bu etkinliklere üniversite içinde katılmaları ve onları gelecekte yükseköğretimde başarılı kılmanın da güzel bir yoludur. Çocuklarımıza olan başlıca sorumluluklarımız arasında milli ve evrensel değerleri benimsetmek, bilimsel yöntemler, etkinlikler ve projeler üreterek çocukları merak edip keşfetmeye yönlendirmek, doğaya, çevreye, topluma, sanata duyarlı, yaratıcı, girişimci bireyler yetiştirmek olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda, çocuk üniversiteleri örgün eğitime destek ve katkı sağlayan çok önemli bir kuvvettir. PAÜ Çocuk Üniversitesi; eğitim programlarına katılan çocuklarımızı, gençlerimizi üniversite çatısı altında bilim ve bilim insanlarıyla, sanat ve sanatçılarla karşılaştırmak ve kendi yeteneklerinin farkına varmalarını sağlamak, sevecekleri mesleği keşfetmeleri ve özgüvenli mutlu bireyler olmalarını sağlamanın peşindedir. Sihirli Bilim Okulu etkinliklerinin planlanması ve gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Doç. Dr. Fatma Taşkın Ekici Hocamız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitemizi çok sayıda çocukla buluşturan ve onların hayatına dokunmamıza destek olacak bu etkinliklere yoğun katılımları sebebiyle geleceğimiz olan çocuklarımıza, ailelerine ve değerli misafirlerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.”

Çocuklar dolu dolu üç gün geçirdi

Bilimle, sanatla ve oyunlarla dolu dolu üç gün geçiren çocuklar, sertifika töreninde sergiledikleri müzik dinletisi ve dans koreografisi ile davetlilerden büyük beğeni aldı. Gerçekleştirilen sertifika töreninde PAÜ Çocuk Üniversitesi Sihirli Bilim Okulu etkinliklerine katılan çocuklara sertifikaları Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Necip Atar ve Prof. Dr. İbrahim Kısaç, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Selçuk Burak Haşıloğlu ve Doç. Dr. Fatma Taşkın Ekici tarafından takdim edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER