‘Çorap Parası’ yüzünden eşinden boşandı, kendi işini kurdu

Denizli’de eşi ile 10 yıl önce 1 TL’lik çorap parası yüzünden boşanan 57 yaşındaki Ümmü Akça, hayattan kopmayıp, evinde ördüğü ürünleri pazarda satıp, hem kendi sigorta primini ödeyip emekli oldu hem de kızını üniversite okutup evlendirdi. Şişlerle sadece örgü değil hayatını da ören Akça, yaptığı ürünlerle eşine az rastlanan örnek bir yaşam öyküsünü imza attı.

‘Çorap Parası’ yüzünden eşinden boşandı, kendi işini kurdu

Denizli’de ördüğü giyeceklerle geçimini sağlayan 57 yaşındaki Ümmü Akça, kızıyla birlikte yaşam mücadelesi veriyor. Eşiyle maddi sorunlar yaşadığı için yaklaşık 10 yıl önce ayrılan Akça, kendine ve kızına bakmanın yolunu şişlerin ucunda buldu. Eşinden ayrıldıktan sonra bir süre maddi zorluk çeken Akça, geçimi sağlamak için iş aramaya başladı. Bu sırada kızı, annesine el örgüleri yapıp, satma fikrini söyledi. Bunun üzerine Akça, şiş ve yün yumağı alarak yelek ördü. Daha sonra ördüğü yelekleri ‘El Emeği Pazarı’na götürerek satmaya başladı. Yeleğin ardından patik, kaşkol, tişörtlerin üzerine nakış ile işleme yapmaya başlayan Akça, işlerini genişleterek daha çok para kazanmaya başladı. 57 yaşındaki Akça, kazandığı para işle hem emeklilik için sigorta primini ödedi hem de kızını üniversitede okuttu hem de evlendirdi. Bir kadın olarak ayakta durabilmenin mutluluğunu yaşayan Akça, halen geçimini pazarda sattığını ürünlerle sağlamaya devam ediyor.

"BEN HEM ÇALIŞTIM HEM KIZIMI OKUTTUM"

Eşiyle maddi sıkıntılardan dolayı ayrıldığını ve sonrasında sıkıntıların artarak devam ettiğini belirten Akça, “Ailedeki geçimsizlikler ve maddi durum sıkıntılarından dolayı eşimle ayrılmak zorunda kaldık. Ben hem çalıştım hem kızımı okuttum, hem bu işe devam ettim. Çorabım eskidikten sonra kızım kendi çorabını verdi. Kızımın verdiği çorap da eskiyince eşimden para istedim, bana para ver 1 lira’ dedim, vermedi." diye konuştu.

“ŞİMDİKİ DAHA GÜZEL”

Emekleri ile geçindiklerini söyleyen Akça, bu arada kızını da okutup evlendirdiğini dile getirdi. Hayata karşı hem dik durduğunu kaydeden Akça, şunları söyledi: “Kızım evlendi. Ben de aynı dimdik yıkılmadım ayaktayım. Hiçbir zaman da yıkılmam. Kendimiz emek çekiyoruz kazandığımız cebimize giriyor. Başka bir şeyimiz yok. Şimdiki hayatım emekliliğimle birlikte daha güzel. Boyun fıtığından ameliyat olduğum için ara verdim ama 3 ay durabildim çalışmadan. Evde çalışarak sigortamı yaptırdım. Kızım 1,5-2 seneyi geçti sigortasını kendisi yatırıyor. İnşallah ben gibi kızım da emekli olacak. Herkes beni örnek alsın. İşi sağlam tutsunlar sağlam başlasınlar.”

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2019, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER