Çorumlu leblebicilerden Serinhisar'a tepki!

Denizli Serinhisar İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Cemal Kobaş'ın, “Çorum'a bile leblebi gönderiyoruz. Biz işin imalat kısmındayız Çorum ise işin vitrin kısmında” sözlerine tepki gösteren Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, “Çorum leblebisi bizimdir, bizim kalacak” dedi.

Çorumlu leblebicilerden Serinhisar'a tepki!

'Leblebi Denizli'nin mi, Çorum'un mu' tartışmalarıyla ilgili Denizli Serinhisar Leblebi İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Cemal Kobaş'ın geçen gün yaptığı; ‘39 çeşit leblebi üretiyoruz. 40'a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Çorum'a bile biz gönderiyoruz. Biz işin imalat kısmındayız Çorum ise işin vitrin kısmında. Serinhisar leblebisi, yöresel bir üründür ve coğrafi işaretlidir. Katkı maddesi yoktur’ açıklaması, Çorumlu leblebi ustaları ve satıcılarının tepkisini topladı. Denizli ve Çorum arasındaki leblebi tartışmalarıyla ilgili açıklama yapan Çorum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, “Çorum leblebisi bizimdir bizim kalacaktır. 'Leblebinin başkenti Denizli’nin Serinhisar ilçesidir' denilmekte. Aslına bakansanız durum hiç de öyle değildir. Çorum leblebisi bizimdir. Çorum Ticaret Borsası yıllar önce bunu zaten tescilletmiştir. Ayrıca leblebinin ilk yapım yeri de Çorum'dur. Leblebi bizim yöresel ürünümüzdür” dedi.

“ÇORUM’UN ÜNVANINI ELDE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Leblebi üretmenin imkansızı başarmak olmadığını belirten Çorumlu leblebi üreticiliği ve satışını yapan Yaşar Bodur, “50 yıldır aynı dükkanda nohudu leblebiye dönüştürerek müşterilerime sunuyorum. Denizlililer ya da Serinhisarlılar, bu unvanı elde etmek için bu kadar çaba göstermelerine bir anlam veremiyoruz. Leblebi imal etmek; ‘bir imkansızı başarmak’ demek değildir. Halkın beğeneceği leblebiyi imalat etmek önemli olan. İyi bir ürünü imal etmek içinde zamana ve süreye ihtiyaç vardır. 'Çorum'a leblebiyi biz veriyoruz' derken ‘geneline leblebi veriyorum’ diye de iddia edilemez” diye konuştu.

LEBLEBİ USTASINDAN SERİNHİR’A DÜELLO

Çorum'da leblebi üreticisi Volkan Koçak, “Leblebi tabii ki bizim. Biz Çorum olarak Türkiye'nin pek çok ilinden nohut satın alıp, çeşit çeşit leblebi yapıyoruz. Biz nohudu ham alıp, leblebiyi işleyip çeşit olarak halka sunuyoruz. Biz bu konuyu daha önce Denizlilere açık açık söyledik. Eğer ustalıklarına güveniyorlarsa bir ortamda buluşalım hünerlerimizi sergileyelim. Siz de çıkarın leblebinizi biz de çıkaralım. Leblebiyi biz de işleyelim onlar da işlesinler ve insanların damak zevkine sunalım. Kim birinci olacak onu halk belirlesin” dedi.

“LEBLEBİ DÜN BİZİMDİ BUGÜN DE BİZİMDİR”

Leblebinin belgesinin de kendilerinde olduğunu söyleyen Sefa Yıldırım, “İyi bilinmeli ki, leblebi denildiğinde ilk akla gelen il Çorumdur. Leblebi dün bizimdi bugün de bizimdir. Öyle kuytu yerlerde yaparak leblebiye sahip çıkmak doğru değildir. Leblebinin diyarı Çorum'dur. Konuşup dursunlar leblebinin belgesi zaten bizde” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2019, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER