“ÇOCUKLARIMIZIN HAYALLERİ İÇİN LGS YIKIMINA KARŞI ÇIĞLIK OLALIM”

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan Denizli Öğrenci Veli Derneği  (Veli-Der) Başkanı Hüseyin Savaş İnbaşı, “sınav sistemi yıkımına karşı herkesi çocuklarımıza ses olmaya çağırıyoruz. Çocuklarımızın hayalleri için LGS yıkımına karşı ses ol, çığlık ol. Birlikte başarabiliriz” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN HAYALLERİ İÇİN LGS YIKIMINA KARŞI ÇIĞLIK OLALIM”

Denizli Öğrenci Veli Derneği  (Veli-Der) Başkanı Hüseyin Savaş İnbaşı, Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. Bu yıl çocuklara yaşamları boyunca unutamayacakları ağır bir travma yaşatıldığını söyleyen Başkan İn başı, “Çocuklarımızın en güzel yıllarının, geleceklerinin şıklar üzerinden tarif edildiği, bilimin, sanatın, felsefenin, edebiyatın, sporun yok sayıldığı bir eğitim sistemi inşa edildi. 91 bin 687 öğrenci açıkta kaldı, 162 bin 209 öğrenci özel okula mecbur bırakıldı, yüzde 10'luk dilime giren 428 bin öğrencinin yüzde 70' i merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleşemedi, 92 bin 10 öğrenci yazmak zorunda bırakıldıkları 4. ve 5. tercihlerine yerleştirilerek istemedikleri okullarda okumak zorunda bırakıldı. Yaşanılanların sorumlusu çocuklarımız değil bu eğitim sistemini, sınav sistemini yaratanlardır. Milli Eğitim Bakanlığı'nı acilen sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'na çağrımızdır; Merkezi sınav ile yerleşmeye hak kazanan 428 bin öğrencinin yüzde 70'i tercihlerine yerleşememiştir. Yerel yerleştirmede de merkezi sınav puanı ve okul başarı puanı öncelikli olarak değerlendirilmediği için 300 bini aşkın öğrenci ya açıkta kalmış, ya da okul türü dayatması nedeniyle açıkta kalma kaygısı ile istemediği okul türlerine yerleşmek zorunda bırakılmıştır. Merkezi sınav ile öğrenci olan okulların kontenjan sayısı arttırılmak zorundadır. Bu okullar da öğrencilerin öncelikli tercihleri olan fen, anadolu, sosyal bilimler liseleridir. Fen ve anadolu liselerinin kontenjanları arttırılmalı ve yeni kontenjanlar il il, okul okul kamuoyu ile paylaşılmalıdır. İmam hatip liseleri ve meslek liseleri anadolu lisesine dönüştürülmelidir. Güzel sanatlar, sosyal bilimler, spor liselerinin kontenjanları arttırılmalıdır. Kılavuzda değişiklik yapılmalı, adil ve bilimsel, pedagojik olmayan adres (ev/ortaokul) sınırı, devamsızlık, yaş dayatması kaldırılmalıdır.

Her öğrencinin istediği okulda eğitim görme hakkı vardır. Tüm çocuklarımızın istediği okula yerleşmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda yönetmelik,1. yerleştirme kılavuzu ve son olarak nakil kılavuzu ile birlikte yerleştirmelere dair üç ayrı metin ortaya çıkmış ve hukuki boşluk oluşmuştur. Çocukları mağduriyet yaşayan tüm velilerin dava açma hakkı vardır. Veli Der olarak tüm velilere, çocuklarımızın geleceğinden endişe duyan herkese çağrımızdır;

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından itibaren 10 gün içersinde mağduriyet yaşayan çocuklarımızın velileri itiraz dilekçesi verebilir, dava açabilir. Son gün 09 Ağustos’tur. Çocuklarımızın en temel hakkı olan eğitim hakkı için tüm velileri çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Laik, kamusal, bilimsel eğitimi inşa etmek, çocuklarımızın hayallerine sahip çıkmak bizim elimizde... Memleketin her yerinde sınav sistemi yıkımına karşı herkesi çocuklarımıza ses olmaya çağırıyoruz. Çocuklarımızın hayalleri için LGS yıkımına karşı ses ol, çığlık ol. Birlikte başarabiliriz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER