ÇÖLYAK DERNEĞİ GLÜTENSİZ AŞURE DAĞITTI

Çölyak Derneği Denizli Şubesi, Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği düzenledi. Aşurenin temel malzemelerinden olan buğdayı tüketemeyen Çölyak hastaları için alternatif olarak aşurede kepekli pirinç kullanıldı.

Muharrem ayının gelişi nedeniyle Çölyak Derneği Denizli Şubesi tarafından aşure etkinliği düzenlendi. Denizli Berberler Odası’nda gerçekleştirilen aşure dağıtımına; Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, PAÜ Hastanesi Çocuk Gastrolojı Uzmanı Doç.  Dr. Halil Kocamaz, Denizli Berberler Odası Başkanı İdris Ağılönü, Çölyak Derneği Başkanı Türkan Gülsevin Satır ve dernek üyeleri katıldı. Aşurenin temel malzemelerinden olan buğdayı tüketemeyen Çölyak hastaları için alternatif olarak aşurede kepekli pirinç kullanıldı. Aynı zamanda buğday unu da tüketemeyen dolayısıyla gözlemeye hasret kalan Çölyak hastaları için glütensiz undan gözleme de yapıldı.

“AMACIMIZ; ÇÖLYAK HASTALIĞI’NA FARKINDALIK OLUŞTURMAK”
Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Çölyak Derneği Denizli Şube Başkanı Türkan Gülsevin Satır; “Üyelerimize glütensiz ürünlerle yaptığımız gözleme ve kepekli pirinçten pişirdiğimiz aşuremizi dağıttık. Üyelerimizle birlikte çok güzel bir gün geçirdik. Bir sonraki etkinliğimiz lokma dağıtımı olacak. Çölyak hastalığına farkındalık oluşturmak ve glütensiz ürünlerin kullanımını arttırmak amacıyla etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz. Denizli’de Çölyak hastalığını ve glütensiz beslenmeyi bilmeyen kalmayacak” dedi.

REKTÖR BAĞ’DAN GLÜTENSİZ EKMEK TEMİNİ SÖZÜ
Etkinliğe katılan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, derneğin talebi üzerine; Çölyak hastaları için üniversitenin makul bir ücretle haftada iki kez glütensiz ekmek temin edebileceği sözünü verdi.  Çölyak Derneği Denizli Şube Başkanı Türkan Gülsevin Satır, Rektör Bağ’a destekleri için teşekkür etti.

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER